מגלגל...

המשטרה פסלה את בעלי חברת “דוד וגוליית” מעיסוק בתחום הקנאביס

היק"ר הודיעה לעו"ד תומר הראל כי לא יוכל להמשיך להחזיק במניות השליטה בחברות השונות של קבוצת "דוד וגוליית" הפעילה בתחום הקנאביס, זאת על בסיס "מידע מודיעיני". בתום עתירה שהוא הגיש לבית המשפט הוחלט בשבוע שעבר כי בשלב זה הוא ייפסל מעיסוק בתחום אך בעוד כמה חודשים יוכל להגיש את הבקשה מחדש

עו”ד תומר הראל, הבעלים המשותף של חברת דוד וגוליית פארמה בע”מ וחברת דוד וגוליית מסחר בע”מ, והבעלים היחיד של חברת דוד וגוליית אחזקות בע”מ, הפועלות שלושתן תחת גוף אחד בתחום הקנאביס באמצעות רשיון למפעל, רשיון לבית מסחר ואישור ראשוני להקמת חוות גידול, כולם במושב באר טוביה, לא יוכל כנראה להמשיך לעסוק בתחום הקנאביס, ולא להיות בעל עניין בקבוצת החברות הזו או בכל חברת קנאביס אחרת – כך קבעה לאחרונה היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות.

החלטת היק”ר לפסול את עו”ד תומר הראל באה בעקבות חוות דעת שנתקבלה מהמשטרה, לפיה “בידי משטרת ישראל מידע חסוי ממנו עולה אינדיקציה כי הוא מבצע עבירות פליליות”. המשטרה והיק”ר לא פירטו באיזה מידע ובאילו עבירות פליליות מדובר, אך עו”ד מאיר ארנפלד, המייצג את עו”ד הראל, טוען בעתירה שהגיש לביהמ”ש כי מדובר באינדיקציה לא הגיונית מכיוון שעו”ד הראל אינו נושא רישום פלילי ואף מעולם לא נחקר באזהרה במשטרה בחשד לביצוע עבירה כלשהי.

שותפו של עו”ד הראל, בסאם שייח’ סלימאן, המחזיק באמצעות חברת אלשייח’ מדיקל בע”מ ברוב המניות של דוד וגוליית פארמה בע”מ ובמיעוט ממניות דוד וגוליית מסחר בע”מ, כן יוכל להמשיך להחזיק במניות, וכמוהו גם חגי שגב, מנכ”ל החברה, המחזיק במיעוט מהמניות. עם זאת, כדי שהחברות יוכלו להמשיך לפעול כרגיל, בוודאי חוות הגידול בה עו”ד הראל הוא הבעלים היחיד, ובית המסחר בו הוא בעל מניות הרוב, הוא יצטרך כנראה למכור או להעביר את מניותיו בקרוב.

עו"ד תומר הראל (צילום מסך: לינקדאין)
עו”ד תומר הראל (צילום מסך: לינקדאין)

בעתירה שהגיש עו”ד ארנפלד בשם עו”ד הראל מפורט בין היתר כי לפני כשנתיים, דצמבר 2020, כבר נתנה המשטרה חוות דעת שלילית ראשונה בעניינו של עו”ד הראל, אך חזרה בה בחלוף כשנה והחליטה בדצמבר 2021 לאשרו לפעילות בתחום. אף על פי כן, בחלוף כחצי שנה נוספת, אמצע שנת 2022, התהפכה שוב ההחלטה והפעם כנראה באופן סופי. לטענת המשטרה, ההחלטה באה בין היתר “משיקולים של שמירה על שלום הציבור ובטחונו”.

עו”ד ארנפלד טען מנגד כי “עו”ד הראל נעדר עבר פלילי, מנהל אורח חיים נורמטיבי, נמנע לחלוטין משימוש בסם כלשהו ולא נפתחו לו מעולם תיקים כלשהם במשטרה”. עוד נכתב בעתירה כי עו”ד הראל “השקיע מכיסו עד עתה מיליוני שקלים בהקמת החברות הנ”ל ובהתאמתן לתקנים הדרושים, ועצם הסירוב התמוה לעיסוק בתחום הקנאביס מסב לו נזק כלכלי משמעותי ויסב לו בהמשך נזק נוסף בן מיליוני שקלים שהשקיע ושירדו לטמיון”.

לאחרונה, במסגרת ההליך, ביקשה המדינה לתקן את כתב התשובה שלה לעתירה, שהוגש במקור בחודש שעבר. מעיון בבקשה החדשה נראה שהמדינה ביקשה למחוק כ-2 סעיפים בהם נכתב במקור שהשינוי בעמדת היק”ר – שכאמור אישרה בתחילה את עיסוקו של עו”ד הראל ולאחר מכן שללה אותו – נובע מכך שהמשטרה העבירה במעלה הדרך מידע נרחב יותר, סודי יותר, באופן ידני ולא ממוחשב, אשר לא נמסר לעו”ד הראל כפי שנמסר המידע הראשוני. לא ברור מדוע היק”ר ביקשה למחוק טענה זו.

בתום דיון שנערך בבית המשפט בשבוע שעבר, קבע השופט כי העתירה תידחה, אך קבע כי במידה שתוגש בקשה נוספת באמצעות ליק”ר בעוד מספר חודשים, לא תוכל המדינה לטעון שקיים “מידע מודיעיני” סתם כך, אלא אם המשטרה תציג הפעם לבית משפט פעולות חקירה שנעשו לבדיקת מהימנות המידע. כלומר, בית המשפט קיבל לכאורה את הטענה לפיה לא הוצג בסיס איתן מספיק למידע המודיעיני שהוביל לפסילתו של עו”ד הראל.

דוד וגוליית, שנכנסה לפעילות בתחום הקנאביס רק בשנתיים האחרונות, משווקת נכון להיום כ-8 זני קנאביס בבתי מרקחת ברחבי הארץ. בשלב זה נראה שהפעילות ממשיכה לפעול כרגיל כשעו”ד הראל עדיין רשום כבעלים בחברה, אם כי לדבריו הוא כבר איננו הבעלים. כאמור, המפעל ובית המסחר של החברה פועלים, אך חוות הגידול עדיין מחזיקה רק באישור ראשוני וטרם החלה בגידול, כאשר לא ברור כעת האם היא תעשה זאת בכלל לאור העובדה שהבעלים, עו”ד הראל, נפסל מעיסוק בתחום.

פסילתו של עו”ד הראל מעיסוק בתחום הקנאביס הינה חלק ממגמה של פסילת גורמים שכבר פעילים בתחום וכאלה שמגישים מועמדות בבקשה לעסוק בתחום, על רקע מידע מודיעיני שלא נחשף. כזכור, בעבר נפסלו כך מייסד חברת תיקון עולם צחי כהן, ואחריו גם מי שרכש ממנו את השליטה בחברה, ברק רוזן. לאחרונה היק”ר והמשטרה פסלו גם את בעלי חברת “צוות שגיא” המחזיקה ברישיון שינוע קנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר