טריכומות: שערות הקסם של הקנאביס

טריכומות הן שערות לבנות קטנות ודביקות שמכסות את צמח הקנאביס, ומכילות את הריכוז הגבוה ביותר של קנבינואידים בצמח. במשך מאות שנים בני אדם הכליאו זני קנאביס שונים על מנת ליצור צמחים עשירים בטריכומות - אך מדוע הצמח מייצר אותן מלכתחילה ומה הן מגלות לנו על השפעתו?

הטריכומות ותפקידן בצמח

המילה טריכומה מגיעה מיוונית ומשמעותה “שערה”. הטריכומות אינן ייחודיות לצמח הקנאביס, והן מופיעות על מינים רבים של צמחים.

לטריכומות יש מספר תפקידים – הטריכומות שממוקמות בשורש של הצמח עוזרות לו לספוג מינרלים ומים מהאדמה, והטריכומות שממוקמות על שאר חלקי הצמח מגנות עליו מפני חרקים ומפני קרני ה-UV של השמש.

ישנם גם מינים של צמחים טורפים שמשתמשים בטריכומות הדביקות שלהם כדי לתפוס חרקים ולאכול אותם.

הטריכומות של צמח הקנאביס מכילות את הריכוז הגבוה ביותר בצמח של קנבינואידים כמו THC ו-CBD, וגם של טרפנים ושרף.

השרף והטרפנים הריחניים נועדו להרחיק חרקים ומזיקים אחרים. הקנבינואידים שנמצאים בטריכומות נועדו כנראה לשרת מטרה דומה – ולהרחיק את המזיקים היותר עקשניים, שכן חרקים רבים מתים כאשר הם צורכים THC.

רוב הטריכומות מתחילות לגדול בשלב הפריחה של הצמח הנקבי. הן גדלות על כל הצמח, אבל בעיקר על הפרחים – משום שהם החלק החשוב ביותר לרבייה של הצמח, ולכן מבחינה אבולוציונית הם גם החלק שהכי חשוב לו להגן עליו מפני חרקים וקרינת השמש.

עם תחילת הפריחה הטריכומות מתחילות להפיק חומרים שיהפכו בשלב מאוחר יותר לקנבינואידים.

סוגי טריכומות

ישנם 3 סוגי טריכומות שמכסות את צמח הקנאביס:

טריכומות פקעתיות (Bulbous Trichomes) – הקטנות ביותר, בין 5-30 מיקרומטר. מורכבות מתאים בודדים וקשה לראות אותן בעין בלתי מזוינת. מכסות את כל חלקי הצמח שנמצאים מעל האדמה – כולל עלים ומקלות. הן מפרישות קנבינואידים, אך בכמות נמוכה בגלל הגודל הקטן שלהן.

טריכומות ראש צמוד (Capitate Sessile) – גדולות יותר מהפקעתיות (25-100 מיקרומטר) ויותר מרובות על הצמח. נראות כמו כדור שיושב ישירות על הצמח, ללא “גבעול” שמחזיק אותו. למעשה יש להן גבעול אך הוא מאוד קטן וקשה לראות אותו מתחת לראש הטריכומה. הראש שלהן עשוי מ-8 עד 16 תאים והן גודלות בצפיפות על הצמח, ומפרישות קנבינואידים וטרפנים.

טריכומות ראש גבעול (Capitate-Stalked) – הגדולות ביותר (150-500 מיקרומטר) והעשירות ביותר בקנבינואידים וטרפנים. צורתן הן כמו של פטריה – עם גבעול ארוך שיוצא מהצמח ובסופו ראש עגול. הן נמצאות בעיקר על הפרחים של הצמח הנקבי ועל העלים הקטנים שצמודים אליהם. אלו הטריכומות המוכרות שנדבקות לנו לידיים כשאנחנו נוגעים בפרחים.

טריכומות
בצהוב – טריכומות פקעתיות, בכחול – טריכומות ראש צמוד, ובאדום – טריכומות ראש גבעול

מה משפיע על כמות הטריכומות שהצמח מייצר?

כמות הטריכומות שמייצר הצמח במהלך חייו תלויה במספר גורמים, כולל הגנטיקה של הצמח, כמות האור שהוא מקבל, וגורמים סביבתיים אחרים.

גנטיקה משחקת תפקיד חשוב בייצור הטריכומות. זנים כמו White Widow או G13 למשל, ידועים בכמות הטריכומות הגדולה שלהם.

תאורה היא אולי החלק החשוב ביותר כשמדובר בטריכומות. כאשר הצמח חשוף לאור, ובמיוחד לקרינת ה-UV שבאור, הוא מייצר יותר טריכומות על מנת להגן על הגבעולים והפרחים שלו מהקרינה. זו הסיבה שזנים שגדלים באזורים עם יותר שמש וקרני UV, כמו איזורים סביב קו המשווה, מפיקים יותר טריכומות.

בגידול פנים ניתן להשתמש בנורות פלורסנט עם קרני UVB כדי לקבל כמה שיותר טריכומות – אבל חשוב לזכור שיותר מדי אור עלול לפגוע ב-THC שבטריכומות.

טריכומות כאינדיקציה לזמן הקציר

כאשר צמח הקנאביס מתבגר, כך גם הטריכומות שלו, וניתן לראות זאת על ידי שינוי הצבע שלהן.

הצבע של הטריכומות נותן אינדיקציה חשובה לשלב ההתפתחותי שבו נמצא הצמח ותכולת הקנבינואידים שלו, ולכן מגדלים רבים בוחנים את הטריכומות כדי לדעת מתי לקצור את הצמחים שלהם.

את השינוי בצבע הטריכומות קשה לראות ללא זכוכית מגדלת. כאשר הטריכומות עדיין שקופות, זה אומר שהן נמצאות עדיין בתהליך ייצור הקנבינואידים, והצמח אינו מוכן לקציר.

טריכומות שקופות
טריכומות שקופות – עדיין לא מוכן לקציר

כאשר הטריכומות הופכות לפחות שקופות ויותר מעוננות – זה אומר שהן הגיעו לרמות הקנבינואידים המקסימליות שלהן. קצירה של הצמח בשלב הזה תפיק את הפרחים עם האפקט הפסיכואקטיבי החזק ביותר.

טריכומות מעוננות
טריכומות מעוננות / לבנות – ריכוז קנבינואידים מקסימלי

מנקודה זאת ואילך, הצמח הגיע לבגרות מלאה והטריכומות יחלו להפוך לצבע חום-ענבר. בשלב זה הצמח מפסיק לייצר THC, וה-THC שבטריכומות מתחיל להתיישן ולהפוך ל-CBN (קנאבינול).

תכולה גבוהה יותר של קנאבינול בפרחים תביא להשפעה יותר מרדימה וגופנית (Body High) בהשוואה ל-THC, שמספק השפעה יותר פסיכואקטיבית ומעוררת (Head High).

טריכומות חומות
הטריכומות הופכות לחומות – פחות THC ויותר CBN

עם זאת, חשוב לזכור שיש עוד גורמים שקובעים את סוג ההשפעה – כמו ריכוז ה-CBD בצמח, שנובע בעיקר מסיבות גנטיות של הצמח.

המשך: האנטומיה של הטריכומות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר