חברות הקנאביס הרפואי מוותרות על יצוא, בונות על לגליזציה

"הצבעתי נגד עמדתי," אמר אמש ח"כ יואב קיש בכנס הקנאביס של איגוד החברות הציבוריות, בו הביעו החברות אכזבה מהתכנית ליצוא ודיברו בעיקר על לגליזציה. לדברי עו"ד ענת פילצר סומך, סמנכ"לית איגוד החברות הציבוריות, "כניסת חברות הקנאביס לבורסה עולה בקנה אחד עם קידום הלגליזציה"

סגן שר הבריאות לשעבר ח”כ יואב קיש, הסביר אמש בכנס הקנאביס של איגוד החברות הציבוריות, מדוע היה חלק מהפלת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס, והוסיף: “לאחר עיון במלוא הנתונים אני בטוח שלגליזציה צריכה להגיע למדינת ישראל, עם ההתאמות הנדרשות, בדומה לאלכוהול”.

קיש, שהיה ממונה על תחום הקנאביס במשרד הבריאות עד החלפת הממשלה, אמר אמש כי הצביע נגד עמדתו בהפלת חוק הקנאביס שעלה לאחרונה על ידי הקואליציה בגלל “שאין לנו כמעט שום כלי אחר מלבד להצביע נגד כל מה שאנחנו יכולים”.

לדבריו “לאחר עיון במלוא הנתונים אני בטוח שלגליזציה צריכה להגיע למדינת ישראל, עם ההתאמות הנדרשות, בדומה לאלכוהול”.

קיש גם התייחס לביקורת הרבה שהופנתה אל עבר רפורמת הקנאביס הרפואי שהוביל משרד הבריאות: “רק הקורונה ניצחה את גלי ההדף של רפורמת הקנאביס הרפואי, שגררה הכי הרבה פניות למשרד הבריאות, בפער, עד להגעת המגפה,” קבע.

בנושא יצוא הקנאביס, שפרק ממנו אושר בשבוע שעבר בממשלה אך גם ספג ביקורות על חוסר תוכלת עבור החברות הישראליות בגלל חוסר הכרה הדדית בתקני הייצור שהמציא משרד הבריאות בתחום הקנאביס, אמר קיש, כי “רצינו שכל מי שיש לו תקן ישראלי יוכל לקבל רישיון באופן אוטומטי גם באירופה, אבל זה לא התאפשר”.

לדבריו “נושא נוסף שצריך להסדיר הוא החרגת ה-CBD מפקודת הסמים בתקנות. היינו לקראת השלמה של הנושא אך קיבלנו התנגדות עזה מהצוות המקצועי במשרד הבריאות. זה נושא שאני פועל לקדם במסגרת חקיקה פרטית, שתעקוף את הצורך בתקנות”.

בפאנל מקצועי שנערך לאחר דברי קיש ניכר היה כי חברות הקנאביס המקומיות זנחו לעת הזו את אפשרות צמיחתן כתוצאה מייצוא ובונות יותר על מעבר חוק הלגליזציה להגדלת אפשרויותיהן העסקיות.

ניר סוסינסקי, בעל השליטה בחברת טוגדר פארמה שהמפכ”ל לשעבר יוחנן דנינו מכהן בה כיו”ר, אמר, בין היתר, כי “כשמדברים על לגליזציה השאלה היא לא אם, אלא מתי. וכשהיא תקרה אנו מדברים על שוק המוערך בכ-7 מיליארד שקל בשנה”.

איריס ורמוט, אחת מבעלות השליטה בחברת הקנאביס דרך לחיים, הוסיפה, כי “כיום כבר ידוע שכ-20% מהישראלים מעשנים קנאביס לצרכי פנאי, אך הכסף זורם למשפחות פשע, והשוק מתנהל ללא הסדרה וללא פיקוח על המוצרים הנצרכים על ידי אותם צרכנים.”

עוד הוסיפה כי “בנוסף לכל אלו, השקעות של מיליוני שקלים במודיעין ואכיפה יורדים לטמיון בשל כך. הסדרת השוק יכולה לאפשר מיקוד של גורמי המודיעין והאכיפה בפשיעה החמורה יותר, ופיקוח הדוק יותר על מוצרי קנאביס הפנאי”.

עו”ד אילן גרזי, ראש מחלקת שוק ההון במשרד עורכי הדין פרל כהן שהיתה שותפה בארגון הכנס, הוסיף כי “הלגליזציה תחזיר שוב רוח למפרשי חברות הקנאביס הרפואי, תגדיל את השוק בכ-900 אלף צרכנים נוספים, ותאפשר מיצוי גדול יותר של הפוטנציאל הטמון בתחום בשוק המקומי”.

עו”ד ענת פילצר סומך, יועמ”שית וסמנכ”לית איגוד החברות הציבוריות, הוסיפה כי “כניסתן של חברות הקנאביס לשוק ההון והנפקתן בבורסה, עולה בקנה אחד עם קידום הלגליזציה. שתי המגמות מבטאות למעשה הסדרה והתבגרות של התחום, תוך אימוץ סטנדרטים של שקיפות ודיווח”.

לשאלה עד כמה הלגליזציה תפגע בשוק הקיים לקנאביס רפואי, ענה איל זילברמן, בעל השליטה ברשת בתי המרקחת לאון פארם, כי “הלגליזציה תוריד משמעותית את כמות המטופלים רפואית. אנו רואים בבתי המרקחת שהצרכנים תרים אחר איכות גבוהה יותר, וכל זה מוביל ללגליזציה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר