חג הקציר: דיווח ותמונות מחוות קנאביס בקליפורניה

למה מגדלי הקנאביס בקליפורניה מניחים את הזרע של הקנאביס מתחת ללשונם לפני הגידול – וכיצד נראים פרחי המריחואנה המפורסמים של ‘ארץ המריחואנה’? רשמיו של כתב המגזין שביקר בחווה כזו, וגם חזר עם תמונות מרהיבות.

סתיו 2016. נסיעה של כחצי שעה בתוך יער עבות ובשבילי עפר צדדיים מובילה אותי לשער נעול. המארח שלי כבר יודע שאני מגיע ואני נכנס ללא חשש אל תוך השטח הפרטי. בכניסה לשטח ישנם כמה קרונות מגורים ישנים ובקתה.

פרחי קנאביס בקליפורניה
חוות קנאביס חבויות בתוך יערות קליפורניה

אנו ממשיכים במורד השביל יחדיו ומגיעים לקרחת יער גדולה. בתוכה נמצאות שתי גינות מגודרות ובכל אחת מהגינות – עשרות שיחי קנאביס ירוקים ובריאים שנמצאים בשיא פריחתם.

חוות קנאביס בקליפורניה
הצמחים גדלים בתוך אדניות גדולות

בצירוף מקרים מוזר ומעניין התמזל מזלי להגיע ללב ליבה של חקלאות הקנאביס האמריקאית – היערות של צפון קליפורניה. כאן, במחוזות המיוערים של ‘ארץ המריחואנה’ מסתתרים שבילים צדדיים, דרכי עפר נידחות ושערים סגורים שאין לדעת מה מתקיים מאחוריהם.

חוות קנאביס בקליפורניה
פרחי קנאביס סגולים

גם באזורים אחרים ברחבי ארה”ב וקנדה אבל באזור ‘משולש האמרלד’ בקליפורניה רבים מהשערים האלה מסתירים מאחוריהם יקום מקביל של חוות קנאביס ענקיות המגדלות ומטפחות פרחים שמוצאים את דרכם לכל רחבי המדינה.

חוות קנאביס בקליפורניה
3 קילוגרם קנאביס מכל צמח

ביקום המקביל הזה לא מגדלים 2-3 צמחים ומוכרים אותם ב-100 ש”ח לגרם. ביקום המקביל הזה גידול קנאביס הוא תעשייה חקלאית ומקצועית לכל דבר ועניין. לחלק מהחוות יש אישורים חוקיים מלאים לגדל אפילו כמה מאות צמחים, כולל רישוי ממשרד השריף, פיקוח ומכירה לחנויות קנאביס רפואי מורשות ברחבי קליפורניה.

חוות קנאביס בקליפורניה
עשרות צמחים בכל חווה

מאחר ובקליפורניה יכול כל תושב המעוניין ברשיון לשימוש בקנאביס רפואי לקבוע תור לרופא שמנפיק כרטיסים כאלה ולשלם כמה עשרות דולרים עבור הרשיון, אפשר להעריך לבד את גודל השוק כאן. וזה עוד לפני הלגליזציה הקרובה שכנראה תאושר במשאל-עם בעוד מספר ימים.

חוות קנאביס בקליפורניה
הרי קליפורניה

הגעתי לביקור באחת מהחוות הללו בתחילת חודש אוקטובר, עונת הקציר. האווירה במחוז בעת זו היא אווירת חג. עשרות אלפי אנשים מתאספים מכל רחבי העולם לחודשי השיא של השנה – תקופת הקציר של גידולי החוץ (Outdoor). הצמחים נשתלים בחודשי אפריל-מאי ולפי שינויים קלים לפי מזג האוויר נקצרים בתחילת-אמצע אוקטובר.

חוות קנאביס בקליפורניה
פרחי קנאביס בקליפורניה

זה נכון שישנם לא מעט מגדלים הקוצרים מספר פעמים בשנה – כאשר מדובר בגידולי פנים (Indoor) או גידולי חממה (Greenhouse), אך גידולי החוץ הם אלה שמניבים את הכמויות הגדולות ביותר של פרחים איכותיים.

פרחי קנאביס בקליפורניה
פרחי קנאביס בקליפורניה

כל מגדל, כתלות באישורים שקיבל, יכול לגדל 25-99 צמחי חוץ. הצמחים יושבים באדניות ענק של כמה מאות ליטרים ומגיעים לגבהים של 2-3 מטרים. התפרחות שעליהם מתהדרות במגוון צבעים, נוצצות מאבקנים, דביקות מאוד למגע ומפיצות ריח שאי אפשר לטעות בו. התפרחות העליונות (קולה) יכולות להגיע לגודל של זרוע של בנאדם ולמשקל שממש שובר את הענף עליו הן יושבות.

פרחי קנאביס בקליפורניה
פרחי קנאביס בקליפורניה

אמנם לא יצא לי לבקר בהרבה חוות קנאביס במדינות שונות אך נראה וידוע גם שהרמה המקצועית של המגדלים כאן בקליפורניה היא גבוהה מאוד. כל צמח מקבל טיפול מסור ואדוק לכל אורח השנה – דישון, דילול, השקייה במגוון תערובות, תמיכות בחוטים וברשתות ולמעשה כל פעולה שתשמור על בריאות הצמח ותגדיל את היבול.

המגדלים הטובים והמקצועיים ביותר מצליחים להוציא מצמחי החוץ כ-3-4 קילוגרם של חומר יבש למכירה.

פרחי קנאביס בקליפורניה
פרחי קנאביס בקליפורניה

עוד ניתן להתרשם ממגוון הזנים הרחב שמגדלים כאן – הרבה מגדלים אוהבים את זני ה-Sour Diesel וה-Chem Dawg שפופולריים מאוד בקרב הצרכנים האמריקאיים, אך ישנם עוד עשרות ומאות זנים שונים שמסתובבים כאן – הרבה זני אינדיקה והיבריד ומעט זני סאטיבה.

כל זן צומח ופורח בצורה שונה, חלק מניבים פרחים דחוסים וכבדים יותר, חלק פרחים אווריריים יותר, צבעים שונים, ריחות שונים, טעמים שונים. השפע נוכח כאן.

פרחי קנאביס בקליפורניה
פרחי קנאביס בקליפורניה

רבים מהמגדלים גם בוחרים לנצל את מלוא התוצרת שלהם ולהפיק משאריות ה-Trim (פעולת הגזירה והניקוי של הפרחים עצמם) מוצרים שונים כגון חשיש איכותי, משחות, שמנים ועוד.

קהילת המגדלים כוללת בתוכה מגוון רחב של אנשים שונים. צעירים, מבוגרים, בעלי מקצוע וחינוך אקדמי וגם כאלה שעסקו בחקלאות כל חייהם. הם מגיעים ממדינות שונות, בתוך ארה”ב ומחוץ לה.

פרחי קנאביס בקליפורניה
פרחי קנאביס בקליפורניה

עוד הבדל מעניין שניתן לראות הוא היחס של המגדלים לצמח. יש מגדלים בעלי תשוקה ואמונה גדולה לצמח – הם מאמינים בסגולותיו, רואים את המקצוע כשליחות ומטפלים בצמחים בצורה רוחנית ואישית מאוד.

חוות קנאביס בקליפורניה
פרחי קנאביס סגולים

לדוגמה, לפני שלב ההנבטה והזריעה של הצמחים, נוהגים מגדלים מסויימים להכניס את הזרעים אל מתחת ללשון לכמה דקות. הם אומרים שבכך הם נותנים לכל זרע חלק מהד.נ.א. (DNA) שלהם, נותנים לצמח חלק מעצמם והוא צומח ופורח בהתאם לדמותו של המגדל.

פרחי קנאביס בקליפורניה
פרחי קנאביס בקליפורניה

מהצד השני ישנם אלו שמתייחסים לגידול כמפעל כלכלי לכל דבר. אין להם בהכרח אהבה ואמונה בקנאביס אך הם מבינים את הפוטנציאל האדיר ביבול זה ומתמקצעים במלאכת הגידול בדומה לכל גידול חקלאי אחר – חישובים מדוייקים, מחשבי השקייה, הדברה ביולוגית או כימית, דישון קפדני וכמובן מערכת הפצה ומכירה של התוצרת.

פרחי קנאביס בקליפורניה
נוף הרי קליפורניה

קליפורניה הקסומה, מעבר לנופים העוצמתיים שלה ולמוקדי התיירות הגדולים, היא גם בית משגשג לחקלאות הקנאביס המרתקת והייחודית. חלק מהותי בתרבות ובקהילה של האזורים הללו קשור לצמח הזה וזהו דבר יוצא דופן לראות.

כל ביקור כאן, במעמקי היערות, מעבר לשערים הנעולים, הוא חווייה חברתית ולימודית מעניינת ומבורכת ועל כך אני מודה שזכיתי.

ראו גם:
איך להתקבל לעבודה בחוות קנאביס בקליפורניה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט