טוען...

המדריך המלא לגידול פטריות קסם

כל מה שצריך לדעת כדי להתחיל לגדל פטריות בבית – מהזמנת הנבגים ועד לשלב הקציר

אין ספק שפטריות באשר הן, מהוות את אחת התופעות הקסומות והמרתקות ביותר בטבע – בני האדם השתמשו לאורך ההיסטוריה במגוון רחב של פטריות לצרכי אכילה, דת, רפואה וכמובן גם לצרכי הנאה.

הקדמה

המסמך שלפניכם הוא ריכוז משיטות שונות שכבר כתובות וגם כמה תוספות. ברובו הוא מתבסס על שיטה שנכתבה ע”י PSYLOCYBE FANATICUS ונקראת PF-tek. השיטה הזאת הפכה גידול פטריות קסם לתחביב לא מסובך שניתן לעשותו מחומרים זמינים.

אין שיטה אחת לגידול פטריות, וזאת לא השיטה עם התוצאות המירביות ביותר. השיטה הזאת היא הכי פשוטה וזה בשביל שכל אדם יוכל להשתמש בה ולהסתבך כמה שפחות. אם אתם רוצים להתפתח לכיוונים יותר מתקדמים, מומלץ לגשת ל-www.shroomery.org ולהתחיל לקרוא.

מלבד הרצון לגדל פטריות, חשוב שיהיה ברור שמדובר בחומר הזייתי חזק ויש לזכור שעשויות להיות השלכות על החשיבה שלכם בזמן החוויה וגם אחריה. תנו לו את הכבוד הראוי לו ושימו לב להשפעותיו גם אחרי. תהיו מודעים.

אם אתם אוכלים פטריות קסם או נותנים לאנשים לאכול אותן, בבקשה תעשו את זה בצורה אחראית ותדאגו שגם האנשים שאתם נותנים להם אותן ינהגו כך. ואל תשכחו לעשות שמח…

אתם מוזמנים לקרוא כאן קצת על מה שמצפה לכם.

קצת על נקיון בכלליות:
כשאתם מגדלים פטריות בבית, אתם יוצרים סביבה שלא רק מתאימה לפטריות אלא גם לאינספור אורגניזמים אחרים שעלולים להיות מסוכנים לבריאות. בכדי להבטיח שרק הפטריה הרצויה תגדל, יש לשמור על נקיון בכל השלבים. לפני התעסקות בכל אחד מהתהליכים יש לשטוף ידיים עם סבון, עדיף אנטי-בקטריאלי.

בצעו את תהליך החדרת הנבגים והצמחת הפירות בחדר נקי מאבק ובלי בגדים מלוכלכים. שיער מלוכלך (כגון ראסטות) למשל, מלא באורגניזמים העלולים לגרום לזיהום – אז איספו את השיער.

איך מגדלים פטריות קסם?

א. השגת נבגים

נבגים הם כמו ה’זרעים’ של הפטריה. אם שמים אותם בסביבה עם תנאים מתאימים, הנבגים נובטים ומתחילים לגדול.

אמנם ניתן לגדל פטריות גם מרקמה חיה של פטריה, אבל נבגים זו הבחירה ההגיונית הבאה מכיוון שהם עמידים וניתן להעביר אותם בקלות וללא סיכון, ע”י רשות הדואר במעטפה רגילה.

הדרך המקובלת להעביר נבגים זה ע”י הדפס נבגים (spore print) שזה בעצם הרבה נבגים על משטח כלשהו, בין אם דף, זכוכית, נייר כסף או כל דבר בעצם.

ישנם מעגלי הפצת נבגים שפועלים ללא רווח למטרת הפצת הנבגים. אתם שולחים להם מעטפה עם 1$ והם שולחים לכם בחזרה הדפס נבגים. אפשר לשלוח רק דולר אחד ולקבל רק הדפס אחד בכל פעם. הם רק מבקשים שבשביל שהמפעל הנפלא הזה יוכל להמשיך לפעול, כשתגדלו את הפטריות שלכם, תשלחו להם כמה הדפסים שאתם עשיתם. הם לא רושמים כתובות ולא עוקבים אחריכם לראות אם כן שלחתם או לא שלחתם. התוצר שתקבלו הוא הדפס של מישהו אחר והוא לא בהכרח יהיה בעל גנטיקה טובה או מספיק נקי בשביל לעבוד איתו.

להלן קישור למעגל הפצת נבגים – אירופה:
http://fsre.nl

עוד דרך להשיג נבגים זה לקנות אותם. ישנם לא מעט ספקים שמתמחים באספקת ציוד לגידול פטריות ויש להם מגוון סוגי נבגים.

להלן קישורים למספר ספקים בולטים בתחום:

http://www.ralphstersspores.com
http://www.sporeworks.com/index.html
http://www.mushmush.nl
http://www.thelittleguy.com

ישנם עוד הרבה ספקים, חפשו ותמצאו.

עוד דרך להשיג נבגים היא להחליף אותם תמורת דברים אחרים. כמעט לכל אתר בנושא יש גם פורום החלפות. רצוי שתשיגו נבגים של Psilocybe cubensis. זה הזן הקל ביותר לגידול ובעל התפוקה הגדולה ביותר. מלבד זה, השיטה הזו מותאמת לגידול הזן הזה.

*שימו לב – לשלוח הדפס נבגים זה כמו לשלוח חתיכת נייר והסיכויים שיתפסו אותם נמוכים מאוד. מעבר לכך, גם מי שיראה את הנייר, סביר שלא ידע מה זה בכלל. אך ההחלטה שלכם.

תמונות של נבגים

ב. הכנת מזרק נבגים

בשביל להחדיר את הנבגים בצורה סטרילית לכוסות באמצעים הכי זולים ופשוטים, אנחנו צריכים להכין מזרק נבגים. מזרק נבגים זה מזרק עם תערובת של נבגים ומים סטרילים.

מצרכים:

– נבגים
– מזרק (סטרילי, זאת אומרת סגור)
– מחט (סטרילית, זאת אומרת סגורה)
– כוסית קטנה (כמו כוסית צ’ייסר למשל)
– כוס גדולה שיכולה להכיל את הכוסית הנ”ל
– צלחת קטנה
– סכין יפנית
– מצית
– תנור (עם מאוורר)
– מיקרוגל

1. שימו את הכוסית הקטנה בתוך הכוס הגדולה, מלאו אותה מים עד שהכוסית תתכסה ושימו צלוחית מעל. שימו את כל זה במיקרוגל למשך 14 דקות על העוצמה הגבוהה ביותר.

2. חכו שהמים יתתקררו עד לטמפרטורת החדר. מגע של הנבגים עם מים חמים יהרוג אותם. אל תזיזו את הצלוחית ממקומה, אחרת המים כבר לא יהיו סטרילים.

3. בינתים חממו את התנור לחום נמוך (~100C).

4. אחרי שהכוס שהיתה במיקרוגל התקררה, תפתחו את התנור, משכו את המגש החוצה ושימו את הכוס על המגש. בנוסף שימו על המגש צלחת נקייה (עדיף אחת שניקיתם עם קצת אלכוהול) ועל הצלחת את המזרק, מחט, סכין יפנית והמצית.

מה שאנחנו מרוויחים מהעבודה על המגש של התנור זה מעין שטח סטרילי. האוויר החם שיוצא מהתנור מעיף למעלה את כל הנבגים ושאר המיקרואורגניזמים המצויים באוויר הסובב – כך שתעבדו כמה שיותר בליבה של האויר החם שיוצר מהתנור. מצד שני יותר מדי חום עלול להרוס את הנבגים אז שימו לב. תדאגו גם לסגור את כל החלונות בכדי שתהיה כמה שפחות זרימה של אויר בחדר.

5. חממו עם המצית את הלהב של הסכין היפנית עד שתאדים. לפני שאתם משתמשים בה חכו שתתקרר מספיק (לא לגעת בה).

6. תורידו את הצלוחית מעל הכוס, פתחו את המזרק. משכו את המים מהכוסית עם המזרק (אם הם לא כולם התאדו) ותוציאו לכוס הגדולה המכילה את המים. תוציאו את ההדפס נבגים ממה שבודד אותו מהאויר וגרדו בעזרת הסכין היפנית נבגים לכוסית.

7. קחו את המזרק, מלאו אותו במים מהכוס הגדולה יותר ותרוקנו אותו לכוסית עם הנבגים. תשאבו את כל זה פנימה והחוצה שוב בשביל שהנבגים יתערבבו יפה במים ולא ישארו דבוקים לכוס ותשאבו הכל בחזרה למזרק. שימו מכסה על המחט – והנה לכם מזרק נבגים.

ג. הכנת כוסות

עכשיו כשיש לנו מזרק נבגים, אנחנו צריכים לשים את הנבגים בסביבה מתאימה כדי שינבטו ויגדלו.

מכינים בתוך כוסות מצע סטרילי של מזון, שהפטריה צריכה בשביל לגדול. המצע הוא סטרילי בגלל שאחרת יתחרו על המזון אינספור מיקרואורגניזמים אחרים שמצויים באוויר ושהפטריה אינה יכולה להתחרות בהם.

בשביל זה צריכים את המצרכים הבאים:

– סיר לחץ
– כוסות שקופות (עדיף בלי ידיות בשביל לחסוך מקום בסיר לחץ)
– ורמיקוליט (יכול לאגור מים פי כמה ממשקלו ונותן למצע מרקם אוורירי. ניתן להשיג במשתלות וחנויות המספקות ציוד חקלאי)
– קמח אורז מלא (בעל ערך תזונתי גבוה לפטריה, ניתן להשיג בחנויות טבע)
– נייר כסף
– מים מינרלים

1. להלן טבלה עם היחסים הדרושים למצע בהתאם למס’ כוסות :

כוסות136812
ורמקולייט1/2 כוס1.5 כוסות3 כוסות4 כוסות6 כוסות
קמח אורז מלא1/4 כוס3/4 כוס1.5 כוסות2 כוסות3 כוסות
מים1/4 כוס3/4 כוס1.5 כוסות2 כוסות3 כוסות

הכניסו לקערה את הורמיקוליט והרטיבו אותו עם המים.

שימו לב שהורמיקוליט יהיה רטוב אבל שלא תיווצרbv לכם שלוליות בתחתית הקערה. הוסיפו קמח אורז מלא כך שכל חתיכת ורמיקוליט רטובה תהיה מצופה בקמח אורז מלא. זה המצע שלכם.

מצע ורמקוליט וקמח אורז מלא
מצע ורמקוליט וקמח אורז מלא

2. מלאו את הכוסות עם המצע בלי לדחוס – בשביל שהקורים יוכלו לצמוח בקלות.

תשאירו כס”מ ריק ותדאגו לנגב את דפנות הכוס מכל שאריות מצע, אחרת זיהום יכול להשתחל לו פנימה ולזהם את כל הכוס. שימו בס”מ שנשאר ורמיקוליט יבש. הורמיקוליט היבש ישמש כעוד שכבת הגנה מפני זיהומים מבחוץ מלבד נייר הכסף.

מסיימים עם ורמקוליט יבש

3. קחו חתיכת נייר כסף גדולה, קפלו אותה ל-2 ואיטמו את הכוס כמה שיותר חזק כמתואר בתמונות.

...

4. קחו את הקצוות וקפלו אותן למעלה כך שיווצר לכם בסוף מכסה אלומיניום.

...

5. קחו עוד חתיכת נייר כסף ושימו אותה מעל המכסה שיצרתם בסעיף הקודם – ככה שתיווצרנה לכם בסופו של דבר 3 שכבות נייר כסף. אל תשימו אותה חזק מדי כי צריך להרים אותה כשמזריקים את הנבגים.

...

6. מלאו מים בסיר לחץ. מלאו לגובה שיגיע עד בערך 3\1 גובה הכוסות התחתונות בלבד – זאת בגלל שאם המים יהיו גבוהים מדי, הם ייכנסו לכוסות, יהרסו אותן ויעשו לכם בלאגן נוראי בסיר לחץ.

7. שימו את הכוסות בסיר לחץ (שימו לב שהכוסות לא אוטמות את השסתום שממנו יוצא הלחץ) ובשלו למשך שעה בלחץ של 15 PSI. אם אין לכם מד לחץ על הסיר, התחילו לחמם את הסיר בחום בינוני עד שהוא יוציא אדים מהשסתום ואז תורידו לאש קטנה. חשוב שתתחילו למדוד את השעה רק אחרי שהסיר הגיע ללחץ הרצוי.

תוודאו שאתם יודעים להשתמש בסיר לחץ בצורה בטיחותית מאחר ונוצר שם הרבה לחץ וחבל שיתפוצץ ויהרוג אתכם או שרק יהרוס לכם את המטבח.

8. חכו שהלחץ והחום ירדו. (עדיף לתת לזה לשבת לילה).

9. פתחו את הסיר ותוציאו את הכוסות. שימו לב לא להזיז את נייר הכסף בתהליך.

ד. החדרת הנבגים לכוסות

לפני שאתם מזריקים את הנבגים לכוסות, צריך לחכות שיתקררו לגמרי. גם אם הכוסות קרות מבחוץ יכול להיות שבמרכז הכוס המצע עוד חם מאוד, מספיק בשביל להרוג לכם את הנבגים. עדיף שתחכו 5 שעות לפחות מאז שירדו מהאש.

1. תורידו את החתיכה הבודדת של נייר הכסף מהכוס.

...

2. קחו את מזרק הנבגים שהכנתם וחממו לו את כל המחט עם מצית עד שיאדים. חכו שיתקרר (מחטים מתקררות די מהר).

...

3. החדירו את המחט עד המצע. הזריקו בערך 1 מ”ל תמיסת נבגים (ניתן להזריק במספר מקומות בשביל לזרז את התהליך).

...

4. כסו בחזרה עם השכבה הבודדת של נייר הכסף, רק הפעם אטמו כמה שיותר טוב בכדי שלא יחדור חמצן בשום שלב לחור שנוצר ע”י המחט.

...

חזרו על הפעולות לכל הכוסות שלכם.

יש לשים במקום חשוך בטמפ’ של 21C-27C. נותר רק לחכות עד שהקורים (mycelium) ישתלטו על כל המצע. יש לחכות שהקורים ישתלטו לגמרי על הכוסות. שימו לב שיכול להיווצר מצב שהקורים השתלטו על החלק החיצוני של המצע אבל בפנים עדיין ישנו מצע שהקורים לא הגיעו עליו לגמרי. לכן רצוי לחכות שבוע מאז שאתם רואים שהכוס %100 מאוכלסת ע”י הקורים.

...

ה. פירות

עכשיו צריך להוציא את המצע עם הקורים (הנקרא גם “עוגה”) מהכוס וע”י כך לסמן לו שהוא צריך לתת פירות. הקורים יודעים לעשות זאת כשהם רואים אור, מרגישים תחלופה של אויר וירידה בלחות.

אור:
לא צריך הרבה אור מכיוון שהפטריה לא משתמשת באור בשביל פוטוסינטזה כמו בצמחים ירוקים. האור רק מסמן לקורים להתחיל לגדל פירות. אם אתם רואים אותם זאת אומרת שיש מספיק אור.

תחלופת אויר:
אחד הסימנים של הקורים לגדל פירות הוא תחלופת אויר. כמונו, הפטריות נושמות חמצן ופולטות פחמן דו חמצני. יש לאוורר את המיכל שבו מוחזקות הפטריות לפחות פעמיים ביום, אבל כל המרבה הרי זה משובח.

לחות:
הפטריה אוהבת אחוזי לחות גבוהים (90%+). בשביל לספק להן לחות בלי להתאמץ יותר מדי ולהפוך את החדר שלכם לסאונה, ניתן לשים אותן במיכל (כגון אקווריום/ דלי) ולספק להן לחות בשטח המבודד שבו הם נמצאות.

יש מספר דרכים לספק לחות. להלן הפשוטות והזולות ביותר:

פרליט – פרליט (perlite) – אלו מעין אבנים לבנות וקטנות מאוד. יש בהן חריצים מיקרוסקופים (כמו באבן טוף רק הרבה יותר קטן). כאשר החומר הזה טבול במים הוא גורם למים להתאדות ביתר קלות וע”י כך להעלות את רמת הלחות לדרגות גבוהות. ניתן להשיג אותו בחנויות לציוד גינון / ציוד חקלאי ומשתלות. שימו לב שלא בריא לנשום אבק פרליט וכשמתעסקים עם החומר לפני שהוא רטוב יש לשים משהו שיפריד את הפה והאף שלכם מהאבק. קחו מספיק פרליט בשביל לכסות שכבה של 2.5 ס”מ של המיכל שלכם ושימו במסננת. העבירו מספיק מים דרכה עד שהחומר יהיה רטוב. סחטו ורפדו את המיכל בפרליט.

שימו לב שיותר מדי רטיבות יכולה לעודד היווצרות של בקטריות וע”י כך לעודד זיהום של העוגות שלכם, אז שימו לב שהפרליט לא ינטוף מים, אלא פשוט יהיה לח כשאתם מכניסים אותו למיכל.

חרס – חרס רגיל ספוג במים גם יכול לספק לחות בצורה נדרשת. יש להרטיב את החרס ולכסות את הרצפה של המיכל.

למרות השיטות הנ”ל לספק לחות, ריסוס מים נחוץ בכדי לשמר את רמת הלחות הרצויה.

רצוי שתקנו מרסס חדש מכיוון שבמרססים שהיו בהם כימיכלים שונים עלולות להישאר שאריות ולפגוע בבריאות שלכם (וגם ביבולים) – ניתן למצוא מרססים חדשים בחנויות “הכל ב1$”.

את התנאים הדרושים ניתן להשיג בכל מיכל שניתן לאטמו בצורה רופפת ועם צד אחד שקוף (עדיף מלמעלה). רפדו את המיכל שלכם עם הפרליט / חרס הרטוב ותוציאו את העוגות מהכוסות ע”י הורדת המכסה, החזקת הכוס הפוכה וטפיחה על החלק העליון. תניחו אותם במיכל ברווח של לפחות 5 ס”מ אחד מהשני ואטמו את המיכל. אווררו את המיכל ע”י נפנוף בחתיכת קרטון ואם אתם רואים שהפרליט / חרס מתחיל להתייבש אז רססו במים.

...

תשתדלו שלא לגעת בעוגות ולהתעסק איתן. אם אתם צריכים לגעת בהן בשביל טיפול שוטף, תדאגו לשטוף ידיים טוב לפני כן. לוקח קצת זמן עד שהן מתחילות לצמוח אבל ברגע שהן מתחילות הן גדלות מהר. שבוע אחרי הנגלה הראשונה של הפטריות תתחלנה להיווצר פטריות חדשות. לכל עוגה יש עד 4 נגלות (ולפעמים מעט יותר). ניתן לקטוף אותן כשהכיפה נפרדת מהגזע.

התוצאה הסופית:

נגלה #1

קציר ראשון
קציר ראשון

נגלה #2

קציר שני
קציר שני

נגלה #3

קציר שלישי
קציר שלישי

תופעה נפוצה היא פטריות אשר הפסיקו את צמיחתן. ניתן לזהותן על-פי גודלן וראשן השחור. הן עדיין טובות לאכילה (והן אפילו יותר מרוכזות) כל עוד הן לא רקובות. חשוב לקטוף אותן בכל מקרה אחרת הם עלולות להרקיב ולזהם את העוגה.

...

לפעמים עוגה מזדהמת לפני שהיא גמרה להוציא את כל הפטריות שיכלה. חשוב להפריד את העוגה משאר העוגות שלא יזדהמו גם כן. אין להשתמש בעוגה שהזדהמה מכיוון שהפטריות עלולות לספוג רעלים מהזיהום. יש לזרוק את העוגה במקרה כזה.

המדריך הזה פורסם במקור באתר ZionShroom.

ראו עוד: טריפ הפסילוסיבין הראשון שלי
ראו עוד: סודות הפסיכאדליה של סנטה-קלאוס
ראו עוד: היי בנטורל – בעלי חיים שימסטלו אתכם
ראו עוד: היי בנטורל 2 – בעלי חיים שימסטלו אתכם

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר