מגלגל...
x

ניסוי ישראלי: 45% יותר פרחי קנאביס בצמח שגדל עם מיקוריזה

מוצר חדש תוצרת ישראל מבטיח לשפר משמעותית את תוצאות הגידול של צמח קנאביס בבית או בחוץ, בעזרת פטריה קסומה ומעניינת בשם "מיקוריזה". בניסוי שנערך בחוות קנאביס ישראלית נמצא שיפור של כ-45% בכמות פרחי הקנאביס וכ-11% בגובה וברוחב של הצמחים.

על “פטריית הפלא” מיקוריזה (Mycorrhizae), שמגדילה את תפוקת הקנאביס, דיווחנו לראשונה עוד בשנת 2017, אך כעת תוצאות ניסוי מבוקר שנערך לאחרונה מראות את גודל השינוי במדויק.

בקצרה ניתן לומר שקורי הפטריה נקשרים אל שורשי הצמח המטופל מתחת לפני האדמה ומסייעים בשינוע מהיר של מינרלים אל השורשים ובהגנה עליהם מפני מצבי קיצון.

כעת חברה ישראלית מציעה תוסף מיקוריזה ייעודי לצמחי קנאביס, “דיינמייק” (Dynamyc), המכיל את אותה פטריה ומבטיח להגדיל באופן משמעותי את התוצרת בסוף תהליך הגידול.

ניסוי גידול קנאביס עם מיקוריזה
ניסוי גידול קנאביס עם מיקוריזה: משמאל צמח שטופל ומימין צמח ללא טיפול

בניגוד לתוספים אחרים המכילים גם הם מיקוריזה, אך בכמויות קטנות יחסית ובשילוב עם חומרים רבים אחרים, לדברי יצרני “דיינמייק” המוצר שלהם מכיל אך ורק מיקוריזה ובריכוז גבוה בהרבה.

אך הבטחות זה לא מספיק כמובן. על מנת לוודא שהמוצר שלהם אכן עומד בהצהרות נערך ניסוי באחת מחוות הקנאביס הרפואי בישראל, במסגרתו נבדקו הגובה, הרוחב והתפוקה של צמחי קנאביס שגדלו ללא התוסף, מול כאלו שקיבלו אותו באופן קבוע.

לפחות על פי התוצאות נראה כי מדובר בשדרוג ראוי מאוד של כ-45% יותר פרחי קנאביס בצמחים שקיבלו תזונת “דיינמייק” בשלבי הגידול, לצד שיפור גם בגודלם ורוחבם של הצמחים.

תוצאות ניסוי גידול קנאביס עם מיקוריזה
תוצאות ניסוי גידול קנאביס עם מיקוריזה: תפרחות רטובות לאחר קציר (למעלה) ולאחר ייבוש (למטה)

בניסוי נבדקו 12 שתילים מכל אחד משני זנים שמייצרת חברת הקנאביס הרפואי ומסופקים גם למטופלים בישראל, זאת לאורך תקופה של כארבעה חודשים, בין אוקטובר 2018 עד פברואר 2019, בגידול חממה.

בזן הראשון נמצא שיפור של כ-8% בגובה הצמחים ושיפור של כ-12% ברוחב הצמחים. בזן השני נמצא שיפור של כ-10% בגובה הצמחים ושיפור של כ-15% ברוחב הצמחים.

ניסוי גידול קנאביס עם מיקוריזה
ניסוי גידול קנאביס עם מיקוריזה: משמאל צמח שטופל ומימין צמח ללא טיפול

אך כאמור השיפור המשמעותי שנמצא הוא בכמות התפרחות: זן אחד הניב 45.9% יותר תפרחות רטובות לאחר שימוש במוצר מול אותו זן ללא שימוש כלשהו, וזן שני הניב 42.5% יותר תפרחות רטובות.

לאחר ייבוש התפרחות נמצא שדרוג סופי במשקל הכולל של פרחי קנאביס יבשים של 44.4% בזן הראשון לאחר השימוש במוצר, ושל 43.5% בזן השני.

“רוב החברות מכניסות כל מיני תוספים למוצרים שלהם כדי לפצות על זה שהריכוז של הפטריות נמוך ולא בהכרח עושה את העבודה,” מסביר ארי זינגר, נציג החברה. “למשל התוסף Piranha של חברת Advanced Nutrients מכיל 78 יח’ לגרם, שזה מעט מאוד.”

בנוסף לדבריו מאחר ולפטריות קשה לחיות בתוך נוזל למשך זמן רב, סביר להניח שכל הפטריות במוצרים הנוזליים הללו אינן עוד בחיים ולכן אינן פעילות כלל. “אנחנו מייצרים מוצר מאוד מרוכז בהשוואה למה שקיים בשוק ויש בו רק פטריות מיקוריזה,” הוא מדגיש.

דינמייק DYNAMYC
המוצר DYNAMYC – ניתן למצוא ברשתות הגידול המובחרות (כאן)


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר