קורא למטופלים לתרום קנאביס רפואי, ומוכר אותו בשוק השחור

"יוזמה חברתית" או עוקץ שיטתי? סוחר מצא פטנט להשגת רווח גדול יותר ממכירת קנאביס לא חוקי, זאת על ידי קריאה למטופלים לתרום את הקנאביס הרפואי שלהם. בפועל, את הקנאביס שהוא כביכול אוסף ממטופלים, הוא מוכר לכל דורש במחיר גבוה, וגם יש סיכוי לא קטן שמה שנמכר בפועל הוא מזויף

סוחרי הקנאביס שמפיצים את מרכולתם ברחבי הרשתות החברתיות, בווטסאפ ובטלגרם, ידועים ביצירתיות וברעיונות השיווקיים המקוריים שלהם, אולם נראה שאחד מהם הלך רחוק מדי ומבצע, מעבר לסחר עצמו, גם שורת עבירות אחרות, כולל הטעייה ועידוד מטופלי קנאביס רפואי לעבור על החוק בעצמם.

תחת הכותרת “יוזמה חברתית”, מציג אותו סוחר מודעה השואלת ב”תמימות” ידידותית – “מה דעתכם לקנות קנאביס ועל הדרך לעשות מעשה טוב?”. בהמשך המודעה מוצגת היוזמה ככזו שמטרתה לספק קנאביס רפואי אמיתי לצרכנים, המגיע כביכול ממטופלים שאינם משתמשים בכל הכמות הרשומה ברישיונם.

לטענת כותבי המודעה, המתפרסמת בשבועות האחרונים פעמים רבות בקבוצות פייסבוק של מטופלי קנאביס רפואי, לא פחות מ-2,000 מטופלים כבר נרשמו אצלם והם, כך נכתב במודעה המעוצבת, “פשוט מעבירים את הזכות לקנות את הקנאביס שהם לא קונים ואנו מתווכים אותו לכם הצרכנים במחיר סמלי”. 

עוד מבטיחה המודעה, “משלוחים לכל אזור הצפון תוך חצי שעה מרגע הפנייה – והשליח כבר בדרך. אין צורך באימותים מייגעים, פשוט שולחים הודעה בווטסאפ, מבקשים את הזן הרצוי מרשימת הזנים המאוד ארוכה שלנו והשליח בדרך אליכם”. בנוסף, מובטחים גם 100 שקלים זיכוי למציג המודעה המדוברת.

על פניו, עשויה היוזמה להישמע חיובית וככזו שמסייעת לחולים ומקלה את החיים על הצרכנים, שמעוניינים לרכוש קנאביס רפואי אמיתי במחיר מוזל בשוק השחור, המוצף בקנאביס רפואי מזויף.

אלא שנראה שהדברים אינם תמימים כפי שהם מוצגים ובכל מקרה, נראה שהיוזמה שמה את המטופלים בסיכון שכן חל איסור על העברת קנאביס רפואי לאחר, בוודאי לא כאשר ברור שהמטרה היא תיווך לשוק השחור.

יוזמה חברתית או עוקץ קנאביס רפואי?
יוזמה חברתית או עוקץ קנאביס רפואי? המודעה שמפורסמת בשבועות האחרונים בקבוצות פייסבוק של מטופלי קנאביס רפואי

בשיחה עם תחקירן של מגזין קנאביס התרברב אותו סוחר כי בידיו סדרת ה”קווסט” (Qwest), עם זנים כמו “אס טרופי” (S.Trophy), “אייסיקל” (Icicle), “אפ מאק” (APP MAC) ו”פרוסטד סי.סי” (Frosted C.C). 

המחיר שבו מסופקת הסחורה הינו 500 שקלים לקופסה של 10 גרם, ובשיחת הווטסאפ אף נשלחו תמונות של הקופסאות, אולם לא באריזת הקרטון הסגור שבו הן מגיעות בדרך כלל, אלא של הצנצנת עצמה בלבד, כלומר – גם במקרה זה יש סבירות שמדובר באריזות מזויפות שמולאו על ידי הסוחר עצמו.

לשאלת התחקירן על המחיר הגבוה יחסית, שדומה בעצם למחיר בשוק השחור “הרגיל” ובטח לא כזה שניתן להגדיר כמיועד לעזרה, הסביר הסוחר כי “הקווסט עולה בבית המרקחת 350 שקלים, והפער הוא עבור דמי המשלוח על סך 90 שקלים ו-60 שקלים רווח סמלי לבעל המרשם”. מבדיקה מהירה עולה אגב כי מחיר הזן “אס טרופי” בבתי המרקחת הוא בין 285 ל-349 שקלים

יוזמה חברתית או עוקץ קנאביס רפואי?
חלק מהשיחה עם הסוחר

בתשובה לבקשה לקבל צילום של הקנאביס באריזתו המקורית, כדי להימנע מחשש להטעייה ולזיוף, ניסה הסוחר להרגיע ואמר כי “הכל מגיע סגור וארוז בדיוק כמו מבית המרקחת. אני ניגש לפני המשלוח ומצלם לך”, כלומר לפני הזמנה בפועל לא נקבל תמונה. 

לשאלה נוספת בנוגע לאופן בו אפשר לצרף מטופלים נוספים למיזם ה”מבורך”, השיב: “נשמח, תן להם את המספר הזה אני ממש אודה לך”. עודו הוא הוסיף כי “אנחנו כן מרוויחים, אמנם רווח סמלי, אבל המטרה היא בעצם לתווך לכולם קנאביס וגם לעזור לאנשים שלא משתמשים בכל המרשם”.

כאמור, כדאי לזכור כי עידוד לעבור על החוק, כפי שעולה על פי החשד מהשיחה עם הסוחר ומהמודעה שפרסם, איננו “עזרה” בשום צורה שהיא, ועלול לשים את המטופלים בסכנה, שכן מטופלי קנאביס רפואי אינם רשאים כמובן להעביר את הקנאביס לצד שלישי. 

למטופלים שבשל מצבם אינם יכולים להגיע בעצמם לבית מרקחת, מותר להכניס ברישיונם זהות של “משנע” שיביא עבורם – ורק עבורם – את הקנאביס. סעיף זה, אגב, כבר גרם בעבר לסוחרים לקחת ממטופלים את הקנאביס שלהם, לאחר שהמטופלים הסכימו להוסיפם כ”משנעים” ברישיונם, תמורת סיוע או כסף.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר