טוען...

חברה ישראלית מדווחת שפיתחה זרעי קנאביס הדירים ב-100% יציבות

באפריל 2021 צפויים להגיע לשוק הישראלי זרעי קנאביס ראשונים שהם 100% יציבים ("הדירים") ובכך מייתרים את הצורך בייחורים או תרביות רקמה ועשויים להוזיל עלויות ולשפר איכות, כך לטענת היצרנית הישראלית, שמצהירה שהיא הראשונה בעולם לעשות זאת.

חברת “קאנבריד” (CanBreed) הישראלית שהוקמה בישוב גבעת ח”ן בשנת 2017 ועוסקת בתחום הזרעים והגנטיקה, מדווחת כי סיימה לפתח את זרעי הקנאביס היציבים והאחידים גנטית שלדבריה הם הראשונים בעולם.

לא בטוח שאלה הזרעים היציבים “הראשונים בעולם” שכן יש חברות בחו”ל שמצהירות שהגיעו לשם, אך כן ישנה אפשרות סבירה שהטענה נכונה והראיה לכך לכאורה היא שחברות בתחום לא משתמשות בזרעים בדיוק בגלל החשש מאי-יציבות.

לא בטוח גם שאכן מדובר בזרעים יציבים ב-100% כפי שהחברה טוענת, שכן לא הוצגו תוצאות מחקר ולכאורה עד כה לא בדק את זה גורם אובייקטיבי שמעיד על אמינות הטענות. מצד שני גם ניתן לסמוך על חברה שמפרסמת נתון כזה שלא תסתכן בכך שיתגלה דבר אחר בהמשך.

בכל מקרה מדובר בהודעה שעשויה להיות משמעותית מאוד, אם אכן מדויקת, מכיוון שאם באמת ניתן להגיע ליציבות (“הדירות”) של צמחי קנאביס לאורך דורות בשימוש בזרעים בלבד, הרי שלכאורה אין עוד צורך בתחליפים הנפוצים, ייחורים או תרביות רקמה, המהווים תעשיה בפני עצמה אשר עליה מבוסס שוק הקנאביס המסחרי כולו.

“מכלואים יציבים ואחידים מזרעים, עם גנטיקה מושבחת, יפתרו את הבעיה העיקרית של תעשיית הקנאביס הלוקה בחוסר הדירות וסטנדרטיזציה בשל היעדר יציבות גנטית בצמחים וכנגזר מכך עלויות ייצור גבוהות הפוגעות ברווחי המגדלים,” מסבירה החברה.

עידו מרגלית, מנכ”ל קאנבריד, אומר בשיחה עם מגזין קנאביס היום (ב’) כי שיווק הזרעים היציבים יחל בישראל בחודש אפריל 2021 לחוות מקומיות ושעלותם תהיה משתלמת למגדלים. במקביל הם מקימים בקליפורניה מתקן גידול להפצה גלובלית.

מוקדם יותר השנה החברה דיווחה על סיום 3 שנות מחקר ופיתוח בסופן יוצרו זנים שהם 100% יציבים ובעלי גנטיקה זהה (“קוים הומוזיגוטיים”). כעת, על בסיס הכלאות בין זנים הומוזיגוטיים אלה, יוצרו זרעי המכלוא החדשים היציבים (F1 Hybrid Seeds).

“זרעים יציבים אלו יבטיחו הדירות, סטנדרטיזציה ואיכות גבוהה של חומר גלם לתעשיית הקנאביס כולה,” אומר מרגלית. “במחזור הנוכחי יוצרו עשרות זנים חדשים יציבים בעלי רקע גנטי מגוון אשר יישתלו לבחינה בחוות הטיפוח וייצור הזרעים של החברה המוקמת בימים אלו. בתום שלב הבחינה, הצפוי להסתיים במחצית הראשונה של שנת 2021, ישווקו זרעי הזנים שיענו על דרישות השוק”.

כאמור, שלא כמו רוב הגידולים החקלאיים שגידולם מתבצע מזרעים יציבים, ריבוי צמחי הקנאביס מתבצע לרוב, ובטח בחברות מסחריות מסודרות, באמצעות שיבוט ע”י חיתוך ייחורים מצמחי-אם (“אמהות”) או באמצעות תרביות רקמה. השיבוט נעשה על מנת להבטיח זהות גנטית בין הצאצאים לצמחי האם.

הסיבה שעד עתה לא ניתן היה לקבל הדירות בתוצרים בגידול קנאביס מזרעים נעוצה בכך שזרעי הקנאביס הקיימים בשוק כיום הנם ברובם המוחלט אם לא כולם הטרוזיגוטים (לא יציבים גנטית) והכלאה בין שני זני קנאביס לא יציבים תיצור זרעים עם שונות גנטית גבוהה גם אם נוצרו על אותו צמח בדיוק.

לטענת החברה היותם של הייחורים תחליף ראוי להדירות של קנאביס, חומר הגלם המופק מצמחי קנאביס שגודלו מייחורים בכל זאת לא תמיד יהיה הדיר מכיוון שאמנם השיבוט מבטיח זהות גנטית בין הצאצא לבין צמח האם אולם שימוש בייחורים, כמו גם בתרביות רקמה, אינו מונע את הזדקנות צמחי האם (“אמהות”) מהם נלקחו הייחורים או הרקמות.

“באופן טבעי, בדומה לתהליך הקורה בכל אורגניזם חי כולל בני אדם, צמחי האם עוברים במהלך ההזדקנות מוטציות ושינויים בגנום הגורמים להבדלים ברמות הביטוי של הרכיבים הכימיים השונים בצמח,” הוא מסביר. “עובדה זו מביאה לכך שלמרות הזהות הגנטית, הפרופיל הכימי של צאצאים לצמחי אם זקנים שונה מצאצאים של אותם צמחי האם כאשר היו צעירים”.

הפתרון לבעיה זו לדברי החברה מגיע מתעשיית הזרעים. בתעשיית החקלאות מגדלים צמחים, כגון צמחי עגבניה, תירס אבטיח וכו’, אך ורק מזרעים יציבים המבטיחים את האחידות הגנטית המאפשרת גידול איכותי ואת הדירות התוצרת. זרעים יציבים, כגון זרעי עגבניה ותירס וכו’ המשמשים את התעשייה החקלאית, מיוצרים מצמחים הומוזיגוטיים מקווי הורים (צמחים שהנם 100% יציבים).

לדברי החברה “הכלאה של שני צמחים הומוזיגוטיים שונים ייצרו זרעים שהנם ‘תאומים זהים’, כלומר כל הזרעים של תוצר ההכלאה יהיו בעלי אותו DNA. זרעים אלו ידועים בתעשיית הזרעים כזרעי Hybrid F1. שימוש בזרעי Hybrid F1 יביא תמיד לצמחים הזהים אחד לשני,  וכך ייתר את הצורך בשיבוט של קנאביס והמפ (Hemp) ויבטיח הדירות חומר הגלם המופק מהצמח”.

במקביל לפיתוח הזרעים היציבים מנסה קאנבריד לפתח פלטפורמת תכונות גנטיות משופרות, המכילה מספר רב של תכונות אגרונומיות שמגדלי קנאביס זקוקים להם עבור גידול עקבי, איכותי, בעלות נמוכה ובהיקף גדול. טיפוח תכונות אלה מבוצע ע”י החברה בעזרת כלי טיפוח חדשני של עריכה גנומית הנקרא “קריספר” (CRISPR). להערכת החברה עם השלמת הפיתוח יכילו הזרעי המכלוא היציבים של קאנבריד גם תכונות אלה.

אחד הפתרונות שמקווה החברה להביא באמצעות הפיתוח בטכנולוגיית CRISPR הוא תכונת עמידות כנגד מחלת הקימחון – אחת ממחלות הצמחים הטורדניות ביותר איתה נאלצים מגדלי הקנאביס להתמודד. לדברי החברה היא הצליחה לבצע ולזהות עריכה בגנום צמחי הקנאביס ע”י שימוש ב-CRISPR-Cas9 כך שיהיה עמיד לפטריית קימחון.

עוד הודיעה החברה לאחרונה כי רכשה חווה חקלאית באזור סן דייגו שבקליפורניה, ארה”ב, בשטח של כ-14 דונם. בחווה היא מתכננת להקים מתקן לייצור זרעי המפ יציבים המיועדים לשוק האמריקאי. התפוקה ההתחלתית של המתקן צפויה להיות לדבריהם כ-12.5 מיליון זרעים בשנה והיא תגדל בהמשך לכ-50 מיליון זרעים בשנה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר