רדיוהד בישראל: 10 רמיקסים לשמוע תחת השפעה

רדיוהד מגיעים לישראל ויופיעו ב-19.7 בפארק הירקון בתל אביב. לכבוד המאורע המרגש אספנו 10 קטעי רמיקס של אחד ההרכבים החשובים בדורנו – כאלה שגם באים טוב תחת השפעה.

למרות שהצלילים של רדיוהד, בעיקר אלו מהשנים האחרונות, הם כפפה ליד עבור אזניהם של צרכני קנאביס רבים – בפועל חברי ההרכב המצליח לא מדברים יותר מדי על השאכטות שלהם.

למעשה האזכור הישיר היחיד של רדיוהד למריחואנה נמצא בשיר A Wolf at the Door, שסוגר את האלבום מנבא-עידן-טראמפ שלהם, Hail to the Thief: כשמגיע הזאב של הממשלה לדלת, תום יורק שר, “קום, קח את הגאנג׳ה וצא”.

אבל, גם אם לא שומעים את הוויד בשירים של רדיוהד, מריחים אותו בבירור כמעט בכל שיר.

אז הנה אסופה של שירים לא מוכרים של רדיוהד, שיתופי פעולה ורמיקיסים, שיקחו אתכם לקשת המלאה של הטריפ הרדיוהדי.

1. Everything in It’s Right Place – Gigamesh remix

גם זה בטח יעניין אותך

השיר שפותח את Kid A — אלבום הקאמבק האלקטרוני של רדיוהד מ-2001 — הוא המנון עישון קלאסי: ״התעוררתי מוצץ לימון״, תום יורק שר על רקע המטוטלת המהפנת של הביט והקלידים הרכים, ״אבל עכשיו הכל במקום הנכון.״ ה״הכל במקום הנכון״ הזה הוא התמצית של רדיוהד: מצד אחד זו מנטרה מלאת תקווה, אופטימית ובוהה-בעננים, מצד שני החזרה הכפייתית עליה והעיקומים האלקטרונים שהיא מקבלת, חושפות בה זווית מודעת-לעצמה, מודאגת, כמעט צינית. למרות שהשיר הזה נולד מושלם, ברמיקס העדין הזה של גיגאמאש, נוספה לו פריכות, עומק ודרופ אפקטיבי להפתיע ב-16 שניות לתוך השיר. וככה הכל, באמת, במקום הנכון.

https://www.youtube.com/watch?v=2HzTdmeSgjU

2. Planet Telex – Depth Core Remix

ומה״הכל במקום הנכון״ ל״הכל במקום הלא נכון״. הרמיקס של Depth Core נותן לשיר הפתיחה של The Bends שורשי-באס דאביים עבים, אבל לוקח את השירה של תום יורק ומורח אותה בנגיעות אקראיות לרוחב ולעומק השיר, בדיוק במקומות-הלא-נכונים הנכונים. רדיוהד קיבלו כבר אלבום מחווה דאבי מוצלח למדי (Radiodread) אבל איכשהו דווקא הרמיקס הזה נשאר פרי הדאב הכי עסיסי שצמח מרדיוהד — גם נאמן לאווירה המקורית של הלהקה וגם מצליח לאפוף אותה בעשן סמיך.

3. Weird Fishes – Amplive Remix

כאילו השיר המקורי מתוך King of Limbs לא היה מספיק מסטול, הרמיקס הגליצ׳י היפייפה הזה של Amplive מקסס אותו לגזרים, מגלגל אותו נקי ומכניס אתכם ישר למים הכי עמוקים שיש, להסתכל על הדגים.

4. Modeselektor feat. Thom Yorke – Shipwreck

כשהוויד משפיע מהר, הוא בא קודם כל דרך החרדה. הלב מתחיל לרוץ, התודעה מתנפחת כמו בלון, וכמו בכוח משיכה המחשבה חוקרת את החלל החדש שנפתח לה דווקא מלמטה — מתמקדת בדברים שלא-עובדים, שהתרסקו, שטבעו, שנעלמו במעמקים. מתמקדת באוניות השוקעות. רק אחרי שמתרגלים למצב תודעה החדש ולבי.פי.אם החדש של הנפש, אפשר להפסיק להתמקד באוניה השוקעת ולהתחיל להסתכל על הים.

5. The Reckoner – The Twelves Remix

והקטע הזה, שכמו בא מן המצולות, הוא הפסקול המושלם לצלילה ארוכה. שתיים שלוש שאיפות בשכיבה על הגב והבועיות הכחולות ילוו את חלומכם. למי שמעדיף להישאר עם עיניים פקוחות, יש אחלה קליפ:

https://www.youtube.com/watch?v=D52ld9TG3II

6. Paperbag Writer

הפנינה הזאת מסתתרת בתור בי סייד של השיר There There מתוך Hail to the Thief. יש בה מעין טעימה של הלהקה שרדיוהד הולכים להפוך אליה לקראת In Rainbows ו-King of Limbs — להקה שבה הבאסיסט לוקח כמה צעדים לקדמת הבמה. זה שיר שרוקד על מפתן ההתבגרות של רדיוהד — להקה שהתבגרה כמו שיוצאים מטריפ רע: במעבר חד מהשכל אל הגוף.

https://www.youtube.com/watch?v=S50HAVRADYE

7. Jaydiohead – Wrong Prayer

ג׳דיוהד הוא פרויקט מאש אפ של מאקס טאנון, המפיק הניו יורקי המוכר בתור Minty Fresh Beats, שבו הוא חיבר טלאי אקפלה של ג׳ייזי על ביטים שהוא בנה משירים של רדיוהד. Wrong Prayer מחבר בין I Might Be Wrong מ-Amnesiac עם Pray של ג׳ייזי מתוך ׳אמריקן גנגסטר׳. ווין ווין ווין סיטואיישן.

8. National Anthem – Lupe Fiasco freestyle

לופה פיאסקו. תנו לבן אדם הזה בלאנט, תנו לו שיר שלם של רדיוהד לעשות עליו פריסטייל — ויש לכם מקרה קלאסי של ״תודה רבה״. אם במקרה השיר הזה הוא National Anthem מ-Kid A, שיר כל כך מקפיץ שג׳וני גרינווד אשכרה שבר רגל מרוב קפיצות בזמן ההקלטות שלו — מדובר כבר במקרה קלאסי של ״תודה רבה. שלום.״

9. Quakers – Fitta Happier

אבל תשארו בעמידה להמשך ההמנון. גם ה-Quakers — קולקטיב של 35 ראפרים בניהולו של ג׳ף בארו (פורטיסהד) — מביא פה עוד גרסה על ההמנון הלאומי של רדיוהד, על רקע של חיל נשפנים דרומי. ככה זה היה נשמע עם רדיוהד היו נולדים בניו אורלינס.

10. CRS – Kanye West, Pharell Williams and Lupe Fiasco – “Us Placer”

לא הרבה יודעים את זה, אבל היו היה Child Rebel Soldier — גאנג היפ הופ שהיה בנוי מקניה ווסט, פארק וויליאמס ולופה פיאסקו. אחד השירים היחיד של הכור-היתוך-גאונות הזה נבנה סביב המלודיה, הפסנתר והיללות של תום יורק מתוך שיר הנושא של אלבום הסולו הראשון שלו, The Eraser. שיר לשלב המחיקות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר