מגלגל...

המשטרה עצרה ניפוק רשיונות לעסקי קנאביס בכל הארץ

בתי מרקחת וחוות גידול שממתינים זמן רב לקבלת רישיון ממשרד הבריאות לפעילות בתחום הקנאביס הרפואי נתקלו לאחרונה במכשול משמעותי: המשטרה הודיעה על עצירת פעילות מבדקי האבטחה - שלב קריטי לצורך קבלת הרישיון. "נדרשת הקצאת תקנים," נמסר מהמשטרה. "הנושא נמצא בבחינה," נמסר ממשרד הבט"פ

המשטרה עצרה בתחילת החודש את כל הליכי ביצוע בדיקות האבטחה הנדרשות (IMC-GSP) לעוסקים חדשים המבקשים לעסוק בתחום הקנאביס הרפואי בארץ, בהם בתי מרקחת, חוות גידול ואחרים, ובכך מונעת למעשה ממשרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) את האפשרות לנפק רשיונות עבורם – דבר שמונע למשל פתיחת בתי מרקחת חדשים.

העוסקים, שחלקם נמצאים רגע לפני האישור הסופי וממתינים זמן רב לבדיקה המשטרתית, לעתים אף עד קרוב לשנה, נדהמו לשמוע לאחרונה כי המשטרה עצרה את הליכי הבדיקה. יתרה מכך, לטענתם המשטרה עשתה זאת ללא התראה מוקדמת ואף ללא צפי למועד חידוש הבדיקות.

“היק”ר הפנה אותנו להתנהל מול משטרת ישראל בטענה שעצירת הפעילות לא נובעת מצידם,” מסביר מוטי אפרתי, הבעלים של בית מרקחת “הריבוע הירוק” בבנימינה, שהמתין 7 חודשים לקבלת האישורים הנדרשים מהיק”ר ובתחילת החודש קיבל עדכון על כך שאת השלב האחרון הוא לא יוכל להשלים מכיוון שהמשטרה לא מתכוונת לשלוח בודק מטעמה.

“לאחר המתנה ממושכת ומתישה של כשמונה חודשים עד לקבלת הרישיון מצד היק”ר, אנו נתקלים בבירוקרטיה נוספת שלא נגמרת ואנו מתקשים לעמוד בתוצאותיה,” אומר אפרתי. “במשטרה בתגובה ענו לנו שזו החלטת המטה של הדרג הבכיר ביותר, בלי שום הסבר איך ניתן לפתור את הבעיה.”

עמר בר-לב קובי שבתאי (צילום: מאיר וקנין, פלאש90)
“החלטה של הדרג הבכיר” – השר לביטחון פנים עמר בר-לב עם המפכ”ל קובי שבתאי (צילום: מאיר וקנין, פלאש90)

במכתב רשמי ששלח לאחרונה אל שרי הממשלה, מפכ”ל המשטרה ובכירי היק”ר, כתב אפרתי כי “המצב הזה מעמיד אותי בין הפטיש לסדן – אף צד לא מספק הסבר, ויותר מזה – אף צד לא מוכן לקחת אחריות”.

“לא ברורה לי הסיבה אך בסופו של דבר אני נפגע וחושש שלא אוכל לעמוד בנטל עוד זמן רב,” כתב עוד. “אני מבקש לגלות הבנה, בית המרקחת מוכן ומזומן לבדיקה הסופית, אנא ממכם גלו הבנה וגמישות ולפנים משורת הדין, תתנו לנו מענה בזמן הקרוב, אני באמת חושש שאם אצטרך לספוג המתנה נוספת, לא אוכל לעמוד בעלויות של בית מרקחת שכונתי וקטן.”

לדברי אפרתי, “בית המרקחת שברשותי עבד ועובד קשה מאוד על מנת לשמור על הדרישות המחמירות, מילאנו את כל השלבים מצידנו, הושקע במקום כסף רב בשיפוץ בכדי לבצע התאמות לדרישות, נלקחו הלוואות וגיוס עובדים עם תקנים מתאימים, על מנת לעמוד בנהלים הנדרשים, אך לצערי אנו שוב נתקלים בבירוקרטיה או משחקי כוחות”.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי הרקע להחלטת המשטרה לעצור את הפעילות הוא פשוט – מחסור בתקנים. יש לציין כי אכן מאז הטמעת הרפורמה בענף לפני כשנתיים וחצי, זינק מספר העוסקים בתחום הקנאביס במאות אחוזים, למשל מכ-50 בתי מרקחת עד יותר מ-170 היום, מכ-10 חוות ליותר מ-30 היום וכן הלאה.

עמר בר-לב (צילום: מאיר וקנין, פלאש90)
“הנושא נמצא בבחינה” – השר לביטחון פנים עמר בר-לב (צילום: מאיר וקנין, פלאש90)

“זו הוראה מהמטה הארצי, הם רוצים עוד תקנים,” אומר גורם בענף בשיחה עם מגזין קנאביס. “לפני כשלוש שנים בדיונים בכנסת בהכנה לרפורמה, שר הבט”פ דאז אמר שהוא יצטרך 35 תקנים לשוטרים עבור הבדיקות הללו. מנכ”ל משרד האוצר דאז הסתכל עליו בזלזול ואמר לו ‘אם תקבל 5 זה יהיה טוב’. עכשיו זה התוצאות.”

“להגנתם יאמר שהם קורסים, לדעתי זו דרישה לגיטימית,” אומר גורם אחר. “בסוף, במדינת ישראל כדי לקבל משהו אתה צריך שיקום רעש מלמטה, מהציבור, אז עכשיו יתחיל הלחץ. צריך לתת להם את התקנים אחרת זו נפגעים גם העוסקים בתחום שממתינים לרישיון כבר חודשים, וכמובן זו גם פגיעה במטופלים שאין להם בית מרקחת זמין וקרוב לבית”.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: “לצורך ייעול וטיוב הטיפול והשירות בנושא חשוב זה נדרשת הקצאת תקנים על מנת לעמוד בגידול שחל בפניות בנושא (הליך שהחל בכ-50 פניות ועומד היום על למעלה מ-1800 בקשות) למתן חו״ד בכלל הנושאים להם נדרשת משטרת ישראל. חשוב לציין, עוד טרם הקצאת המשאבים הנדרשים ובמסגרת הקיימת ייעשו כל המאמצים על מנת לצמצם את זמן ההמתנה למתן אישורים מיוחדים.”

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “החלטת המשטרה הועברה למשרד הבריאות, ובעקבותיה מנכ”ל המשרד פנה למנכ”ל משרד הבט”פ על מנת לקבל את התייחסותם ולראות כיצד ניתן לתת מענה לבעיה שלא תפגע בעוסקים ובמטופלים.”

מהמשרד לבטחון פנים נמסר בתגובה: “הנושא נמצא בשיח ובבחינה מול המשרדים והגופים הרלוונטיים.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר