מגלגל...

‘הידרופ’: בני 17 פיתחו מכשיר שישקה את הצמחים בשבילכם

‘הידרופ’ (Hydrop) הוא פיתוח חדש שגם חוסך את המאמץ בהשקייה ידנית וגם חוסך כסף ובזבוז מים מיותרים. ההתקן מייצר לעצמו חשמל הידרו-אלקטרי בעזרת לחץ מים ומשקה את האדמה באופן אוטומטי לפי הצורך ורמות הלחות בה. המפתחים, תלמידי כפר הנוער ‘עיינות’, ייצגו את ישראל בתחרות בינלאומית.

קבוצת תלמידים בני 17 וחצי מכפר הנוער ‘עיינות’, פיתחו מוצר חדש ראשון מסוגו ומוגן בפטנט, המאפשר השקייה אוטומטית של צמח, ערוגה או שדה – ללא התערבות של החקלאי או המגדל ותוך ייצור עצמי אוטונומי של חשמל – זאת לצורך שמירה על רמת הלחות המדויקת והמיטבית של האדמה בה גדל הצמח.

המכשיר החדש, ‘הידרופ‘ (Hydrop) – שילוב של המילים ‘הידרו’ (מים) ו’דרופ’ (טיפה) – עדיין נמצא בשלב אבטיפוס, אך כבר מועמד בתחרות בינלאומית שתיערך בעוד כחודשיים בוינה, אוסטריה, בה ייצגו תלמידי כפר הנוער את ישראל עם המוצר המהפכני שהם מקווים שיגיע בעתיד גם לחנויות.

‘הידרופ’ פותח במסגרת פרוייקט ‘משק-טק’ של כפר הנוער, במסגרתו תלמידים מפתחים טכנולוגיות במגוון תחומי החיים, בין השאר גם בחקלאות. מטרתו היא לאפשר השקיה אוטומטית ואוטנומית לחלוטין, ללא מגע יד אדם, ובדיוק מירבי בהתאם לצורך הצמח.

מערכת הידרופ להשקייה אוטומטית
בתחרות מדענים ומפתחים צעירים 2017. מימין לשמאל: איתי כהן, יבגני שירוקוב, איתי גילת ועומר עזרא. בעוד חודשיים הם יופיעו בתחרות בינלאומית בוינה, אוסטריה

“הידרופ עונה על כמה בעיות עיקריות,” הם מסבירים בשיחה שערכנו עמם. “בגדול הוא חוסך מים וחוסך מאמץ השקייה. יש שני סוגי התקנים במכשיר – אחד שהוא בקר והשני הוא זה שפותח וסוגר את זרם המים. הבקר בודק את אחוזי הלחות בקרקע, ואם חסר הוא מתחיל לטפטף מים באופן אוטומטי. המכשיר עובד לפי רמת הלחות בקרקע, כלומר ברגע שהוא מרגיש שהקרקע יבשה מדי, הוא נותן הוראה לפתוח את הברזים.”

גם זה בטח יעניין אותך

“הייחודיות של המכשיר הזה היא שהוא פועל עצמאית, ללא צורך בסוללות או חשמל,” הם מפרטים בגאווה. “זרם המים בצינורות מטעין את הסוללות בעזרת הידרואלקטריקה, בעזרת טורבינה בתוך המכשיר. תיאורטית הוא יכול לעבוד ככה שנים. הוא יכול להתחבר לטפטפות או לברז. אם יש שדה למשל שיש בו טפטפות, מלבישים את הידרופ על המערכת הקיימת וזה מתחיל לעבוד לבד.”

“בחרנו בשיטה זו ולא בשיטת אנרגיה סולארית כי אם למשל הצמח גדל וחוסם את אור השמש, או אם מדובר בשדה עם עצים גדולים, אז המכשיר יאבד את הכח שלו. המטרה היא שלא יהיה צריך לגעת בו בכלל גם במשך חודשים ושנים, ואת זה אפשר לעשות רק בעזרת חשמל שמופק בעזרת זרם המים בצינורות. הוא בעצם מטעין את עצמו בכל פעילות.”

“מתגובות שקיבלנו מאנשים אמרו לנו שזה מאוד יכול לעזור,” הם מספרים. “זה פוטר מהצורך בהשקיה קבועה ונותן אפשרות להנות מהתוצרת בגינה בלי להשקות את הגינה עצמאית, זה הכל אוטומטי. אם נאמר נוסעים לחו”ל לשבוע, חודש, אפשר להיות רגועים שהמערכת תפעל בעצמה.”

מערכת הידרופ להשקייה אוטומטית
מבנה המערכת ‘הידרופ’ (לחצו להגדלה)

“יתרון נוסף של הידרופ זה שהוא לא מבזבז את החשמל שהוא מייצר. הוא מתעורר אחת לזמן מה, בודק את הלחות באדמה, ונכבה לאחר מכן אוטומטית. אם הוא מזהה חוסר הוא מתחיל לעבוד, אם לא הוא חוזר לנוח,” אמרו.

“ייקח לנו עוד קצת זמן עד שנהפוך את זה למוצר זמין בחנויות, אבל יכולים להגיד שהוא יהיה מאוד ידידותי למשתמש ולא יהיה צורך בידע מורכב כדי להתקין ולתפעל את זה,” הם מבטיחים.

לצורך התחרות הבינלאומית שתיערך בסוף יולי בוינה, בה ייצגו את ישראל, הפיקו התלמידים סרטון והם מבקשים מהציבור לתת לייקים על הסרטון כדי לקדם אותם בסיכוי לזכות בפרס הראשון. הסרטון זכה כבר ללמעלה מ-3,000 צפיות, אך מה שהם בעיקר מבקשים, זה את הלייקים שלכם עליו (ביוטיוב כאן).

המפתחים הצעירים (איתי גילת, עידן שילה, איתי כהן, אוולין רוזנפלד, עומר עזרא, יורי מנבייב, מאיר אמרה, יבגני שירוקוב) פועלים במסגרת פרוייקט ‘משק טק’ בכפר הנוער ‘עיינות‘. עמותת ‘עתיד פלוס‘ המנגישה לימודים מדעיים-טכנולוגיים לילדים ובני נוער, עוזרת להם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר