המקורות התנ”כיים של השימוש היהודי בקנאביס

ד”ר יוסף גלסמן מחזק שוב את הטיעונים כי בני ישראל היו נוהגים להשתמש בקנאביס למטרות שונות וכי הוא אף היה חלק מהמסורת היהודית העתיקה. “אין שאלה כלל שהצמח הוא ממקור קדוש, ה’ עצמו,” הוא אומר.

“…וגם הפתילה יהדר שתהא מצמר גפן, או פשתן או קנבוס…”

הציטוט, מתוך “שולחן ערוך“, עורר את סקרנותו של יוסף גלסמן, ד”ר לגריאטריה מבוסטון, ארה”ב, כשהוא נתקל בו לראשונה לפני קרוב לעשרים שנה.

הדוקטור לעתיד החליט אז לאמץ את הפרוייקט ולנסות ללמוד האם קנאביס היה בשימוש גם בשביל האיכויות הרפואיות של בתרבות היהודית העתיקה. בתחילה ההתקדמות היתה איטית – האיסור הפדרלי על קנאביס גרם לסטיגמה גם על עצם המחקר הספרותי עליו, הוא אומר.

אבל בשנים האחרונת, כשהקנאביס הרפואי מקבל לגיטימציה רחבה במדינות רבות בעולם, גלסמן הרגיש נוח יותר לעסוק בנושא. מה שהוא מצא זהו עושר את קישורים בתנ”ך ומעבר לו. שימוש במריחואנה, הוא טוען, הוא צד בחוק ובתרבות היהודית שנקבר במשך זמן רב, וכזה שזכאי לעלות מחדש לפני השטח ולהיחקר כראוי.

יוסף גלסמן - קנאביס בתנך
ד”ר יוסף גלסמן

“אין שאלה כלל שהצמח הוא ממקור קדוש, ה’ עצמו, והוא מוזכר בהתאם מספר פעמים למטרות טקסיות,” אומר גלסמן.

גלסמן מצא גם קישורים רבים לשימושים לא רפואיים של מריחואנה. “זה ברור ששימוש בקנאביס ליצירת בגדים ואביזרים היה נפוץ ביותר על פי התלמוד,” הוא אומר. זה היה בשימוש לייצור תליתות וציצית, כמו גם ליצירת סכך בסוכות. גלסמן מצא גם שהקנאביס מתאים לקטגוריה של קטניות בפסח, כלומר שעל אשכנזים נאסר להשתמש בו בפסח. “מישהו עשוי להניח שזה נצרך, אולי גם כמזון, במהלך שאר השנה,” הוא אומר ומציין שזרעי המפ הם מקור מצויין לחלבונים.

ראו: האם קנאביס כשר לפסח?

גלסמן הציג לראשונה את ממצאיו בחודש אוקטובר האחרון במהלך שיעורי רפואי בבית חולים סיני בסטוטון, מסצ’וסטס. מאז הוא חזר על הרצאתו בפני קהלים של מומחים שונים מתחום הבריאות. “המטרה היא לחנך את המתמחים על ההיסטוריה העשירה מאחורי השימוש בקנאביס כתרופה, להסביר על המכניקה בה הוא פועל ולהפיג מיתוסים וחששות בנוגע לבטיחות של השימוש בו,” אמר באחת ההרצאות בברוקלין בחודש נובמבר האחרון.

גלסמן אומר שמעולם לא קיבל חסות או תמיכה כלכלית כלשהי למימון המחקר שלו, שלא היו נבדקים במחקר ושסליחה, אבל לא היו דוגמיות חינם.

בהרצאתו מתאר גלסמן את ממצאיו ומציג קישורים לצמח מתוך ספר התנ”ך: כשאהרון שרף מריחואנה כמזבח ( “והקטיר עליו אהרון, קטורת סמים”) ובפסקה אחרת כשה’ מצווה על משה: “ואתה קח-לך, בשמים ראש, מור-דרור חמש מאות, וקינמון-בשם מחציתו חמישים ומאתיים; וקנה-בושם, חמישים ומאתיים.” קנה בושם, טוען גלסמן, זהו הקנאביס.

קנה הבושם מוזכר גם בשיר השירים, בישעיהו, בירמיהו וביחזקאל. צורת ביטוי נוספת היא בצורה הארמית “קנא בוסמא”, שאולי, באופן לא מפתיע, קשורה גם לשמו של הרכב הרגאיי Kene Busma.

תנך

מחקרו של גלסמן גילה עוד שקנאביס היה בשימוש כתרופה בזמן לידה בתקופת כנען; הוא מתאר גילוי ארכיאולוגי של חשיש בקיבה של שלד של ילדה בבית שמש מלפני 1,623 שנים. המיימונים היו משתמשים בשמן קנאביס לריפוי מכאובים כמו צינון ובעיות אזניים. “ישנם בתלמוד חוקים מורכבים לערבוב של הצמח והפקת תוצרים ממנו, שהמיימונים מילאו אחריהם,” אומר גלסמן. “הוראות הכנת הקנאביס נלקחו ברצינות… ומי שעבר עליהן היה עלול לעמוד בפני עונש מוות. זה מראה לי שכפי הנראה, אנשים התייחסו ברצינות לקנאביס.”

היהודים העתיקים לא היו היחידים שהתשמשו בקנאביס כתרופה כמובן. בהרצאתו מציין גלסמן שהקנאביס היה בשימוש כתרופה בתרבות הסינית כאחד מ-50 צמחי הבסיס לרפואה, במשך 4,700 שנה; המצרים הקדמונים השתמשו בתוצרי הצמח לטיפול בכאבי עיניים; והיווהים עשו ממנו יין והשתמשו בו לריפוי דלקות ובעיות אוזניים.

היום התמיכה בשימוש בקנאביס כתרופה גדלה משמעותית. 21 מדינות בארה”ב כבר העבירו חוקים המאשרים שימוש בקנאביס למטרות רפואיות, וקנאביס חוקי לשימוש פנאי באופן מוחלט בוושינגטון וקולורדו. בעיות בריאותיות ומחלות כגון סרטן, פרקינסון ואיידס מטופלות בשכיחות בקנאביס רפואי, אך גלסמן טוען שהרופאים עדיין לא נובכים להמליץ על הטיפול, בגלל הגדרתו כסם מסוכן ואסור בחוק הפדרלי.

במהלך הרצאתו מציג גלסמן גם את סיפורו של ניצול השואה משה רות שהתראיין לכתבה של ה-CNN בשנת 2012. “הידיים שלי יציבות עכשיו, אני יכול להחזיק כוס תה,” אומר רות, בן ה-80, המטופל בקנאביס בבית האבות בקיבוץ נען.

גלסמן מאשר: “אני חושב שקנאביס הוא פתרון נפלא למישהו שסובל מכאבים שיכול להקל על עצמו מבלי לסבול מתופעות הלוואי של תרופות מרשם ומשככי כאבים והוא הרבה יותר בטוח לשימוש.”

צפו גם:

[מקור]

תודה לאריאל קשת על הטיפ

ראו עוד: קנה בושם – קנאביס בתקופת התנ”ך
ראו גם: גלגולה של המילה “סמים” – מימי התנ”ך ועד ימינו אנו
ראו גם: קנאביס בנצרות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר