מגלגל...

ועדת המחירים החליטה להטיל פיקוח על שוק הקנאביס הרפואי

כדי להחליט האם נכון לקבוע מחיר-גג למוצרי קנאביס רפואי, מנסה מאז 2020 משרד הבריאות לקבל מהעוסקים בענף נתונים אודות כמות המכירות, העלויות, ונתחי הרווחים, ללא הצלחה. ועדת המחירים החליטה כעת שרק הטלת חוק פיקוח מוצרים על שוק הקנאביס תאלץ את העוסקים למסור מידע זה. לציבור ניתנו כשבועיים להגיב להחלטה

כבר יותר משנתיים מנסים משרד הבריאות והיק”ר להחליט האם יש מקום לקבוע מחיר מרבי במודל כלשהו על מוצרי קנאביס רפואי. לשם כך הם דרשו לקבל מהעוסקים נתונים אודות הרווחים ממכירות מוצרים בשוק, אך ללא הצלחה.

בשנת 2020 זה נעשה באמצעות מכתב ששלח מנהל היק”ר, ממנו הוא חזר בו לאחר התנגדות העוסקים. בשנת 2021 קבעו חברי ועדת המחירים של משרד האוצר כי על העוסקים למסור מידע זה, ומנהל היק”ר פנה עקב כך לעוסקים שוב, אך אלה סירבו שוב.

מאז, השוק השתנה. מחירי הקנאביס, שפעם היו כולם על הצד הגבוה של הסקאלה, ירדו בחלק מהקטגוריות באופן משמעותי לאחר שהשוק הוצף בסחורה, עד כדי מחירי-רצפה כיום למוצרים פחות מבוקשים או לקראת פגות תוקף.

למשל, ניתן היום לצד מבצעים בסגנון 1+1 למצוא בטבלאות המלאים מוצרי קנאביס שמגיעים אפילו עד 10 ש”ח בלבד לאריזת 10 גרם בלבד, כלומר שקל לגרם. מצד שני, ישנם גם זנים יקרים בקטגוריות הגבוהות שמחירם יכול להגיע גם עד כ-35 שקל לגרם – נתון גבוה מאי פעם.

זן קייק מיקס
בקרוב בפיקוח? הזן המבוקש קייק מיקס, מדרגת המחיר הגבוהה

אך למרות שינוי זה בשוק, ועל אף שבדיונים קודמים שערכה ועדת המחירים נקבע שהשוק מתאפיין עדיין בשינויים משמעותיים ולכן אין מקום להטיל פיקוח מחירים בצורת מחיר מרבי, מסמך שגיבשה בסוף השבוע האחרון ועדת המחירים ושעותק ממנו הגיע למגזין קנאביס, קובע לראשונה כי כעת כן נכון ליישם את חוק פיקוח מחירי מוצרים, גם על ענף הקנאביס.

יחד עם זאת, מניסוח החלטת הוועדה אפשר להבין שהכוונה היא להטיל את החוק בשלב זה לא בהכרח כדי לקבוע באופן מיידי מחירים מרביים כלשהם למוצרי הקנאביס, אלא כדי שניתן יהיה קודם לחייב את העוסקים בענף למסור מידע מהימן על המכירות והרווחים, דבר שעד כה הם כאמור סירבו לעשות.

במסמך החדש מתארים חברי ועדת המחירים כי טענות העוסקים לאורך השנים נגד מסירת המידע, נגעו למשל לכך שהדרישה אינה חוקית, כשאחרים הסבירו שמדובר בהכבדה רגולטורית או בקושי טכני ורק מעטים אכן העבירו נתונים.

לכן, על פי המסמך, הוועדה הגיעה למסקנה שיש הכרח לחייב את העוסקים למסור למשרד הבריאות את כלל הנתונים – דבר שניתן לעשות רק באמצעות החוק, ולכן יש לאשר את חוק פיקוח מחירים על שוק הקנאביס הרפואי.

זני קנאביס במחירים נמוכים - אפילו עד 1 ש"ח לגרם
זני קנאביס במחירים נמוכים (לאריזת 10 ג’) – זמינים עכשיו בחנויות – אפילו עד 1 ש”ח לגרם

“החלטות ועדת המחירים הקודמות ביחס לפיקוח על הקנאביס הרפואי, והחלטת ועדת הערר, קבעו כי השוק עדיין התאפיין בשינויים משמעותיים ולכן אין מקום להטיל פיקוח מחירים בצורת מחיר מרבי,” תוארה השתלשלות האירועים בסיכום ההחלטה כעת. “עקב החשש שמקטעים מהשוק עלולים להתאפיין בתחרותיות נמוכה, הנובעת מביקוש קשיח של חלק מהמטופלים, ועקב חשיבות המוצר למטופלים, החליטה הועדה להמשיך לעקוב אחרי שוק זה ולבחון את הצורך בפיקוח לפי מחיר מרבי בהמשך, אך רמת ההיענות לדרישות הנתונים הייתה נמוכה… הוועדה סבורה שמקטעים משוק הקנאביס הרפואי עלולים להתאפיין בתחרותיות נמוכה ונדרש מידע נוסף לצורך גיבוש תמונת המצב בשוק, ומכאן שיש מקום להחיל את חוק הפיקוח על מוצרי הקנאביס לשימוש רפואי בהתאם לעילות הקבועות בסעיף 6(א)3. כמו כן ממליצה הוועדה כי רמת הפיקוח שתיקבע תהיה לפי פרק ז’ לחוק הפיקוח – דיווח על מחירים ורווחיות.”

חברי ועדת המחירים, יובל טלר חסון, אסף גבע, חיים הופרט וזהבה רומנו, קבעו עם זאת כי החלטה חריגה זו תהיה כפופה לשימוע ציבורי והם מזמינים את הגופים המעוניינים בכך להעביר התייחסות בכתב עד לתאריך 14.8.22 לכתובת הדוא”ל [email protected].

בהמשך המסמך (PDF) מפרטים חברי הוועדה מה בדיוק יידרשו העוסקים למסור למשרד הבריאות, למשל: בתי מרקחת יידרשו למסור כמויות מכר מכל מוצר (בגרמים), מחיר מכירה ממוצע לכל מוצר לכל חודש, נתונים אודות מבצעי כמויות (בסגנון “קנה 20 גרם קבל 10 גרם במתנה” וכד’) ועוד. בתי המסחר יידרשו למסור נתונים דומים על מה שמכרו לבתי המרקחת, המפעלים על מה שמכרו לבתי המסחר והמגדלים והיבואנים על מה שמכרו למפעלים וכך הלאה. הנתונים המבוקשים נוגעים לתקופות של נובמבר-דצמבר 2020, מארס-אפריל 2021, ואז דיווח חודשי קבוע רטרואקטיבי על התקופה של בין יולי 2021 ליולי 2022 וכן דיווח חודשי מלא וקבוע החל מהחודש, אוגוסט 2022, ואילך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר