טוען...

הימאצ’ל פרדש שוקלת להתיר גידולי קנאביס רפואי

בכירים בממשלת מדינת הימאצ'ל פרדש בהודו - מרכז הצ'אראס העולמי - מתכננים לקדם חוק שיתיר גידול קנאביס למטרות רפואיות ותעשייתיות

עבור הישראלי הממוצע ש”עשה” את הודו כתרמילאי, די באזכור השמות קאסול ומלאנה שבעמק פרוואטי, או מננאלי ודראמסלה הסמוכות, כדי להעלות חיוך מאושר על הפרצוף. העיירות והכפרים הללו, תחנות הכרחיות ב”שביל החומוס”, ידועים בנופי ההימאליה היפהפיים הניבטים מכל מרפסת, וכמובן שגם בצ’אראס האיכותי שריחו עולה מכל גסטהאוס בסביבה. 

המדינה ההודית שבה נמצא כל הטוב הזה היא הימאצ’ל פרדש (Himachal Pradesh), המוכרת אולי יותר כ”איזראל פרדש” על שם ריבוי התרמילאים הישראלים המגיעים אליה, והיא שוקלת כעת להפוך את גידול הקנאביס לצרכים רפואיים ותעשייתיים לחוקי – מהלך שיהיה אולי צעד ראשון לקראת לגליזציה מלאה של הצמח בהודו כולה.

בדצמבר 2020 הצביעה הודו בעד הסרת הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים ביותר, אולם גם כיום הוא עדיין חומר אסור בהודו. הדיבורים על לגליזציה, למרות שמתקיימים לעתים קרובות במדינה שבה ישנם אולי מאות מיליוני מעשנים והתרבות הקשורה לצמח היא עתיקה מאוד ואפילו כמעט מקודשת, לרוב אינם מצליחים להתקדם למעשים.

עם זאת, העניינים עשויים להשתנות בקרוב, לפחות בהימאצ’אל פרדש, שם מתכננת ממשלת המדינה להחיל מדיניות שלפיה ניתן יהיה לגדל קנאביס באופן חוקי, למטרות רפואיות ותעשייתיות.

כפר בהימאצ'ל פרדש (תמונה: Nick Irvine-Fortescue)
כפר בהימאצ’ל פרדש (תמונה: Nick Irvine-Fortescue)

השר הראשי של המדינה (תפקיד המקביל לראש הממשלה), ג’אי רם ת’אקור, אמר ביום שישי האחרון כי ממשלת המדינה תשקול להכשיר גידול מבוקר של קנאביס, לאחר בחינת ההיבטים השונים בתחום. לדבריו, “גידול קנאביס יכול להפוך למקור הכנסה מרכזי בהימאצ’אל פראדש, בתנאי שייקבעו חוקים מתאימים לכך”.

דבריו של ת’אקור הגיעו בתגובה להפצרות חבר מועצת המדינה ראמש דהוואלה, שדחק בממשלה להכשיר את גידול הקנאביס מכיוון שיש לו שימושים רבים, כולל בייצור תרופות, חבלים, נעלי בית ובד קנבוס (המפ), וכן בהתחשב בעובדה שמדינה צפונית אחרת בהודו, אוטראקהאנד, כבר עשתה זאת ב-2017, למטרות תעשייתיות.

השר הראשי ת’אקור הרים את הכפפה שנזרקה לעברו ואמר כי הוא עצמו תומך בהתרה חוקית מסוימת של קנאביס, ואף העלה הצעת חוק בנושא כבר ב-2004. “הקנאביס המיוצר בהימאצ’ל הוא באיכות גבוהה מאוד”, הדגיש, “ולכן יש פוטנציאל לבצע גידול מבוקר שלו”.

לדבריו, על פי חוק משנת 1985, ישנן הוראות לגידול, לייצור, לתחזוקה ולהובלה של קנאביס במדינה, ובמסגרת זו יכולה ממשלת המדינה לקבוע כללים גם לגידול הקנאביס.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר