צעיר שדיווח על כוונה להתאבד – נעצר בגלל עציץ קנאביס

100 בשבילך? שוטרים שהגיעו לדירתו של צעיר מתל אביב שחש דיכאון ודיווח על כוונת התאבדות, עצרו אותו בגלל עציץ קנאביס קטן שגדל בדירה מבלי לספק לו את העזרה הנפשית שביקש. השופטת נזפה במשטרה ושחררה את הקורבן.

משטרת ישראל שוברת שיאים של בושה: צעיר תל אביבי בן 26 פרסם אתמול (שבת) בדף הפייסבוק שלו סטטוס ובו טען כי הוא עומד להתאבד.

בעקבות הפוסט הוזעקו שוטרים ממרחב יפתח לדירתו, אך במקום לספק לו תמיכה נפשית או עזרה טיפולית כלשהי – הם דווקא עצרו אותו לאחר שבדירה נמצא עציץ קנאביס קטן.

כשהגיעו השוטרים לדירה הצעיר כבר לא היה שם אך למרות זאת – ומבלי שהיה בידם צו חיפוש או חשד סביר להימצאות סמים בדירה – פרצו אליה והחרימו את השתיל שנמצא במקום.

צעיר נעצר על גידול קנאביס - כשהתקשר לאיים בהתאבדות
העציץ הקטן שננמצא בדירתו של הצעיר בתל אביב לאחר שזה התקשר למשטרה לדווח על התאבדות

לאחר חיפוש קצר מצאו השוטרים את הצעיר בסביבת הדירה, עצרוהו בגין “גידול סמים” ולקחו אותו לחקירה.

למרות שחל איסור על מעצר על עבירת סמים ללא צו וללא חשד סביר, במהלך הדיון בבית המשפט לא הראתה המשטרה רחמים ודרשה בתוקף להאריך את מעצרו של הצעיר בשלושה ימים.

עורכת הדין שמונתה לצעיר מטעם הסניגוריה הציבורית, יעל פינקלמן ניסן, טענה בפני השופטת כי המעצר לא היה חוקי כלל וקבעה כי ההליך היה פסול. “מה שקרה כאן הוא בלתי ייאמן, מדובר בשערורייה שאין כמותה,” ציינה.

בניגוד לדרישת המשטרה השופטת רונית פוזננסקי כץ סירבה לקבל את דרישת המשטרה ושחררה את החשוד לבדיקה פסיכיאטרית.

השופטת גם ביקרה בחריפות את התנהלות המשטרה: “המקרה בתיק זה חריג ומפתיע,” קבעה. “המשטרה הגיעה ללא צו חיפוש ולא בשל חשד לעבירת סמים אלא כאמור על מנת להבטיח את שלומו של החשוד”.

“תמוה בעיני בית המשפט כיצד זה שפועלת משטרה אשר נועדה לסייע לאדם אשר אפשר כי נמצא במצוקה הפכה להיות תיק מעצר עם בקשה להארכת מעצר של שלושה ימים. החשוד הביע מצוקה נפשית וזו הסיבה שהמשטרה ניגשה אל ביתו. לפיכך, צריך היה להגיש לו עזרה הנוגעת לעניין זה בלבד,” פסקה השופטת.

מהמשטרה נמסר: “המשטרה עצרה צעיר לאחר שבביתו נמצאה מעבדת סמים. המשטרה הוזעקה לדירתו של הצעיר בעקבות דיווח שהתקבל במוקד המשטרה ולפיו עלה חשש לסכנה לחייו. השוטרים שמיהרו לכתובת מגוריו מצאו בחדרו שתילי מריחואנה אותם הוא גידל במקום. הצעיר שלא נכח במקום אותר ע”י השוטרים ולאחר שהבינו כי אין נשקפת סכנה לחייו, חקרו אותו בחשד לגידול סמים”.

הטקסט שכתב הצעיר בפייסבוק לפני מעצרו:

“הצלחתי לקום מהמיטה רק בשביל לכתוב את ההודעה הזאת. אין לי כח. אין לי כח לאף אחד ואין לי כח לעשות שום דבר. אני אמור לפנות את החדר לדייר שיחליף אותי. יש לי את שבת וראשון לעשות את זה. אני עוזב כי לא הצלחתי לעבוד. למצוא עבודה היה קל. אפילו החזקתי קצת יותר מחודש. אבל לא הצלחתי להמשיך. לא הצלחתי לעבוד למרות שידעתי שיש לי שכירות לשלם, וחשבונות שמצטברים כבר חודשים, וביורוקרטיה עד אחרי האופק. אולי דווקא בגלל זה. אבל אני פשוט לא יכול יותר. אני מרגיש שכל צעד שאני עושה, הדרך מתארכת בעוד עשרה צעדים. למה להמשיך ללכת. כל פעם שאני מרים את הראש אני נענש. על שהעזתי בחוצפתי לאסוף מספיק תקווה כדי לזוז. ככה זה מרגיש, כבר כמה שנים, כמעט ללא הפסקה. חוסר אונים נרכש קלאסי, הארדקור. תמיד היה לי קשה עד בלתי אפשרי לבקש עזרה. לצערי אני כבר מעבר למקום של להצטרך עזרה. אני צריך שיעשו במקומי. אני פשוט לא מסוגל”.

זה נראה חסר טעם לכתוב דבר כזה בפייסבוק. כאילו מישהו שומע. כאילו מישהו רוצה להקשיב לדברים כאלה, ועוד להכניס את עצמו לזה בנוסף לכל. כאילו לא כולם כמעט קורסים מלסחוב את החיים של עצמם. אבל כבר אין לי תקוות, אז עדיף לירות לכל הכיוונים, מאשר בעצמי. העובדה שחיכיתי עד כל כך קרוב לרגע האחרון כדי לבקש, צריכה להמחיש עד כמה חמור ודחוף המצב צריך להיות כדי שאעיז לבקש עזרה .. אני לא רוצה לשבור את הכלים, להבריז לכל מי שמעורב במשהו איתי ולהשאיר את כולם עם הזין ביד בזמן שאני הולך להתאשפז בבית חולי נפש. לא. אני רוצה לסגור את העניינים שהכנסתי את עצמי אליהם. לסגור בצורה נקייה. אחרי זה, אני יכול לפרוש מהחברה האנושית ולשכוח מהכל. אבל קודם, אני רוצה לסגור את הדברים האלה. לא רוצה לצאת חרא, ולא רוצה לקרב אנשים אחרים עוד קצת אל המקום שאני נמצא בו עכשיו…”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר