כמה כסף מכניסה טלגראס מהמסחר הלא חוקי בקנאביס

כמעט שנה חלפה מאז החל המסחר החופשי בקנאביס בקבוצות ‘טלגראס’ ולאחרונה החלה ההנהלה לגבות תשלום עבור פרסום מוצרים למכירה. לא חלף זמן רב עד שעלתה השאלה ‘כמה טלגראס מרוויחה מכל העסק הזה’, אז בדקנו.

רשת קבוצות הצ’אטים ‘טלגראס’ תחגוג בעוד שבועות לא רבים שנה להיווסדה. מאז הצטרפו עשרות אלפי לקוחות קנאביס ישראלים ואלפי סוחרים המציעים מרכולתם.

שוק זה התנהל במשך חודשים באופן חופשי למדי ושימש כזירת מסחר פתוחה, בה סכומי הכסף היחידים עוברים אך ורק בין הסוחרים ללקוחות.

בשלב מסוים החליטו בהנהלת הארגון להתחיל לגבות תשלום מסוחרים עבור פרסום, מה שהעלה לאחרונה את השאלה ‘כמה כסף מרוויחה הנהלת טלגראס’.

מאחר ומדובר בארגון עם שדרת ניהול שהציבור הרחב אינו מכיר, ומאחר ומן הסתם אין כל דיווח לרשויות על המתרחש שם, קשה עד בלתי אפשרי לדעת כמה באמת מכניסה המערכת בדיוק.

בכדי לנסות ולהעריך כמה כסף נכנס להנהלה מפרסום, ניתן להתבסס על מידע גלוי הנוגע לעלויות הפרסום עבור אותם סוחרים כפי שמפורסמות בקבוצות טלגראס עצמן.

כמה כסף מרוויחה הנהלת טלגראס

כך לדוגמה, סוחר זעיר המעוניין לפרסם את מרכולתו באחת מקבוצות הדיונים השייכות לטלגראס, יכול להציע זאת בערוץ הכיוונים הראשי (הארצי/כללי), או בערוץ אזורי (עירוני) אחד, כל עוד מדובר במכירה של עד 50 גרם קנאביס ולא יותר.

אך אלו המפרסמים בשיטה זו בלבד נעלמים מעינם של רבים מהלקוחות הפוטנציאליים, זאת עקב כמות הסוחרים הפעילים הגדולה שכבר מזמן עברה את ה-1,000 וכן קצב תחלופת המודעות המהיר.

עבור סוחרים קטנים כאלו, שמעוניינים לקבל חשיפה גבוהה ולפרסם ביותר מערוץ אחד חינמי, מציעים בטלגראס אפשרויות פרסום בתשלום:

  • ערוץ אזורי אחד נוסף – 420 ש”ח בחודש
  • ארבעה ערוצים אזוריים – 840 ש”ח בחודש
  • ששה ערוצים אזוריים – 1,360 ש”ח בחודש

בהנחה כי מתוך אלפי הסוחרים הזעירים לפחות 200 סוחרים (סביר שיותר) בוחרים באחת מאפשרויות הפרסום המורחבות הנ”ל, ניתן להעריך כבר כעת כי מדובר בסכום של לפחות 100,000 ש”ח לחודש ועד 500,000 ויותר.

אך מה לגבי קבוצות המסחר לכמויות גדולות יותר מ-50 גרם – כאלה המאפשרות לסוחרים ה’בינוניים’-‘כבדים’ להשתתף במשחק גם כן? עבורם ישנו מחירון ייעודי אחר.

  • סוחר ‘בינוני’ של מעל 50 גרם ועד 250 גרם, ישלם 1,500 ש”ח בחודש עבור פרסום בערוץ אחד
  • סוחר ‘גדול’ של מעל 250 גרם עד 1 ק”ג, יוכל להציע מרכולתו בעבור 3,000 ש”ח בחודש עבור פרסום בערוץ אחד
  • סוחר ‘כבד’ של מעל 1 ק”ג, יוכל לפרסם עבור 4,200 ש”ח בחודש בשלושה ערוצים בו זמנית

גם כאן ניתן להסתמך על נתון-מינימום, למשל על בסיס נתונים גלויים מקבוצת המסחר הגדולה ביותר, של למעלה מ-1 קילוגרם, בה פרסמו במהלך החודש שעבר כ-30 סוחרים פעילים.

לפיכך, על פי חישוב פשוט ובהינתן שבקבוצות הקטנות יותר סוחרים אף יותר, מדובר על סכום של לפחות 150,000 ש”ח בחודש נוספים – ועד 500,000 ש”ח בחודש ויותר.

לצד זאת ישנם ערוצים נוספים בהם מופיעות פרסומות בתשלום מטעם חנויות גידול, קבוצות למסחר בזרעי קנאביס, מיצויים, מאכלים ועוד – כל אלו הם מקור נוסף להכנסות.

אם מחברים את כל המספרים הנ”ל ניתן להעריך כי לידי מערכת ‘טלגראס’ נכנסים לפחות 250-500 אלף ש”ח מדי חודש, אך ייתכן בהחלט שמדובר גם בעד מיליון ש”ח בחודש ואף יותר מכך, אם לא כרגע, אז בודאי בחודשים הבאים.

גורם בטלגראס אישר למגזין כי אכן אלו הסכומים בהם מדובר.

ההחלטה להתחיל לגבות כספים מסוחרים, לצד האינטרס הכלכלי שנוצר עקב כך, הובילו את מנהלי טלגראס לצרף יותר סוחרים לפעילות – מה שמקטין את נתח הרווחים של כל סוחר בפני עצמו.

עובדה זו, יחד עם חישוב סכומי הכסף הגדולים שעוברים במערכת, עוררו את חלק מהסוחרים הותיקים במערכת שהרגישו שאינם מצליחים להתפרנס בכבוד (סוחר מרוויח בין 20 עד 40 ש”ח לגרם בממוצע). הם הודיעו על פרישה ופתיחת רשת ערוצי מסחר חדשה בשם ‘ישראגראס‘.

כמה מפסידה המדינה

בזמן שרשתות מסחר בלתי חוקיות אלו בקנאביס ממשיכות לצמוח, עולה השאלה כמה כסף מפסידה המדינה מכך שאינה מפקחת על שוק זה ובוחרת לוותר על המיסים הגבוהים שהיו יכולים להיכנס לקופה הציבורית.

על בסיס הנתונים הנ”ל לבדם, אם היתה ממשלת ישראל מאשרת לגליזציה ומסדירה את שוק הקנאביס באופן מפוקח בדומה לאלכוהול וסיגריות למשל, היו נכנסים לקופת האוצר מיליוני שקלים בשנה ממיסוי.

אך הסדרה מלאה של שוק הקנאביס משמעותה גם הרחבת ענף התעשייה, פתיחת מקומות עבודה חדשים וכיוצ”ב – כך שסכומי ממיסוי יהיו גבוהים אף יותר.

על פי תחשיב זהיר ושמרני שערך בסוף שנת 2013 ‘מכון ירושלים לחקר שווקים’ לבקשת מגזין קנאביס, נמצא כי ישראל היתה יכולה להרוויח לפחות 950 מיליון ש”ח בשנה אם היתה מסדירה את שוק הקנאביס בישראל.

בנוסף ישנו סכום הכסף שייחסך מפעילות אכיפה, שיטור, משפט וכד’, שעל פי אותו תחשיב של ‘מכון ירושלים’ מגיע עד 690 מיליון ש”ח נוספים מדי שנה – כך שמדובר בלמעלה מ-1.5 מיליארד ש”ח בשנה.

על פי בדיקה שערך הכלכלן אלעד דאודי בשנת 2015 נמצא כי מדובר בסכומים גבוהים אף יותר. “מדובר ב-2.2 מיליארד ש”ח הכנסות למדינה לפי אחוז שימוש 14.5% כפי שנמצא בשנת 2015,” הוא אומר הבוקר. “ב-2017 דווח על הכפלה של שיעור השימוש, אז הייתי מסכם שלפי הערכות ההכנסות יהיו בין 2-4 מיליארד ש”ח אם יושת על קנאביס מס בלו בדומה לסיגריות ואלכוהול.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר