הוגשה הצעת חוק ללגליזציה: עד 15 גרם לשימוש עצמי

הצעת חוק נוספת הונחה על שולחן הכנסת - הפעם לא רק לביטול הפללה אלא ללגליזציה והסדרת שוק קנאביס חוקי. על פי ההצעה תותר רכישת והחזקת עד 15 גרם קנאביס בלבד, ללא היתר לגידול עציץ בבית כמו במדינות אחרות.

במקביל להצעת החוק לאי הפללה שהוגשה ע”י ח”כ שרן השכל (הליכוד) ותידון כנראה בועדת השרים ביום א’ הקרוב, הניח אתמול (ב’) ח”כ רם שפע (כחול לבן) הצעת חוק משלו ובה קריאה להסדרת שוק קנאביס חוקי ומפוקח למבוגרים בישראל (“לגליזציה”).

בשונה מההצעה שהוגשה ע”י ח”כ השכל – אי הפללה עד 50 גרם לשימוש עצמי אך ללא מסחר חוקי – על פי ההצעה של ח”כ שפע תהיה מותרת באופן חוקי גם מכירה, קנייה והחזקה של עד 15 גרם קנאביס לשימוש עצמי למבוגרים בגילאי 21 ומעלה.

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים
ח”כ רם שפע, מפלגת כחול לבן

על פי נוסח ההצעה (PDF) יוכלו בני ובנות 21 ומעלה לרכוש קנאביס מחנויות מורשות בלבד (“נקודת מכירה יעודית”). הקנאביס יגודל על ידי “מגדל מורשה” ויוגדר בפקודת הסמים כקטגוריה חדשה בשם “קנאביס לצריכה עצמית”. גידול ביתי יהיה אסור.

בנוסף יוגדרו קטגוריות של קנאביס “רפואי” (קנאביס המיועד לצריכה לפי מרשם רפואי) וקנאביס “תעשייתי” שיוגדר כ”זני קנאביס ששיעור ה-THC בהם נמוך מ-0.3% ומוכרים על פי תקנות האיחוד האירופי כ’המפ’ (Hemp)”.

בפרק ג’ לפקודת הסמים ייכתב על פי ההצעה כי “אדם שמלאו לו 21 שנים רשאי להחזיק ולהשתמש בקנאביס לצריכה עצמית בכמות שלא תעלה על 15 גרם ולרכוש קנאביס כאמור בכמות שלא תעלה על 15 גרם מנקודת מכירה יעודית”.

עוד ייקבע כי “צריכה עצמית תיעשה רק במקום פרטי ושלא בנוכחות של מי שטרם מלאו לו 21 שנים”. כמו כן “שר התחבורה רשאי לקבוע נסיבות בהם ייחשב אדם כנוהג תחת השפעת קנאביס ולאסור זאת”.

באותן “נקודות מכירה יעודיות” (חנויות, דיספנסריז, קופישופס) לא יימכרו ולא יוצגו למכירה מוצרים אחרים פרט לקנאביס לצריכה עצמית וכלים המיועדים לכך – כלומר החנויות לא ישמשו כמסעדות או בארים ויהיה אסור למכור בהן מזון ושתייה למשל.

חנויות הקנאביס תחוייבנה כמובן על פי ההצעה לרכוש את הקנאביס רק ממגדלים מורשים, והמוכרים בחנות יהיו מחוייבים לבדוק את גילו של הקונה באמצעות תעודה מזהה, כולל רישום במערכת ממוחשבת שתהיה בשליטת משרד הבריאות.

מלבד כמות נמוכה יחסית של קנאביס שמותרת על פי הצעת החוק (15 גרם) מוצע כי שר הבריאות יהיה רשאי אף לקבוע מגבלה אחרת לכמות מירבית לצריכה עצמית, כלומר ישנה אופציה ששר בריאות יחליט למשל בעתיד שהגבול יעמוד על 5 גרם בלבד.

פרסום של מוצרי קנאביס יאסר לפי חוק איסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון. על אריזות הקנאביס, שתהיינה מוגנות מפני פתיחה של ילדים, תופענה אזהרות איסור שימוש על ידי קטינים ועל ידי נשים בהריון.

שרן השכל אולפן i24
“אני מתואם איתה” – ח”כ שרן השכל

בהצעה, שכנראה מהווה בסיס ראשוני בלבד לקראת המשך דיונים בועדות מסודרות שיפרטו כל סעיף לעומק, לא נקבעו מספרים מדויקים של אחוזי מס שהמדינה תגבה על מכירת מוצרי קנאביס. שר האוצר יהיה רשאי על פי ההצעה לקבוע גובה מס כרצונו.

קרן לאומית להסברה ומניעת התמכרות לקנאביס תוקם ותמומן בין השאר מכספי המיסוי שייגבו ממכירות קנאביס חוקיות. יש לציין שהצעת חוק שמוגשת צריכה לעבור זמן מה של 45 ימי המתנה בטרם יכולה לעלות להצבעה בועדת שרים.

הצעת חוק זו מצטרפת כאמור להצעת החוק של ח”כ השכל לאי הפללה, ולעוד 3 הצעות חוק נוספות (של ח”כ השכל ושתיים של ח”כ תמר זנדברג) הנוגעות לתחומים נוספים בענף הקנאביס כולל התרת נהיגה למטופלים, המפ, CBD, ועוד.

ביום א’ תעלנה לועדת שרים לענייני חקיקה שתי הצעות החוק, שם הן צפויות להיות מאושרות. לאחר מכן תעבורנה להצבעה במליאת הכנסת בקריאה טרומית תוך שהן תמוזגנה לאחת, ומשם לדיונים ארוכים בועדות לניסוח המודל הסופי שיביא להסדרת שוק קנאביס חוקי ולגליזציה מלאה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי “שוק הקנאביס בישראל אינו מוסדר אף על פי ש-27% מכלל האזרחים הבגירים צורכים קנאביס. הצעת חוק זו באה להסדיר, הן מבחינה חוקתית והן מבחינה נורמטיבית, את התחום שמדינות רבות בעולם כבר הסדירו כאשר הפכו את עישון הקנאביס לחוקי, תחת מגבלות ופיקוח מדינתי”.

כמו כן נכתב כי “הצעת החוק מאפשרת הקמת חנויות ייעודיות לממכר קנאביס לצריכה עצמית, בכפוף לרישיון ולפי תנאים שיקבע שר הבריאות ובכפוף לרישיון עסק מטעם הרשות המקומית. הסדרת צריכת הקנאביס תוביל להגדלת הקופה הציבורית באמצעות מיסוי, זאת כיוון שעד היום הצריכה נעשתה באופן בלתי לגאלי והכספים שהתגלגלו בשוק הקנאביס לא מוסו. בין השאר יוכלו כספי מיסוי ייעודי שעשוי להיקבע לשמש לקרן להסברה על הסכנות משימוש בקנאביס ולמניעת התמכרויות. כמו כן מוצע לקבוע הוראות לעניין הגבלת פרסומת, אזהרות על גבי האריזה ומניעת שיווק לקטינים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר