המדינה הרוויחה כמיליון ש"ח בחודש מקנסות קנאביס, אך המשטרה מסרבת לחשוף הנתונים לציבור

המשטרה דחתה את בקשת מגזין קנאביס לחשוף כמה כסף בדיוק שילמו עד כה אזרחי ישראל בקנסות על שימוש עצמי בקנאביס, אך ממידע שחשף השר גלעד ארדן מדובר כבר במעל מיליון ש"ח תוך פחות מחודש וחצי.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס לפי חוק חופש המידע מסרבת המשטרה לחשוף כמה דו"חות על שימוש עצמי בקנאביס נופקו עד כה מאז כניסת חוק הקנסות לתוקף לפני פחות מחודש וחצי.

בנוסף מסרבת המשטרה לחשוף מה גובה הסכום הכולל של קנסות שנופקו מאז, וכן כמה ישראלים הופנו להליך פלילי לאחר שלא עמדו בתנאי החוק החדש (למשל כאלה בעלי עבר פלילי או שעברו עבירה נלווית וכד').

בפנייה נתבקשה המשטרה להציג את הנתונים אודות כלל דו"חות הקנאביס שנופקו במהלך חודש אפריל, כמה מתוכם תפיסה ראשונה, שנייה או שלישית, וכמה כסף בסך הכל הדו"חות שניתנו עד כה.

בתשובה טוענים במשטרה כי מידע זה אינו קיים ברשותם, זאת למרות שנתונים אלו בהכרח אכן קיימים ברשות המשטרה, שכן היא נעזרת במערכת מחושב ייעודית שהוקמה בדיוק עבור מטרה זו ועוקבת אחר כל בדיקה או רישום שמבצע שוטר בעת ניפוק דו"ח.

"לאחר שבחנו את הבקשה ושקלנו את השיקולים הרלבנטיים החלטנו לדחותה," נכתב בתשובה. "מבדיקה של הגורמים המקצועיים עולה כי המידע המבוקש על ידך לא קיים באופן שניתן להיענות למבוקש על ידך".

עוד טוענת המשטרה כי "מדובר בהליך חדש אשר רק נכנס להפעלה במשטרת ישראל, היקף הנתונים המצומצם ביותר איננו מאפשר צורת הפקה כלשהי אשר תשקף בצורה אמינה ומהימנה את המבוקש ולפיכך אנו דוחים בקשתך".

בתגובה הגיש מגזין קנאביס למשטרה מכתב התראה לפני הגשת ערעור, בו כתב עו"ד חץ דוד בשם המגזין כי "טענה זו לא יכולה לעמוד שכן הדו"חות כולם הינם דוחות ממוחשבים שיוצאים ממערכת ייחודית שנבנתה. כב' יכולים לדעת כמה פעמים בדיוק בוצעו שאילתות במערכת, וכל זאת בלחיצת כפתור, בלי עלות ובלי מאמץ."

לצד זאת סירבה המשטרה לחשוף גם נתונים נוספים שנדרשו על ידי מגזין קנאביס, בהקשר למספר צווי החיפוש שנתבקשו על ידיה כנגד עבירות קנאביס ואחוז הצווים שגם אושרו לבסוף – נתון שצפוי להיות גבוה במיוחד.

יחד עם זאת, מנתונים שחשף בחודש שעבר השר לבטחון פנים גלעד ארדן, נופקו בתוך פחות משבועיים מעל 400 דו"חות שכאלו ולפיכך ניתן לחשב כי עד כה נופקו כבר כ-1,000 קנסות.

מאחר וכל דו"ח הינו על סך 1,000 ש"ח לכל הפחות, וחלקם על סך 2,000 ש"ח, ניתן להעריך בביטחון כי עד כה נופקו דו"חות בגובה של מעל מיליון ש"ח בתוך כחודש וחצי מאז כניסת החוק החדש לתוקפו.

בימים אלה דן ראש הממשלה בסבב מינויי השרים בממשלה הבאה, בה השר ארדן צפוי להתמנות לשגריר ישראל באו"ם ובמקומו ימונה ככל הנראה לתפקיד השר לבטחון פנים מתנגד הקנאביס הידוע ח"כ בצלאל סמוטריץ'.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט