מגלגל...

השבוע בבורסה: קנאשור רשמה פטנט, פנאקסיה מתכוננת ליצוא

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בשוק ההון - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

אחרי הנסיקה בשבוע שעבר קנבוטק צונחת, קנאשור רשמה פטנט שמאפשר להמיס מיצוי קנאביס בריכוז גבוה, פנאקסיה הודיעה שתתחיל לייצא לגרמניה מוצרי קנאביס האסורים לשיווק בישראל ושיח מדיקל רכשה את בית מרקחת אבן חן באבן יהודה – סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה בת”א.

מאיגרא רמא לבירא עמיקתא – קנבוטק צללה 25% השבוע

חברת קנבוטק (Cannabotech) העוסקת לדבריה במו”פ של כמה תרופות ומוצרי קוסמטיקה המבוססים על קנאביס אודותיה הרחבנו בסקירה של השבוע שעבר עקב הנפקתה המוצלחת בבורסת תל אביב, נחשבה להנפקה מוצלחת ביותר. המניות שלה זינקו והגיעו בתוך ימים ספורים למחיר המשקף רווח של 40% מהמחיר שלהן בהנפקה – בחישוב האופציות שניתנו בחינם בהנפקה. אבל השבוע חלה תפנית – המניה של קנבוטק צללה בכ-25% ובכך, בשילוב עם האופציות שירדו גם הן בעשרות אחוזים – היא איזנה את הרווח והיא כבר כמעט ואינה ברווח מאז ההנפקה. מבחינת הדיווחים של החברה, אין סיבה כלשהי הנגלית לעין שבגללה זה נגרם אך יש לעיתים גם סיבות שאינן מופיעות בדיווחים הפומביים.

למה לפעמים בעת הנפקות בבורסה קורה שהמניות מזנקות בימים הראשונים של המסחר ולאחר מכן יורדות? ניתן לתת כמה הסברים לכך:

 1. לוקח זמן עד שכל המשקיעים מקבלים את המניות שלהם לחשבון ההשקעות. זה תלוי בברוקר ובבנק שדרכו נפתח החשבון ומשכך, בימים הראשונים לא לכולם יש את המניות בחשבון – כלומר ההיצע פוחת. לאחר מכן כולם מקבלים את המניות לחשבון.
 2. לעתים השוק מתלהב מחברה מסוימת, אך מהר מאוד הוא מאבד התלהבות. זה נפוץ בעיקר בחברות קטנות כמו קנבוטק, שנסחרת כעת בבורסה לפי שווי של כ-100 מיליון שקל. במקרים כאלה מספיק מחזיק אחד או שניים שיקנו ולאחר מכן ימכרו בשביל לגרום לתנודה שכזו במניה.
 3. אופציה שלישית היא “חלומות יתר”. יש משקיעים שרוכשים מניות בהנפקה בציפייה שתוך כמה ימים המניה תעלה בהרבה מאוד אחוזים, הם רואים שיש עלייה – אז הם לא מוכרים. אבל ברגע שהעליות מתמתנות או מפסיקות – הם מוכרים, מורידים את המניה ויוצרים תגובת שרשרת.

קנאשור רשמה פטנט על המסה של מיצוי קנאביס בריכוז גבוה

חברת קנאשור (Cannassure) הציבורית דיווחה השבוע על כך שקיבלה פטנט בישראל התקף עד ליולי 2040 למתן קנאביס בצורה אוראלית, כלומר דרך הפה. הפטנט שהחברה קיבלה חל כמובן, כמו כל הפטנטים שניתנים על ידי הרשויות, רק על ישראל. החברה לא פרסמה אודות הפטנט מעבר לכך אך למגזין קנאביס נודע כי הטכנולוגיה הינה פורמולציה המאפשרת המסה של מיצוי קנאביס בריכוז גבוה (שכידוע עובר תהליך קריסטליזציה ככל שאחוז הטוהר שלו עולה) מה שמאפשר פיתוח של סירופ לבליעה, קפסולות ותרסיס לחלל הפה. הפטנט הוא ישראלי אך בקשות נוספות הוגשו למדינות נוספות ויש מסלולים של הכרה הדדית בין מדינות כך שתאריך הקדימות הוא לפי הפטנט הישראלי. החברה הודיעה כי תפעל לבדוק את היעילות של הטכנולוגיה שהיא פיתחה בטיפול בכאב על בני אדם, כלומר תבדוק האם העובדה שדרך המתן משתנה, משנה או לא משנה את ההשפעה שיש לקנאביס על כאב.

למרות גודלה הקטן מאוד יחסית מבחינת שווי שוק, קנאשור היא חברה שמדברים עליה הרבה. היא נסחרת לפי שווי שוק של כ-56 מיליון שקל בלבד ומיצבה את עצמה בחודשים האחרונים בתואר הלא כל כך נחשק – “חברת הקנאביס בעלת שווי השוק הנמוך ביותר בבורסת תל אביב”. מצד אחד זו סיבה טובה להשקיע אולי, מצד שני זה עלול להיות מסוכן. הסיבה? המצב הפיננסי והמודל העיסקי. המצב הפיננסי אינו מזהיר ובעלת השליטה מזרימה לה הלוואות, זאת בנוסף למספר גיוסי מניות שבוצעו. החשש הוא שהמודל של החברה, שעיקרו הוא רכישה של תוצרת מצדדי ג’ וגם גידול של קנאביס במתקן האינדור שלה, שהוא די קטן ואמורו לייצר בערך חצי טון בשנה – לא יגרום לחברה להתאזן בהפסד הנקי ולהפסיק לשרוף כסף. בשלב זה יש לחברה אמנם סיכוי אך גם ישנו סיכון לא מבוטל שצריך לשים לב אליו לפני שמסתנוורים משווי השוק הנמוך ורצים לרכוש מניות.

פנאקסיה דיווחה על יצוא צפוי לגרמניה של תמציות קנאביס לשאיפה בשבועות הקרובים

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע על כך שהיא צופה שתקדים את הייצוא של תמציות הקנאביס לשאיפה של החברה לשבועות הקרובים, זאת בעקבות חוק ההסדרים שאושר בממשלה וכולל פרק העוסק בהקלות חריגות ביצוא קנאביס שאף כוללות סעיף חריג במיוחד המתיר יצוא של מוצרים שאסורים לשיווק בשוק המקומי בישראל – נוהל שאינו מקובל בשווקים אחרים ובטח לא בשוק הפארמה. ההודעה של פנאקסיה, יומיים לאחר אישור החוק בממשלה, עורר שאלות ואתמול נחשפה סוגיה מעניינת – מסתבר שיו”ר פנאקסיה, יונתן קולבר, תרם לאחרונה 4 מיליון שקל למפלגת תקווה חדשה בראשות גדעון סער כערבות לקמפיין הבחירות. השבוע היה סער בתפקידו כשר המשפטים אחד האנשים שאישר את הנוהל החריג שמאפשר לחברה להרוויח ממהלך שנחשב בלתי מקובל בעולם. הקשר בין קולבר לסער עורר תהיות לגבי ניגוד עניינים לכאורה ששני הצדדים אמנם מכחישים מצד אחד אך מצד שני משרד המשפטים סירב להציג את הסדר ניגוד העניינים של סער כדי שניתן יהיה לבחון האם קולבר מופיע בו. סוגיה נוספת היא שהחברה דיווחה על כוונתה לייצא מוצרים אלו האסורים כאמור לשיווק בישראל כבר לפני כחודש וחצי, כשהדבר היה אסור. בחלוף חודש וחצי לפתע הממשלה אישרה זאת.

מעבר לכך, לגבי תמציות האידוי הללו, כפי שנחשף במגזין קנאביס עוד בדיווח הקודם ומבדיקתנו מול גורמי מקצוע המעורים בשוק הגרמני, אין לכאורה בשוק הגרמני מוצר רפואי מוכר שרופאים יהיו מוכנים לקחת עליו אחריות ולהפנות מטופלים שלהם לרכוש אותו כדי להשתמש בתמציות הללו. מצד שני פנאקסיה עושה רושם כמי שבטוחה במאה אחוז בסיכויי ההצלחה של התמציות הללו אז למשקיעים נותר רק להאמין ולסמוך על הנהלת החברה שדיווחיה בעניין זה מדויקים. יחד עם זאת חשוב להעיר: כפי שכתבנו פה גם בסקירות קודמות בנוגע לכל העסקאות של חברות בסקטור שלא מציינות מספרים בדיווחים שלהן, מדובר גם כאן בדיווח אולי בעייתי מהפן של השקיפות. החברה מתכננת להקדים את הייצוא של תמציות האידוי, אחלה, אבל אם כבר מפרסמים, אז עד הסוף. צריך ונכון שהחברה תפרסם נתונים יותר ספציפיים, למשל כמה תמציות היא מעריכה שתייצא, כמה מתוכן בהזמנה הראשונה ובחודשים הקרובים, מה הרווחיות של המוצרים וכן הלאה.

שיח מדיקל השלימה את הרכישה של בית מרקחת “אבן חן” באבן יהודה

חברת שיח מדיקל (Seach Medical) דיווחה השבוע על כך שהשלימה את הרכישה של בית המרקחת “אבן חן” באבן יהודה במסגרת הסכם רכישה עליו חתמה לפני כשבועיים. כלומר, החברה לא ממש דיווחה איזה בית מרקחת היא רכשה אלא מדובר בממצאי בדיקת מגזין קנאביס. לא ברור מדוע החברה – כמו חברות אחרות אגב – מסרבת לחשוף באיזה בית מרקחת מדובר בדיוק. כך או כך, במסגרת הרכישה, שיח תחזיק כ-51% מבית המרקחת אבן חן. תמורת השליטה שיח שילמה סה”כ 3 מיליון שקל המורכבים מ-2 מיליון שקל במניות של שיח ועוד מיליון שקל במזומן. בסך הכל לא מדובר בסכום גבוה מדי יחסית לרכישות אחרות של בתי מרקחת בענף. מצד שני לא מדובר באחד מבתי המרקחת החזקים של הענף אז זה מתאזן. החברה לא פירטה לגבי הנתונים הפיננסים של בית המרקחת, אך היא כן דיווחה שהיא מעריכה שב-12 החודשים הקרובים יכניס בית המרקחת כ-10 מיליון שקל. כמו הרכישות וההודעות על הכניסה לחוליית בתי המרקחת שהודיעו עליהן אינטרקיור, יוניבו, קאנומד ופארמוקן, ובית המרקחת של תיקון עולם קנביט שאמור להיפתח בהמשך השנה למכירת קנאביס – מדובר במהלך שטומן בחובו סינרגיה. בבתי המרקחת במוצהר או שלא במוצהר החברות, שהן גם יצרניות, יכולות להעדיף לשווק את המוצרים שלהן כמובן – דבר שמוסיף לרווח. האם זה אכן מה שיקרה? את זה רק העתיד יגיד.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • פנאקסיה – 5.41%+
 • אינטרקיור – 3.23%+
 • פארמוקן – 1.05%+
 • תיקון עולם קנביט – 0.21%+
 • וונטייז – 0.00%
 • קנאשור – 1.32%-
 • שיח מדיקל – 1.78%-
 • עמיר שיווק –  2.05%-
 • יוניבו – 5.10%-
 • סמארט אגרו – 5.79%-
 • נקסטייג’ – 6.13%-
 • טוגדר – 6.23%-
 • איי.אמ.סי – 6.23%-
 • אינטליקנה – 6.35%-
 • קאנומד – 7.87%-
 • קנבוטק – 25.36%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר