טוען...

תמצית הקנאביס לאידוי של פנאקסיה והנכס החבוי של קאנומד

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בשוק ההון - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: חברת פנאקסיה פרסמה הודעה דרמטית על “הישג חסר תקדים” במסגרתו היא הפכה לכאורה לחברה “הראשונה והיחידה באירופה שתשיק תמציות קנאביס רפואי לשאיפה”, אך מבדיקת מגזין קנאביס לא בטוח בכלל שזה נכון, או משמעותי. יוניבו מודה שעסקת רכישת בית המרקחת התפוצצה, כפי שנחשף במגזין קנאביס לראשונה. הנכס החבוי של קאנומד יעמוד למבחן בעוד חודשיים, ועוד.

יוניבו: העסקה לרכישת בית המרקחת אכן התפוצצה

לא חלף שבוע מאז שחברת יוניבו (Univo) מסרה כי “אין שחר לדברים” בתגובה לפרסום במגזין קנאביס על כך שהעסקה עליה היא דיווחה למשקיעים אודות רכישת בית מרקחת ביקנעם התפוצצה, והחברה מדווחת לבורסה שאכן העסקה נפלה. לפי הדיווח לבורסה יוניבו טוענת שהעסקה נפלה בעקבות בדיקות נאותות שהיא ביצעה לבית המרקחת ושהוא לא עמד בהן. כלומר, לכאורה, יוניבו בדקה את אמיתות המצגים שנמסרו לה מצד בית המרקחת, למשל ההכנסות, הרווחים הרישיונות וכו’, והחליטה כנראה שיש שם בעיות. עם זאת, לא בטוח שזה נכון. הידיעה על התפוצצות העסקה היתה ידועה כאמור עוד קודם, בזמן שיוניבו טענה ש”אין שחר לדברים”, ולא כל כך סביר שבתוך 3 ימים התחילה והסתיימה בדיקת נאותות שלא בוצעה במשך יותר מחודשיים קודם מאז דווח על חתימת ההסכם. עכשיו רק נשאר לראות מה יעלה בגורל העסקה השנייה לרכישת 51% מבית מרקחת מדי פארם, עליה יוניבו דיווחה בשבוע שעבר.

טוגדר עם דיווח שהעלה אותה ב-7%

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע על כך שקיבלה את הרישיון הנדרש להתחלת הפעילות המסחרית שלה במפעל החדש. לכאורה מדובר בדיווח משמח אבל כזכור רק בשבוע שעבר, כפי שכתבנו בסקירה הקודמת, החברה כבר דיווחה על כך שקיבלה את התקן IMC-GMP למפעל שלה. האישור הסופי להפעלת המפעל עליו דיווחה החברה השבוע הוא למעשה אישור-המשך מינורי, צפוי, ולא מפתיע כלל וכלל. עד כה, על פי הדיווחים לבורסה, לא הייתה ולו חברה אחת שקיבלה תקן IMC-GMP ולא קיבלה אחר כך גם את האישור המסחרי, שהוא בעצם מעין חותמת גומי. הדיווח השבוע הוא יותר דיווח של יחסי ציבור מאשר דיווח מהותי ואכן, מיד לאחר הדיווח זינקה מניית החברה ב-7% אם כי היא מחקה את כל העליה מהר מאוד לאחר מכן.

הנכס החבוי של קאנומד

לא הרבה מודעים לכך אבל מלבד החווה שחברת קאנומד (Cannomed) מחזיקה בישוב משואה, וההחזקה של 55% ברשת בתי המרקחת ביו מקס פארם, לקאנומד יש עוד נכס, קצת חבוי. החברה מחזיקה כ-12.95% מחברה א.א.א אורן השקעות. חברת אורן השקעות היא אינה חברת קנאביס, אלא עוסקת במגוון תחומים, בין היתר במפעלי בטון והשכרת ציוד מכני הנדסי, כלומר דחפורים וכלים אחרים הנדרשים לאתרי בנייה. את המניות בחברת אורן השקעות רכשה קאנומד לפני שני גלגולי חיים, כאשר הייתה שלד בורסאי עם בעלים אחרים. במסגרת עסקת הרכישה שילם השלד, שנקרא אז “פרוטאולוג’יקס”, כ-18 מיליון שקל. במסגרת העסקה, נתן הבעלים של יתרת המניות (87.05%) בחברת אורן השקעות, אופציה לשלד למכור לו בחזרה את המניות באורן השקעות בכ-15.5 מיליון שקל שקל. קאנומד, שכבר עוסקת בתחום הקנאביס, החליטה בצעד עסקי לצאת מההשקעה שלה בחברה ודרשה מגבי מגנזי לרכוש בחזרה את מניותיה, כפי שהתחייב חוזית שיעשה. אבל הדברים הסתבכו – גבי מגנזי ככל הנראה טען שאין לו כסף לשלם, קאנומד ביקשה מבית המשפט לעקל לו נכסים והוא בתורו תבע אותה על לשון הרע. בכל מקרה, הנכס רשום בדוחות של החברה בכ-10.3 מיליון שקל ולא בכ-15.5 מיליון שקל בגלל שיש סיכוי שהחוב פשוט לא יוחזר. אם החוב יוחזר במלואו אזי ההפרש צפוי להירשם בדוחות כרווח של כ-5.2 מיליון שקל. החברה כמובן תהנה ממזומן שיוכל לאפשר לה לפרוע את ההלוואה בריבית-נשך שהיא לקחה מחברת מיכמן, ולהשתמש בכסף בשביל רכישות של בתי מרקחת או פעילויות אחרות. באוגוסט, אורן השקעות, שהיא הנכס המשמעותי ביותר של מגנזי, תעמוד לפני מבחן – האם היא תצליח לעמוד בתשלומים או לא. אם היא תצליח, קאנומד תוכל לממש את נכסי החברה בשביל לקבל את החוב שמגנזי חייב לה.

פנאקסיה: מה בדיוק החברה מתכוונת לשווק בגרמניה?

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע על מה שהיא כינתה “הישג חסר תקדים” במסגרתו השותפה שלה לייצוא לאירופה, חברת נוירקספארם (Neuraxpharm), הודיעה כי קיבלה אישור רגולטורי לשיווק והפצת תמצית קנאביס רפואי לשאיפה. “בכך הופכת פנאקסיה לחברה הראשונה אשר תשווק באירופה בכלל ובגרמניה בפרט מוצר מתקדם מסוג זה,” דיווחה. הקורא הסביר מבין מהדיווח, אליו צורפה תמונה שעשויה לחזק את ההבנה, ש”תמצית קנאביס לשאיפה” היא בעצם “מחסנית” (Cartridge) שניתן לשלב בעטי-אידוי (Vape Pens). מוצרים אלה צוברים תאוצה בעיקר במדינות בהן קנאביס חוקי. עט אידוי כאלה, הפועלים כמו הסיגריות האלקטרוניות שהפכו לטרנד עולמי בשנים האחרונות, מאפשרים שאיפת אדים של קנאביס אך בטכנולוגיה נקייה ונוחה יותר לעומת הוופורייזרים הנפוצים בשוק שרובם ככולם למעט בודדים פשוט לא שווים את ההשקעה. לדברי החברה, היא כעת היחידה בעולם שמחזיקה באישור מסוג זה ואין ספק שמדובר לכאורה בדיווח חיובי. מוצרי Vape הם מוצרים אהובים ובשווקים חוקיים הם הולכים וצוברים תאוצה ויש להם פוטנציאל טוב לתפוס נתח שוק בשוק הקנאביס הרפואי הגרמני. אבל, לאור ההודעה הדרמטית, ביקשנו לבדוק כמה דברים, למשל האם באמת מדובר במחסנית לעטי אידוי, האם האישור אכן ניתן לה באופן סופי, והאם בכלל יש בגרמניה אישור לשיווק מוצרים כאלה בענף הקנאביס הרפואי (בישראל למשל זה אסור).

תמצית קנאביס לשאיפה של פנאקסיה (צילום: חן גלילי)
תמצית קנאביס לשאיפה של פנאקסיה (צילום: חן גלילי)

מטעם החברה הוסבר לנו כי לא מדובר בעטי אידוי ולא במחסניות לעטי אידוי, אלא במיצוי נוזלי של קנאביס המכיל כ-80% THC שעבר דה קרבוקסילציה ומיועד לשאיפה, וכי הוא המוצר הראשון שמוכר כמוצר קנאביס רפואי לשאיפה. איך ניתן להשתמש בו? לדברי החברה למשל על ידי מילוי של מחסנית של וופורייזר מסוג “מייטי” (Mighty). הדברים מעלים כמה שאלות, למשל על כך שהמכשיר מייטי המדובר אושר לשימוש רפואי רק לתפרחות ובכל מקרה לא אושר ספציפית לתמציות של פנאקסיה ולא מיועד למיצוי נוזלי. פנינו ליחידה לקנאביס רפואי של גרמניה ואנחנו עוד מצפים לתגובה רשמית מהם, אבל בינתיים, ממה שבדקנו, לא מאוד סביר שבגרמניה, שעל פי מודל הקנאביס הרפואי שם הרופאים הם אלה שרושמים את סוג המוצר למטופלים, יתחילו להציע למטופלים תמצית קנאביס עם 80% THC מבלי להציע להם מכשיר יעודי לשאיפת התמצית שאושר לשימוש רפואי בגרמניה. מה יקרה אם מטופל יצרוך את התמצית הזאת במכשיר אידוי סיני זול שיתפוצץ? לא בטוח שרופאים ירצו לקחת אחריות על טיפול כזה. יתרה מזאת, בגרמניה אסור בכלל לשווק מוצרי קנאביס רפואי המכילים יותר מ-25% THC (כמו בישראל), אז זה מעלה עוד שאלה לגבי אמיתיות הטענה שמדובר בתמצית עם 80% THC. לצערנו לשאלה זו החברה לא מסרה תגובה בתחיל אלא רק בבוקר למחרת, אז מסרה כי לא מדובר במוצר המכיל 80% אלא 95% ולכן עומד בהגדרת “דרונבינול”. עם זאת, המכשיר מייטי קובע במפורש איסור על שימוש בדרונבינול. כמו כן דרונבינול הוא בעצם מולקולה טהורה של THC שלא מכילה את שאר הקנבינואידים כלומר ללא “אפקט הפמליה”. בקיצור, לא נשמע כמו מוצר שיתאפשר באמת למכירה או שמישהו ירצה לקנותו. אם אכן הדיווח מדויק וניתן לצרוך בגרמניה קנאביס רפואי בשאיפה בעטי אידוי או מקביליהם, של תמציות קנאביס נקיות, של חומרים פעילים בלבד ולא שעוות וכלורופיל הקיימים בתפרחות – מדובר בבשורה יפה מאוד. בהתאם, החברה עלתה ב-3%.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • וונטייז – 12.02%+
 • קאנומד – 6.14%+
 • טוגדר – 1.99%+
 • יוניבו – 0.67%+
 • פנאקסיה – 0.45%+
 • אינטליקנה – 0.51%-
 • אינטרקיור – 1.92%-
 • עמיר שיווק –  2.62%-
 • נקסטייג’ – 4.91%-
 • שיח מדיקל – 5.25%-
 • פארמוקן – 5.47%-
 • איי.אמ.סי – 6.84%-
 • תיקון עולם קנביט – 7.40%-
 • קנאשור – 9.43%-
 • סמארט אגרו – 9.86%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר