כמה גרם קנאביס יניב עציץ קנאביס בודד?

עציץ קנאביס יכול להפיק גם עד קילוגרם של תפרחות במקרים נדירים, אבל לרוב הרבה פחות. בגידול "רגיל" לרוב אפשר להגיע לכ-150 גרם ומעלה ובגידול "אוטומטי" רק עד כ-50 גרם. באיזו שיטה תבחרו?

בתמצית, אפשר לסכם את התשובה לשאלה שבכותרת בשתי מילים: זה תלוי. הזן, תנאי הסביבה, קיבולת העציץ, סוג התאורה ועוצמתה, סוג הקרקע, הדשן וכמות המים, וכמובן הניסיון והערנות של המגדל – כל אלו יכתיבו בסופו של יום את תנובת העציץ.

אחרי שזה נאמר, בהחלט אפשר לדבר על מסגרת ציפיות ועל כמה כללי אצבע שיסייעו לכם להוציא מעציץ הגראס החביב שלכם כמה שיותר תפרחת קנאביס איכותית. 

קפיצה לספר השיאים של גינס

לפני שננחת בעולם הממשי בו הצלחתם להעמיד עציץ של חצי גלון בארון שבתוכו מנורה של 400 ואט, בואו נציץ למחוזות קיצוניים. ככל הידוע לנו בספר השיאים של גינס אין עדיין קטגוריה לפרחי קנאביס, אך יש ברשת עדויות וסרטונים של עציצי מפלצת שהניבו לטענת המגדלים כ-1.2 קילוגרם (1,200 גרם) של קנאביס. קחו בחשבון שצמחים מסוימים הגדלים באקלים הנכון יכולים להתפתח לממדים של עץ בגובה כמה מטרים שהתפרחת שלו יכולה לשמש כסכך (למשל, הפרחים בסרטון הזה).

עכשיו, בואו ננמיך ציפיות, כי מרבית מגדלי הקנאביס הישראלים עושים זאת מתחת לרדאר ולשימוש אישי וביתי. אז בהנחה שאתם מגדלים עציץ או שניים, למה אתם אמורים לצפות?

כפי שנאמר בפתיח, פוטנציאל היבול תלוי בלא מעט פרמטרים, אז בכדי לפשט את הסוגיה, הבה נערוך חלוקה מדומה בין שני סגנונות של גידולים ביתיים: “גידול נוחות” לעומת “גידול למיקסום תפוקה”.

50 גרם לעציץ זו נקודת התחלה סבירה

ייתכן מאוד שהצלחתם להתארגן על חלל מתאים ותאורת 600 ואט איכותית וגם דאגתם מראש לקנות זרעים איכותיים, פגעתם בול בכמויות הדשן והמים ובום, שיחקתם אותה עם 200 גרם תפרחת בעציץ הראשון שגידלתם. אנחנו לא אומרים שזה לא קורה. זה קורה, ומגדל שקדן שיקרא הרבה ויתכונן כמו שצריך בהחלט עשוי להגיע אל המטרה. בדרך כלל, זה לא המצב. יש אלמנט של ניסיון בגידול שאפילו היום בעידן היוטיוב קשה מאוד לעשות קיצורי דרך.

לאור העובדה שהרבה מגדלים ביתיים לא עושים דוקטורט בבוטניקה לפני שהם מנסים, לרוב הניסיונות הראשונים יהיו הרבה יותר צנועים. הצלחתם בניסיונות הראשונים להוציא מהעציץ 50 גרם תפרחת? זה יפה מאוד. ודאי כאשר חלל הגידול שעומד לרשות  חקלאי הארונות הישראלי הוא בדרך כלל בעל ממדים צנועים ולרוב יהיה כבול לגידול בחלל סגור. אחרי שזה נאמר יש טיפ שגם מגדלים מתחילים יכולים לאמץ בשביל להגיע לתוצאות טובות ובטוחות יותר.

גידול נוחות – זרעים אוטומטיים

אין ספק שאחד הפיתוחים המשמעותיים ביותר עבור המגדלים הביתיים בעשור האחרון הם “זרעים אוטומטיים”. כידוע, אלו זני קנאביס היברידיים שהוכלאו עם זן בר של קנאביס צפוני בשם רודראליס – זן קנאביס שהסתגל לאזורים קרים יחסית כמו בחלקים של צפון סין או רוסיה.

הסיבה שכמעט לא שמענו עליו, בניגוד לבני דודיו סאטיבה ואינדיקה, היא שהתפרחת שלו דלה וחלשה למדי (מבחינת פוטנטיות). מנגד, יש לרודראליס כמה תכונות שהפכו אותו בשנים האחרונות ליעד הכלאות עבור מפתחי זנים. הוא מאוד עמיד, משגשג גם בתנאי טמפרטורה נמוכים, וחשוב מכל – פורח במהירות, ללא כל תלות במחזור האור. מסיבה זו זנים שפותחו באמצעות הכלאה עם זן הרודראליס נקראים כאמור ‘זנים אוטומטיים’ והזרעים שלהם משווקים תחת השם ‘זרעים אוטומטיים’.

זרעים אוטומטיים בדרך כלל לא יגיעו לגובה של יותר ממטר ומתאפיינים בצמיחה ופריחה מאוד מהירות. כלומר, בחירה בזן אוטומטי כנראה תרחיק אתכם מתנובת השיא התיאורטית ויניבו פחות פרחים מזרעים רגילים. מצד שני עדיף 80 גרם בעציץ מ-200 גרם שירדו לטמיון במקרה שתנאי הגידול לא יהיו מושלמים או שהתאורה לא תהיה מספיק טובה וכיוצ”ב.

לכן, זרעי קנאביס אוטומטיים הם אופציה מצוינות עבור “גידול נוחות” – הן בגלל העמידות היחסית שלהם, הן בגלל גובהם הנמוך (לרוב פחות מ-70 ס”מ), והן בגלל העובדה שאין צורך להתעסק במחזור האור או להמתין לעונה הנכונה בשנה בכדי שהם יפרחו.

כמובן שבכדי להגיע לתוצאה נאותה בגידול של זנים אוטומטיים רצוי להקפיד על כמה כללים:

  • כלי גידול – רצוי לגדל בכלי בנפח של לפחות 4 ליטר
  • מצע מאוורר – אדמה עם פרלייט היא אפשרות נוחה ויעילה
  • הרבה אור – זנים אוטומטים יפריחו כאמור בכל סיטואציה, אך כמו כל צמח הם עדיין זקוקים לאור בכדי לגדול ולהתפתח

בגידול זרעים אוטומטיים עם תאורה מלאכותית (גידול פנים) נהוג לשמור על מחזור אור של 18/6 או אפילו 20/4. כאשר ההעדפה תהיה לנורה כמה שיותר עוצמתית (400W ומעלה).

בגידול חוץ, מומלץ שלא לגדל את הצמח בחודשי החורף כאשר אין הרבה שעות אור, וכמובן למקם את הקנאביס בנקודה עם מקסימום חשיפה לשמש.

“גידול נוחות” של זנים אוטומטים כפי שתואר לעיל יכול להניב 30-40 גרם מצמח אחד במאמץ זניח, אך במקרים מסוימים ניתן להפיק גם 70-80 גרם לצמח, ולעיתים אף מעבר ל-100 גרם לצמח.

אז נסכם בהמלצה שלנו למגדל המתחיל:

  • בחרו בזרעים אוטומטיים
  • גדלו כל צמח בעציץ שגודלו לפחות גלון (כ-3.7 ליטר)
  • השתמשו בתאורה של 600 ואט במחזור קבוע 18/6

גידול למיקסום תפוקה – זרעים רגילים

מי שמגדל עציץ קנאביס במטרה להפיק כמה שיותר תפרחת יבשה בסיום התהליך, יעדיף בדרך-כלל לעשות זאת עם זנים “פוטופריודים” (כלומר זנים רגילים – המפריחים בהתאם לשעות האור).

הסיבה המרכזית לכך היא שברוב המקרים פוטנציאל היבול של זנים אלו יהיה גבוה יותר, מה גם שהתקופה הוגטטיבית (תקופת הצימוח) של זנים אלו יכולה לארוך מספר חודשים, כך שהם מתחילים להפריח במצב מפותח למדי, וכפועל יוצא מכך גם התפוקה עולה בהתאם.

גם כאן רצוי לשים לב למספר כללי ברזל שיסייעו להגיע לתנובת היבול המיוחלת:

מחזור האור
בניגוד לזנים האוטומטיים, רוב זני הקנאביס הרגילים לא יפריחו עד שמספר שעות האור ירדו אל מתחת ל-14, כלומר מינימום 10-11 שעות חושך ביממה. בגידול פנים נהוג לתת לזנים רגילים מחזור אור של 12/12, בכדי להבטיח כניסה לפריחה. בגידול חוץ לעומת זאת יש תלות גדולה בעונות השנה – בישראל תקופת השתילה המקובלת היא בתקופת האביב (בסביבות חודש אפריל), כאשר רוב הזנים יסיימו לפרוח בסתיו (אוקטובר-נובמבר).

עוצמת האור
כשמגדלים קנאביס תחת תאורה מלאכותית ומכוונים לקבלת תפוקה מירבית רצוי לעשות שימוש בנורות בהספק של 600 וואט (לפחות). ניתן לגדל גם עם נורות של 250 וואט, או 400 וואט, אך פוטנציאל היבול יהיה נמוך יותר. בגידול קנאביס תחת כיפת השמיים חשוב למקם את הצמח בנקודה החשופה לשמש המקבלת כמה שיותר אור במהלך היום. בישראל, כמו בשאר חצי הכדור הצפוני, צמחים שיפנו לכיוון דרום יזכו לקבל שפע של אור חזק ויעיל לאורך רוב שעות היום.

כלי הגידול
באופן עקרוני ישנה קורלציה בין גודלם של החלקים התת-קרקעים בצמח (מערכת השורשים) לבין הביומסה של הצמח בחלקיו העל-קרקעיים (גבעול, עלים, תפרחת וכדומה). על כן, רצוי להשתמש בכלי בנפח של 12 ליטר לפחות, ואם אין בעיה של תפעול, ניתן לגדל גם בנפחים של 20-30 ליטר ואף מעבר לכך.

נציין שהנקודות שהוזכרו לעיל הן על קצה המזלג, ובכל סוג של גידול קנאביס יש צורך להקפיד על השקיה נאותה, דישון נכון, מצע מאוורר ותנאים סביבתיים שיאפשרו לצמח לשגשג.

“גידול למיקסום התפוקה” כפי שתואר לעיל יכול להניב בתנאים טובים מעל ל-150 גרם תפרחת יבשה לצמח אחד בגידול פנים, ובגידול חוץ זנים מסוימים עשויים להניב גם חצי קילו לצמח ואף מעבר לכך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר