להשבת האמון: המשטרה תפעל לביטול 300 אלף תיקים פליליים

לכבוד יום העצמאות תפעל המשטרה לביטול כ-300 אלף רישומים פליליים על עבירות קלות יחסית. מפכ”ל המשטרה הסביר כי הדבר נעשה במסגרת הניסיון של הארגון להחזיר אליו את אמון הציבור. אלשיך לא ציין את נושא הקנאביס והמהלך לאי הפללה, אך בהחלט סביר כי זה חלק מהתכנית.

מפכ”ל המשטרה רוני אלשיך הציג הבוקר (ג’) את מתווה “סיכוי מחדש” במסגרתו הארגון יקדם תכנית שתבטל כ-300 אלף רישומים פליליים על עבירות קלות יחסית של אזרחי ישראל.

על פי הדיווח לא יבוטלו תיקים של עבירות אלימות ומין חמורות, ושל עבירות ביטחון, אך כן עבירות קלות כאמור, כאלה למשל שנסגרו מחוסר עניין לציבור וכאשר מדובר באזרחים נורמטיביים.

על אף שאלשיך לא ציין זאת במפורש, בהחלט סביר להניח כי חלק נכבד מרשימת התיקים הפליליים שיבוטלו יהיו בגין עבירות סמים קלות.

על פי הקריטריונים שהוצגו יבוטלו תיקים פליליים למי שיש לו עד שני תיקי חקירה סגורים ואין לו הרשעות קודמות או תיקי חקירה פתוחים. בין הרישומים הפליליים שיבוטלו יש גם 34 אלף תיקים של קטינים.

“הקריטריונים מתייחסים לאנשים שמעדו וראוי לבטל את התיקים,” הסביר המפכ”ל את המהלך, שנעשה לרגל חגיגות יום העצמאות ה-70 של ישראל.

הכתב אלי סניור מסביר כי עד היום אדם שנפתח נגדו תיק חקירה – גם אם הוא נסגר בהמשך – עדיין נשאר עם רישום פלילי. ביטול של תיק סגור ומחיקתו, בעבירות מסוג עוון ופשע, היה נתון לשיקול דעת של ראש אח”מ (אגף חקירות ומודיעין), על פי בקשת האזרח. בנוסף, עבירה יחידה מסוג עוון הייתה נמחקת לאחר שבע שנים באופן אוטומטי.

יחד עם זאת במסגרת המתווה לא יבוטלו תיקי חקירה סגורים בעבירות אלימות חמורה, עבירות מין חמורות, עבירות ביטחון ועבירות המתה (הריגה ורצח).

“משטרת ישראל פועלת לצורך מניעה מצבית – לסייע בידי אזרחים נורמטיביים להימנע מלשגות ולעבור עבירות ולעיתים גם לסייע לכאלו שעברו עבירה לחזור לתלם ולנהל חיים של אזרחים נורמטיביים שומרי חוק”, הסביר אלשיך.

הרישום הפלילי יימחק לאזרחים שנתוניהם בראייה לאחור מצביעים על היותם אזרחים נורמטיביים שאולי נחשדו ולא הצליחו להפריך החשדות נגדם, או מעדו באופן חד פעמי, אולם אינם מגיעים לכדי הגדרה של עבריין.

במסגרת מתווה “סיכוי מחדש”, יורחב כאמור השימוש בסמכות הביטול הנתונה למשטרה ובסיום ההליך יבוטלו מן המרשם כ- 339 אלף תיקי חקירה בהם מעורבים כ-300 אלף אזרחי מדינת ישראל, תושבי האזור, זרים ותיירים, מתוכם כ-34 אלף קטינים. יישום המתווה יחל בשבועות הקרובים.

“מדובר בבשורה של ממש לאזרחים שנחקרו בחשד לפלילים, שתסיר מהם את הכתם הנוגע לעברם,” מסר השר לבטחון פנים גלעד ארדן.

כזכור לאחרונה אושרה הצעת החוק שהגיש ארדן למה שהוא מכנה “אי הפללה באחריות”, שעתידה לאפשר למחזיקי קנאביס להודות בעבירה הפלילית כדי לזכות באפשרות לשלם קנסות כבדים כנגדה. היא אושרה בקריאה ראשונה ועתידה להגיע לשלב הדיונים בועדות הכנסת בשבועות הקרובים, כשלאחר מכן תאושר בקריאה שנייה ושלישית.

הממשלה הבטיחה אי הפללה בעוד:

חדשות
שינוי גודל פונט