מגלגל...

חוק הקנאביס הרפואי: האם יאושרו עובדים זרים ואיזו הדברה תותר

הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות החלה אתמול (ג') להצביע על סעיפי הצעת החוק. הוועדה אישרה בינתיים לקריאה ראשונה את הסעיפים העוסקים בייצוא, מחקר ופיתוח וגידול וייצור. על הפרק שעוסק בעובדים תתקיים הצבעה בימים הקרובים לאחר שרביזיה בעניינו התקבלה

הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות, החלה אתמול (ג’, כ”א אדר א’ תשפ”ב, 22.2.22) בהצבעה על סעיפי הצעת החוק.

הוועדה בראשות ח”כ שרן השכל, קיימה דיון שנמשך כ-7 שעות במהלכו הצביעה על פרק הגידול והייצור, פרק מחקר ופיתוח, פרק העובדים ופרק הייצוא.

במהלך הדיון הוכנסו שינויים נוספים בנוסח החוק בהתאם להערות המשתתפים והנוסח המעודכן יעלה בימים הקרובים לפורטל הוועדה באתר הכנסת.

לדברי היו”ר השכל, מטרת הצעת החוק להסדיר את ענף הקנאביס הרפואי, להקל על החוקרים בתחום ולאפשר למטופלים מוצר איכותי במחיר הגיוני.

ועדת חוק הקנאביס הרפואי (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ועדת חוק הקנאביס הרפואי, אתמול (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

על סעיפי הפרק העוסק בעובדים – אישור וכשירות עובדי בעלי רישיון – תתקיים הצבעה נוספת בימים הקרובים, זאת לאחר שח”כ רם שפע הצביע נגד בהתאם להתנגדות המשרד לביטחון פנים ושר הבט”פ, ואילו היו”ר שרן השכל הצביעה בעד.

בעקבות זאת הפרק לא אושר לקריאה ראשונה, היו”ר השכל ביקשה רביזיה, ולאחר שהרביזיה התקבלה, הודיעה היו”ר השכל כי הצבעה על פרק העובדים תתקיים בימים הקרובים (על מועד מדויק תצא הודעה).

הסיבה להתנגדות של המשרד לביטחון פנים וח”כ שפע – ביטול מעורבות היק”ר בהליך אישור העובדים כך שגורמים בתעשיית הקנאביס הרפואי שהוסמכו לכך הם אלו שיפנו למשטרה במטרה לאשר מועמדים לעבודה שאינם מהווים סכנה לשלום הציבור ובטחונו.

לטענת משרד הבט”פ על משרד הבריאות להמשיך לרכז את הליך אישור העובדים, ולא כפי שהציעה הצעת החוק – שהמעסיק יפנה למשרד לביטחון הפנים באופן ישיר לבדיקת הערכת המסוכנות של המועמד לעבודה.

“אין תקדים שבו משטרת ישראל מעבירה המלצות לעניין שלום הציבור ובטחונו למעסיקים פרטיים ולא לרגולטורים”, הסבירה נירית להב קניזו נציגת משרד המשפטים.

עוד התנגדו נציגי המשרד לביטחון פנים לכניסתם של עובדים זרים לתחום, כפי שקיים בענפים אחרים בחקלאות. לדברי נציגת המשטרה בדיון, לא ניתן לבצע איסוף מודיעיני על אדם ממדינה זרה על לא עוול בכפו.

“הערכה פלילית נשענת על מקורות מודיעיניים, וכשאני רוצה מידע מודיעיני על מועמד לעבודה בענף הספציפי הזה אנחנו צריכים להעמיק בבדיקה”, הסבירה עו”ד טל פז מזרחי.

בסעיפים מסוימים, כגון בסעיף העוסק בהדברת הקנאביס, התגלו חילוקי דעות בין הגורמים השונים. המטופלים טענו כי יש להפחית את השימוש בחומרי הדברה וכי בארץ התקנות שמפרסם משרד החקלאות בנושא הדברה אינן מחמירות מספיק משום שהן מאפשרות שאריות חומרי הדברה ופוגעות באיכות המוצר ובהשפעתו.

לדברי ניר יופטרו, מעמותת “מלאכים בירוק”, בארץ מאושרים לשימוש פי 2 חומרי הדברה בקנאביס רפואי מאשר החומרים המותרים לשימוש בצמחים אחרים.

“לא הגיוני שלא ממנים מחקר על חומרי ההדברה והשפעתם. אנחנו מרגישים תוך כדי עישון את השפעת החומרים המזיקים. אם אתם רוצים מוצרים נקיים מחומרי הדברה תחייבו גידול ‘אינדור’ בתנאים סטריליים ולא בחממות פתוחות”, אמר יופטרו.

יו”ר הוועדה ח”כ השכל אמרה כי החומרים המאושרים היום לשימוש על ידי משרד החקלאות יוסיפו להיות בשימוש. עם זאת הודיעה כי בחודשים הקרובים יאושרו חומרים אחרים לקראת ההכנות לקריאה השנייה והשלישית. “אני מבינה את הבעייתיות ונצטרך למצוא פשרה בעניין הזה”, דברי היו”ר השכל.

בפרק העוסק בייצוא קנאביס לייצוא אושר כי כל אדם בעל רישיון בקנאביס (מגדל, מייצר וכו’) יוכל לייצא קנאביס שעומד בתקינה הישראלית ככל שבידיו היתר ייבוא שניתן לו על ידי הרשות המוסמכת במדינת היעד או על ידי גורם מטעמה, וככל שהצהיר על ייצוא קנאביס בהתאם לנהלי משרד הבריאות.

כמו כן, יוכל בעל רישיון בקנאביס לייצא קנאביס שאינו עומד בתקינה הישראלית במלואה ככל שהוא מקפיד על הפרדה תהליכית מהקנאביס שמיועד להפצה בישראל וככל שעומר בתקן הגידול הישראלי.

לבקשת משרדי הממשלה, ועל מנת לעמוד בהתחייבויות הנובעות מאמנות בינלאומיות, נוספה סמכות לשר הבריאות לקבוע בתקנות הוראות לעניין פיקוח ובקרה על שינוע הסחורה המיועדת לייצוא.

עוד נקבע כי שר הבריאות בהתייעצות עם השר לביטחון פנים באישור ועדת הבריאות יקבעו הוראות לעניין דרכי ההשמדה של קנאביס לצרכים רפואיים שנמצא שאינו עומד בתנאים האמורים בחוק זה.

יו”ר הוועדה ח”כ השכל הודיעה כי תתייעץ עם השרה להגנת הסביבה לגבי חלופות לדרכי השמדה של שאריות קנאביס רפואי שאינו עומד בתנאים האמורים בחוק זה שאינן שריפה. “נסמיך את המשרד להגנת הסביבה להתקנת הנהלים”, אמרה היו”ר השכל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר