החל מהיום: קנאביס “חזק” למטופלים ותיקים בלבד

מטופלים חדשים (פחות מ-3 חודשים) לא יוכלו לקבל יותר מ-20 גרם קנאביס בחודש, ולא יוכלו לרכוש זנים מקטגוריות עתירות THC כמו T20 או T15, אלא רק T10 ומטה - כל זאת החל מהיום. "בקורס ההסמכה לרופאים הסבירו אחרת," אומר גורם בענף

מה שהיה עד כה בגדר המלצה לרופאים בלבד, הופך מעתה לנוהל שלא ניתן להפר אותו – כך עולה מהודעה ששלח שגיא סגל, מנהל מערכת המחשוב של משרד הבריאות, אל הרופאים המוסמכים לניפוק רישיונות ומרשמי קנאביס רפואי.

על פי הנוהל החדש, שהוטמע טכנולוגית במערכת המחשוב כך שלא ניתן להפר אותו גם אם הרופא חושב שכך ראוי מבחינה מקצועית, מטופלים חדשים (עם פחות מ-3 חודשי ניסיון) לא יקבלו יותר מ-20 גרם תפרחות או 30 גרם שמן בחודש, ולא יותר ממינון T10.

כלומר, בכל הנוגע לתפרחות, מטופל חדש לא יוכל לרכוש זני קנאביס חזקים מקטגוריות T20 או T15, אלא רק מוצרים מהקטגוריות מינון שבין T0 ל-T10, שהינם זנים עם מעט THC או כמעט ללא THC – החומר בעל ההשפעה הפסיכואקטיבית.

הנחיה חדשה קנאביס חזק למטופלים ותיקים בלבד
מהיום מערכת המחשוב לא תאפשר לרופאים לנפק מרשמים ליותר מ-T10 למטופלים חדשים

מדובר בפועל ב-4 קטגוריות מינון בלבד שיהיו זמינות למטופלים חדשים בכל הנוגע לתפרחות: הקטגוריות T10/C10 ו-T10/C2 מהן ישנם כיום 13 מוצרים במלאי, והקטגוריות T3/C15 ו-T1/C20, שהן למעשה “זני CBD”, ומהן יש כיום במלאי 14 מוצרים. בשאר הקטגוריות כגון T5/C5 אין מוצרים במלאי ולא צפויים להיות.

מדובר במבחר מצומצם יחסית, בהתחשב בכך שחלק לא קטן מהזנים בקטגוריות הללו, בעיקר T10/C2, הוא זנים מגידול פחות-מוצלח שהיה אמור להגיע לכל הפחות ל-T15 ואחוזי ה-THC יצאו נמוכים בו לא בגלל כוונה-תחילה, אלא בגלל תוצאה של תנאי גידול לא מתאימים או תקלה אחרת כלשהי.

סיבה נוספת לכך שבפועל מדובר במבחר מצומצם אף יותר היא שעל פי נהלי היק”ר, מטופל שקיבל מהרופא מרשמים לזנים בקטגוריה T3 למשל, לא יכול למשוך בבית המרקחת זנים מקטגוריה T10. יתרה מכך, מטופל שקיבל מרשם ל-T10/C2 לא יכול למשוך זנים מקטגוריה T10/C10 למרות שאחוזי ה-THC זהים.

כאמור, עד היום, המדיניות של “Start Low Go Slow”, כלומר להתחיל נמוך ולעלות במינון אט-אט, היתה בגדר המלצה לרופאים המוסמכים, אך לא חובה. כעת, עם הטמעת ההגדרות במערכת המחשוב, לא יתאפשר לרופאים לפעול אחרת גם אם יראו לנכון לעשות זאת מבחינה מקצועית.

לדברי גורם המעורה בנוהל הטיפול של רופאי קנאביס במטופלים, מדובר בהחלט בשינוי מגמה. לדבריו, גם במה שמכונה “הספר הירוק” – המדריך הקליני לטיפול בקנאביס של היק”ר – וגם בקורסי ההסמכה לרופאים, מוסבר לרופאים בפירוש שמדובר בהמלצה בלבד ושניתן להתחיל בקטגוריות T20, “כאשר מדובר במטופלים בעלי ניסיון קודם בצריכת קנאביס”.

להודעה על הנוהל החדש לא צורף הסבר כלשהו לסיבה המקצועית העומדת מאחורי ההחלטה, ורופאים ששוחחו עם מגזין קנאביס אמר שלא קיבלו לכך הסבר גם כן.

ייתכן שבמשרד הבריאות וביק”ר מעוניינים לצמצם את ה”מרדף” אחר אחוזי THC גבוהים, אם כי לא ברור בשלב זה האם ההחלטה מבוססת על טענות כלשהן או מקרים שהתרחשו והובילו לדיון מחודש בסוגיה.

ממשרד הבריאות לא השיב לשאלה האם ההחלטה לא מתנגשת עם זכותו של רופא לרשום למטופל מינון לפי ראות עיניו ובהתאם לחוות דעתו המקצועית, כמו גם לשאלה האם יש אוכלוסיות המוחרגות מהנוהל החדש, למשל חולים אונקולוגיים.

כמו כן במשרד לא השיבו לשאלה האם ההחלטה מבוססת על מחקר או על מקרים כלשהם שהובילו לחשש לשימוש ב-THC בקרב מטופלים חדשים, ומי הגורם במשרד הבריאות שהורה על ההנחיה החדשה – האם מדובר במנהל היק”ר הוותיק או שמא בהנהלת משרד הבריאות החדשה, למשל המנכ”ל הטרי משה בר סימן טוב.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “כמקובל בעולם, הרופאים המוסמכים להנפיק רישיונות לשימוש בקנאביס נדרשים לרשום למטופלים מינון נמוך כאשר העלאת המינון נעשית תוך תשומת לב ולאחר בדיקת המטופל/ת כמו גם שלילת תופעות לוואי ומצבים רפואיים מסכנים. ההנחיות בנוגע למינון הראשוני מופיעות בנוהל 106 של היק”ר, נוהל זה איננו חדש. מערכת המחשוב שודרגה בהתאם עבור מטופלים חדשים (מטופל/ת חדש/ה או בטיפול עד שלושה חודשים) בקנאביס. יצוין כי במקרים חריגים הדורשים מינון התחלתי גבוה יותר, ניתן לפנות ליק”ר בצירוף הסבר רפואי על הצורך הספציפי והנושא ייבחן כנדרש. על פי נוהל 106 של היק”ר, מתן הרישיון לקנאביס רפואי מאושר על ידי רופא/ה בעל הסמכת מנהל ביק”ר (מנכ”ל משרד הבריאות או מי שהוסמך על ידו בכתב לתת רישיונות לשימוש בקנאביס למטרות רפואיות), על פי הקריטריונים הרפואיים ובהתבסס על חוות הדעת של הרופא/ה הממליצ/ה ועל המידע הרפואי שצורף לתיק הרפואי ולבקשה הממוחשבת.”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר