טוען...

“ירוחם תהיה בירת קנאביס עולמית” – ראשת המועצה

ראשת מועצת ירוחם מאמינה שהיישוב יהפוך בתוך 5 שנים לבירת הקנאביס של ישראל ואף אחת מבירות הקנאביס העולמיות. את הדברים אמרה בכנס "גרינגב" שנערך הבוקר בירוחם בהשתתפות רה"מ לשעבר אהוד ברק ושר החקלאות אורי אריאל.

ראשת מועצת ירוחם הצעירה טל אוחנה (35), שנבחרה לפני כחצי שנה לתפקיד הבכיר ביישוב, מאמינה שירוחם תהפוך בתוך 5 שנים לבירת קנאביס עולמית. לצורך הגשמת החזון היא מבטיחה ליזמים ובעלי עסקים שלל הטבות על מנת שיעתיקו פעילותם ליישוב.

את הדברים אמרה אוחנה בכנס “גרינגב” (Greenegev) שנערך הבוקר ביישוב בהשתתפות רה”מ לשעבר אהוד ברק, שר החקלאות אורי אריאל ומנהל היק”ר יובל לנדשפט.

טל אוחנה, אהוד ברק, איתי מלכיאור
תמונתם (משמאל לימין) של טל אוחנה ראשת מועצת ירוחם, אהוד ברק, יו”ר קנדוק ואינטרקיור, איתי מלכיאור, ראש הצוות הבין משרדי לקידום ייצוא קנאביס רפואי, משרד הכלכלה (צילום: אשר אזולאי)

בכנס השתתפו כמאתיים יזמים, רגולטורים ובכירים בתעשיית הקנאביס הרפואי הישראלית, שהגיעו להתרשם ממה שראשת היישוב מכנה “האקוסיסטם הקנבינואידי הראשון”.

“בתוך חמש שנים ירוחם הופכת לכל הפחות לבירת הקנאביס הרפואי של ישראל, עם 500 מקומות עבודה איכותיים חדשים ומערך מחקר, ייצור ובתקווה שגם ייצוא בקנה מידה כלל עולמי,” אמרה אוחנה.

עוד הוסיפה ראשת המועצה: “היתרונות שאנחנו מציעים ליזמים בתחום, הם לא רק של ציונות, אלא גם של חבילת הטבות כלכליות, שנותנות אורך נשימה עד לרווחיות. יתרונות אלו עולים על כל האפשרויות האחרות העומדות בפניהם, ואנו מלווים אותם ופותחים בפניהם דלתות לכל המשרדים הרלוונטיים”, אומרת טל אוחנה, ראש המועצה המקומית ירוחם, שיזמה את הרעיון ובחודשים האחרונים מקדישה לו חלק משמעותי מזמנה. “יש לנו אלפי דונמים של קרקע שניתן להקצות באופן מיידי להקמת חממות לגידול קנאביס רפואי ובצמוד להן, עשרות אלפי מטרים של שטחי תעשייה לרכישה או השכרה מיידית לצורך ייצור, מחקר ופיתוח. אנו משקיעים תשומות גדולות בהכנת הבסיס לכל זה ובניית התשתית, משלבי הגידול והמחקר ועד לבקרת האיכות ושיווק המוצרים”.

לדברי ראש המועצה ושותפיה לדרך, בהם הרשות לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק”ר), משרד החקלאות, משרד הכלכלה, הרשות לחדשנות, הרשות להשקעות והמכון הוולקני, הימצאות כלל תהליכי הפיתוח והייצור במקום אחד מהווים יתרון כלכלי כשלעצמו.

“אם נוסיף לזה את הטבות המס שיש בירוחם, מתוקף היותה באזור עדיפות לאומי, מחירי הקרקע המסובסדים, תעשייה ולמגורים ואת ההון האנושי שלנו – נוצרה פה חבילה אטרקטיבית במיוחד עבור יזמים ומשקיעים”, סיכמה אוחנה.

בכנס הציגו משרדי הממשלה והמועצה המקומית את כלל ההטבות ליזמים, בהן קרקע בסבסוד של כ-90%, החזר השקעת הון של 30%, מס חברות בגובה 7.5% למפעל מאושר, מענקים עבור העסקת עובדים חדשים ועוד.

לכנס הגיע כאמור גם רה”מ לשעבר אהוד ברק, יו”ר חברת קנדוק, שהודיע לאחרונה על חזרתו לפוליטיקה והציג בסוף השבוע את שם מפלגתו החדשה “ישראל דמוקרטית”.

“הגעתי הנה כי הנושא הזה באמת חשוב, יש לנו פה חלון הזדמנויות של כמה שנים, ופוטנציאל של שוק ענק, שכיום נאמד ב-17-18 מיליארד דולר בשנה וזה הולך לגדול באופן דרמתי”, אמר ברק. “מדובר בחלון הזדמנויות של כמה שנים, שלאחר מכן יכול להיסגר למי שלא ישכיל להיכנס בזמן”, הוסיף, וסיפר כי חברת “קנדוק” מקימה בימים אלו בנגב המערבי את מתחם הגידול הגדול ביותר בארץ ואחד הגדולים בעולם.

לדברי ברק, בירוחם יש את כל היתרונות שקיימים בישראל לתחום: “יש פה ד.נ.א של פארמה, אקלים מיוחד (מבחינת גובה, יובש ונגישות לאדמות), הידע הישראלי בחקלאות מתקדמת, תמיכת משרדי הממשלה וחשוב מהכל – כוח אדם איכותי ומסור. כל אלו מאפשרים למשקיעים את זמן התגובה המהיר שצריך על מנת להפוך לשחקן עולמי משמעותי בתחום. אני רואה פה בכנס את ראשי החברות הגדולות ויש פה הזדמנות אמיתית. יחד אנחנו יכולים להזניק את פיתוח תעשיית הקנאביס הרפואי הישראלי ולהביא לפריצות דרך בייצור איכותי, מחקר ופיתוח, בזכותן יקבלו המטופלים בארץ ובעולם את המוצרים הטובים והיעילים ביותר”.

שר החקלאות, אורי אריאל אמר הכנס כי הוא צופה שחזון ירוחם להיום בירה ישראלית בתחום יהפוך בתוך זמן קצר לבירה עולמית. “אני עומד פה ואומר שהקנאביס הרפואי הוא לא בועה – זה דבר אמיתי. אנחנו עוקבים אחר ההשקעות הפרטיות בתחום והן גדלות בקפיצות משמעותיות. היות ומדובר בשוק עולמי, הפוטנציאל גדול ומרגע שיהיה למשק הישראלי אישור לייצר את התוצרת – נחווה פה זינוק משמעותי בתוצאות של כל החברות בתחום. כמי שפעל לקידום החוק ולהכרזה על קנאביס כגידול חקלאי, אני רואה חשיבות רבה בייצוא הקנאביס הרפואי משום שיקל על חולים, יספק פרנסה לחקלאים ויביא לשגשוג הכלכלה בישראל חזון ירוחם כבירה עולמית יקרה, ואני מצהיר פה, שמשרד החקלאות עם ירוחם”, אמר השר אריאל.

יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק”ר), הצהיר גם הוא על התגייסות למהלך הייחודי: “עדיין לא עשו דבר כזה בעולם, אבל אנחנו מאמינים שעם איכות כוח האדם שלנו נצליח להרים את זה. אנחנו מדברים על ייצור קנאביס ברמה פארמצבטית, באיכויות שלא קיימות היום. אנחנו ביק”ר מחויבים לעשות כל מה שאנחנו יכולים כדי להשתדל להיות העמוד בפני המחנה ככל שזה נוגע לרגולציה, כדי שמישראל תצא גם התורה וגם הייצור”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר