מגלגל...

חיפוש לא חוקי: שוטרים פשטו על דירה בגלל ריח של ג’וינט

צעיר שעישן ג'וינט בדירה בישוב נאלץ לעבור חיפוש 'ברוטאלי' לדבריו לאחר ששוטרים שהגיעו למקום בגלל תלונה לחברת החשמל נגד אחד השכנים הריחו את העשן בוקע מדירתו. השוטרים טענו שמדובר בחשד סביר אך בחיפוש לא נכחו עדים כמתחייב בחוק. "רציתי להשתחרר קצת מלחצי היום היום," הוא אומר.

משטרת ישראל ממשיכה ב”מאבקה הבלתי מתפשר נגד נגע הסמים”, כפי שהיא מדווחת פעמים רבות בהודעותיה לעיתונות על תפיסות מוצלחות של “סם מסוכן מסוג קנאביס” אצל מי שהיא עדיין מתייחסת אליהם כ”עבריינים”.

חוש הריח של השוטרים ממשטרת מעלות תרשיחא, וזו אינה קלישאה, הוביל אותם הפעם לדירתו של תמיר מלול, צעיר בן 26 מקרית גת במקור, המתגורר היום במושב חוסן הסמוך למעלות.

למרות סירובו, ועל בסיס ריח העשן מהג’וינט שלדבריהם הקים חשד סביר, השוטרים ביצעו בדירה חיפוש.

ללא נוכחות עדים כמתחייב בחוק ועל פי חשד סביר נכנסו השוטרים לדירה, לכאורה בניגוד לחוק

החיפוש, שהיה לדבריו ‘ברוטאלי’, בוצע ללא נוכחות שני עדים לפחות – כלומר לכאורה בניגוד לחוק. בתום החיפוש מצאו השוטרים שקית ובה 15 גרם קנאביס לשימוש עצמי, ולקחו את תמיר איתם לחקירה בתחנת המשטרה.

“הכל קרה ביום ראשון בצהרים”, מספר תמיר, אמן וסטודנט בקורס לנגרות בכפר יאסיף, שעתיד להתחיל את לימודיו במכללת תל חי בשנה הבאה. “אני עסקתי בשלי באמנות שלי בתוך הדירה ועישנתי ג’וינט להנאתי, כששני השוטרים הגיעו לכאן בכלל בגלל נושא אחר לגמרי, בעקבות תלונה של חברת חשמל על חשד לגניבת חשמל אצל אחד השכנים. הם באו לברר מה קורה, הריחו לדבריהם את העשן מתוך הדירה שלי – ופשוט נכנסו. בלי צו ואפילו בלי לדפוק. הם פתאום פתחו את הדלת ואמרו ‘יש פה ריח של סמים, אנחנו עושים חיפוש’.”

מה עשית?

“בהתחלה הצלחתי לדחוק אותם החוצה, אבל כשהגענו החוצה חטפתי פתאום התקף חרדה ונשכבתי על הרצפה, כולי לבן ולא מצליח לנשום. הרגשתי שאני עוד רגע מתעלף.

“בסיטואציה הזו, השוטרים עמדו מעליי ואמרו לי רק ‘תקום, תקום, אנחנו צריכים לעשות אצלך חיפוש ולקחת אותך למעצר’. אחרי כמה דקות הצלחתי איכשהו לקום, אבל הייתי מבולבל מאוד והרגשתי חוסר אונים, לא הגיע לי דם למוח בכלל. 

דחו החיפוש של השוטרים
דוח החיפוש שביצעו השוטרים

“נכנסתי איתם לדירה והם התחילו לעשות חיפוש בצורה גסה מאוד. הפכו הכל, פיזרו על הרצפה קופסאות של אוכל וצנצנות עם חרוזים שאני משתמש בהם לאמנות שאני עושה, ממש עשו לי בלאגן שלם בבית. כמובן שהם לקחו לי כבר בהתחלה את הטלפון, כך שלא יכולתי לתעד את האירוע”. 

היו שני עדים לחיפוש, כמתחייב בחוק?

“לא היו עדים בכלל בשלב החיפוש. רק אחר כך באו השכנים, אבל אף אחד לא חתם על נוכחות כעד. אחרי צילום הסרטון והחרמת הטלפון השוטר אמר לי ‘אני אעצור אותך אם לא תשתף פעולה’. אמרתי להם שאני לא מסכים לחיפוש אבל הם אמרו שלפי פקודת הסמים אני לא צריך להסכים כי הם הריחו ריח וזו עילה לחפש. אחרי החיפוש חתמתי על דו”ח החיפוש ובתחנה על סיכום החקירה אבל לא על ויתור על נוכחות עדים בחיפוש”

הם מצאו משהו?

“כן, הם מצאו בערך 15 גרם של קנאביס, שהיה עם שקיות וכולי, אז כמובן שהם לקחו את הכל ושקלו את זה כמשקל ברוטו. הם מצאו והחרימו לי גם תרופות טבעיות שאני משתמש בהן, דברים שקונים בחנויות טבע והם חוקיים לגמרי כמובן”.

בתום החיפוש, כשכל השכנים הסקרנים מגיעים ושומעים שבדירתו של מלול נתפסו “סמים”, עוכב מלול לחקירה בתחנת המשטרה במעלות. “ייבשו אותי שם משהו כמו ארבע-חמש שעות עד החקירה, שבסיומה שחררו אותי הביתה ללא קנס או משהו כזה”, הוא מספר. 

“אגב, זה לא החיפוש הראשון שעברתי לאחרונה. בגלל המראה שלי, כנראה כי יש לי ראסטות, מחפשים עלי מדי פעם. רק לפני שבועיים, כשיצאתי לקניות, עצרו אותי במחסום שהוצב בגלל הקורונה. הם ראו שחזרתי מקניות, אבל החליטו בכל זאת לעשות חיפוש ברכב, שבו לא מצאו כלום”.

לדברי מלול, “החוויה המפחידה הזו תישאר איתי עוד הרבה זמן, וכשאני רואה שוטרים אני נכנס לחרדות. אני בחור צעיר שלחם במבצע צוק איתן ועושה מילואים, ממש למחרת אותו אירוע יצאתי ימי לכמה ימי מילואים, ואני חווה כמו כולם את קשיי הפרנסה במדינה ומעשן קנאביס כי זה מרגיע ומשחרר קצת מלחצי היום יום. עכשיו, אחרי מה שקרה, אני כבר לא מפחד להיחשף. אם כבר נפלתי לתוך הסיטואציה הלא נעימה הזו, עדיף כבר שאנסה לעזור למאבק ללגליזציה של הקנאביס, שעוד אנשים לא יצטרכו לחוות את מה שחוויתי”.

מדוברות מחוז צפון של המשטרה טרם נמסרה תגובה לדברים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר