מגלגל...

חממות קנאביס בין שכונות המגורים: ירוחם הופכת לעיר קנאביס רפואי

800 דונם חממות ליד שכונת "אירוס", גידולי Indoor ליד שכונת "אופק", ומפעלים בסמוך לאגם ולפארק העירוני. כך נראה חזון "בירת הקנאביס הרפואי של ישראל" של ראש עיריית ירוחם, שמדגישה שהיא מתנגדת ללגליזציה ולא רוצה קופישופס בעיר. ריאיון.

במרחק שעתיים נסיעה מתל אביב מקווה ראש עיריית ירוחם טל אוחנה (36) להגשים את חזונה להקים את “האקוסיסטם הקנבינואידי הראשון בישראל” וכך להפוך את העיר הדרומית למה שהיא מכנה “בירת הקנאביס של ישראל”. הפרויקט, שנקרא “גרינגב” (Greenegev), יכלול על פי התכנית מתקני גידול וייצור, אקדמיה, ‘האב’ (חממה טכנולוגית) להשקעה במיזמים, מרכז כנסים, מרכז מבקרים ועוד – כולם ישתלבו בעיר עצמה, בין שכונות המגורים ופארק אגם ירוחם.

ההצהרות הגרנדיוזיות שנשמעו מכיוונה של אוחנה מיד עם ניצחונה בבחירות המקומיות והיבחרה לראשות המועצה לפני כשנה וחצי, נתקלו בתחילה באדישות בענף. היא מצידה מגלה היום (ד’) בשיחה עם מגזין קנאביס כי היתה בטוחה כבר מהיום הראשון שהחזון אכן יהפוך למציאות, בין השאר מכיוון שקיבלה חיזוק לכך מצד מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) יובל לנדשפט, שהצטרף לחזון וליוזמה.

ואכן, את כנס הקנאביס השנתי הרשמי של משרד הבריאות והיק”ר, “קנאען” (Cannaan), החליט לנדשפט לערוך בסיבוב השני שלו באפריל 2021 ואילך, במסגרת האקוסיסטם בדרום. היק”ר יהיה שותף, יחד עם מכללת ‘ספיר’, גם באקדמיה ללימודי קנאביס שתיקרא “קנ-אקדמי” (Cann-Academy) ותוקם בניהולו של בועז אלבו, בוגר לימודי חקלאות שהיה בעבר עוזר של לנדשפט ביק”ר והיה שותף גם בכתיבת המתודה הקלינית (“הספר הירוק”).

קנ-אקדמי מיועדת להציע קורסים והכשרות מקצועיות מתחומי האיכות, אבטחה, שרשרת האספקה ולוגיסטיקה, מחקר ופיתוח ומסחר בינלאומי, כמו גם בחקלאות, טבע, מדע, טכנולוגיה, רפואה ועוד. “הקורסים יותאמו לתעשיית הקנאביס הרפואי ברוח רפורמת המדיקליזציה ובברכת היחידה לקנאביס רפואי,” אומר אלבו, “אנו נשלב את כל עלמות התוכן הנ”ל יחדיו, לכדי עולם ידע ייחודי וחדשני”.

מפת האקוסיסטם הקנבינואידי הראשון, ירוחם, ישראל
חממות גידול ומפעלי ייצור ליד שכונות מגורים – מפת “האקוסיסטם הקנבינואידי הראשון”, ירוחם, ישראל

לצד מרכז הכנסים והאקדמיה הוקמה זה מכבר החממה הטכנולוגית, להשקעה בסטארטאפים ומיזמים בתחום. החממה נקראת “קאנגב” (Cannegev) והיא מבטיחה תמיכה בשווי של עד 1.25 מיליון ש”ח במיזמים שייבחרו, לצד ליווי והדרכה. לאחרונה פרסמה חממת ‘קאנגב’ קול קורא (PDF) ליזמים שבידם רעיון חדשני הקשור לקנאביס רפואי בתחומי ביוטק, פארמה, אגטק, קלינטק ופודטק, כדי שיציגו את המיזם.

חממת “קאנגב” היא בבעלות 3 שותפות: חברת הקנאביס הרפואי הותיקה BOL פארמה, חברת התרופות ומוצרי הבריאות החמישית בגודלה בעולם פריגו (Perrigo) ופלטפורמת גיוס הכספים OurCrowd. בראש החממה עומד המנכ”ל ישראל בירנבאום, שלדבריהם הוא בעל נסיון רב בניהול חברות הזנק (סטארטאפים) ובתחומי הביוטק, אגטק וקנאביס רפואי. כדי להתקבל יש להציג חדשנות, הוכחת היתכנות, ועוד.

“האקוסיסטם הקנבינואידי הראשון”

“אני רואה בשוק החדש הזה שנקרא קנאביס רפואי הזדמנות לכלכלה חדשה בירוחם ובישראל בכלל,” אומרת ראש העיר אוחנה. “אני חושבת שכמו בכל דבר אחר שהסטארטאפ ניישן מובילה בו, גם כאן הטכנולוגיה היא המהות, ולכן ההשקעה הראשונה שלנו היתה החממה הטכנולוגית שפתחה את שעריה לפני חודש ימים ומגייסת עכשיו עשרות סטארטאפים לתהליכי פיתוח בעולמות הקנאביס הרפואי”.

לשאלה על העתיד אליו היא מכוונת השיבה כי “החזון שלי הוא שבירוחם יהיה אקו-סיסטם שלם של תעשיה, טכנולוגיה, חקלאות, מדע ואקדמיה בתחום הקנאביס הרפואי, ואט אט אנחנו יוצרים עוד עוגנים במציאות שיגשימו את החזון הזה. אנחנו רק בראשית הדרך ומזמינים עוד ועוד יזמים חדשנים וציוניים להצטרף אלינו”. בקרוב ישווקו מאות דונמים בשטח העיר לטובת גידול קנאביס ואוחנה מזמינה את המעוניינים לבוא ולגדל.

חלק ממתחם “גרינגב” מיועד כאמור להקמת פארק מפעלים שישתרע על פני 32 דונם בשלב ראשון, בו לדברי אוחנה יוקמו 3 מפעלים כבר בתוך פחות משנה מהיום. הראשון מביניהם יחל בהקמה כבר בחודשים הקרובים וישתרע על פני שטח בנוי של כ-6,000 מ”ר. ליזם המפעל, חברת מ.ת.ב מדידות ופוטוגרמטריה (2001) בע”מ בבעלות אבי גולדרייך, ניסיון מעשי עשיר בספרד בגידול קנאביס רפואי ובייצור ומכירה כולל למשרד הבריאות הקנדי, כך לדבריה.

איך מפתים יזמים להגיע לירוחם? איך משכנעים אותם לעזוב את תל אביב?

“המדינה נותנת 5 הטבות מרכזיות ליזמים שמגיעים להקים תעשייה בירוחם: אחד זה 30% החזר בהשקעה על הקמת המפעל, הדבר השני הוא שטח מסובסד לתעשיה כך שמשלמים רק 10% מעלות הפיתוח כי עלות הקרקע היא אפס, הם מקבלים גם הנחה במס חברות בחמש השנים הראשונות כך שהם ישלמו בממוצע 7.5% בלבד ולא 26%, סבסוד של שכר עובדים במשרות בכירות, ועוד.”

טל אוחנה, ראש העיר ירוחם
טל אוחנה, ראש העיר ירוחם

מאיפה מגיע הכסף זה מכספים של העירייה?

“לא, זה הכל מתוך מסלולי השקעה יחודיים של מדינת ישראל.”

אז המדינה שותפה לחזון הזה של קנאביס בירוחם?

“לגמרי.”

איך זה בא לידי ביטוי?

“מי שהתחיל איתנו את המסע הזה זה יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, הוא זה שממש בראשיתו של החזון גרם לנו לחשוב רחב יותר, גדול יותר, והוא מלווה את כל אחד מהיזמים שנמצאים פה באופן אישי. המדינה שותפה גם באמצעות משרד הכלכלה, משרד החקלאות, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבריאות.”

זו השקעה של המדינה בתחום הקנאביס או משהו כללי?

“זה ניתן לכל ישוב באזור עדיפות א’ ואני משתמשת בזה כדי לקדם את הנושא של הקנאביס הרפואי באופן ספציפי. מעבר להשקעות המדינה יש את האקוסיסטם, זו זירה שיש בה את כל הרכיבים שצריך יזם להתפתחות, אז זה משמעותי.”

מה כבר יש אצלכם שעובד?

“החממה הטכנולוגית ‘קאנגב’ כבר פתחה את שעריה, יש מפעל שמשרד הכלכלה כבר אישר לו להתחיל בתכנון ועלייה לקרקע, יש שטחים לחקלאות שישווקו בספטמבר הקרוב, יש מפעל נוסף שהתחיל תהליך, אנחנו נפתח את האקדמיה – יוזמה של היחידה לקנאביס רפואי שבמסגרתה ניתן יהיה לעבור קורסים והכשרות רלוונטיות בתחום הזה גם לרוקחים וגם לבעלי מקצוע נוספים, ועוד.”

האקדמיה בבעלות העיריה? משרד הבריאות?

“לא, זו שותפות בין היק”ר לבין מכללת ספיר לבין עיריית ירוחם, אבל מי שמפעיל את זה זו מכללת ספיר ומי שמביא את התוכן זה עובדים של היק”ר.”

כנ”ל לגבי חממת המיזמים?

“חממת המיזמים היא בבעלות BOL, Perrigo ו-OurCrowd. אנחנו משקיעים כספים נוספים במסגרת החממה כדי שהסטארטאפים יבחרו להישאר כאן בסוף הדרך.”

ומה בנוגע לשטחי הגידול, תקימו חממות גם כן?

“בספטמבר נתחיל בשיווק 700 דונם ליזמים לגידול, אין עיר בארץ שיש בה כמות כזאת, אין בכלל מרחבים חקלאיים בערים, זה ייחודי לירוחם. כל מי שרוצה יכול לבוא ולרכוש חלק מה-700 דונם. בשלב הראשון נשווק 100 דונם כדי לראות שזה מצליח ולא מנצלים את זה לגידולים אחרים שאינם קנאביס. יש כבר שני מעוניינים, אחד מהם הוא יהודי מארה”ב העוסק בתחום הקנאביס בקולורדו.”

לאחר 100 הדונם הראשונים מתכוונים בירוחם לאפשר 700 דונם נוספים, מה שיתאפשר לדבריהם הודות לשינוי תב”ע בוועדת התכנון המקומית של ירוחם. “כבר בשבועות הקרובים יתבצע הליך תכנון וחישוב עלויות פיתוח המגרשים, אשר בסיומו ישווקו המגרשים על ידי רשות מקרקעי ישראל. 500 דונם נוספים נמצאים בתהליך שינוי תב”ע שיאפשר ליזמים המעוניינים בשטחי תעשייה וחקלאות משולבים לקבל קרקעות מסובסדות. לדבריהם במקום אף מתוכנן לקום מבנה מעבדות ומרכז מבקרים.

איך היתה לך חוויית הכניסה לענף הקנאביס הישראלי?

“מהרגע הראשון היו הרבה מאוד פרגונים, אבל חובת ההוכחה עוד לפני ואין יום שאני לא עסוקה בזה. אמרתי בעבר שירוחם תהיה בירת הקנאביס של ישראל ואני עדיין חושבת ככה. אם תבחן, כבר היום, בכל מקום אחר בארץ, איפה יש הכי הרבה פעילות בתחום הקנאביס הרפואי כנראה שתגיע לירוחם, כבר היום.”

מה הקשר שלך לקנאביס? מאיפה צץ לך הרעיון להיכנס לפעילות כזו?

“הייתי יכולה לקבל רישיון קנאביס רפואי בעצמי, אני חולה בקוליטיס וזכאית, אבל מעולם לא ניסיתי ונראה לי שגם לא אנסה. זה הגיע במקרה, אוליגרך רוסי הרים טלפון ואמר לי שהוא רוצה לקבל את אישורי להקים מפעל קנאביס בירוחם. אמרתי לו ‘ממש לא’, אמרתי ‘סמים זה סיפור העבר שלנו בטח לא העתיד’, ומה שקרה זה שפשוט הלכתי באותו לילה לקרוא את כל העיתונות הכלכלית וראיתי שנוצר מרקט חדש בישראל. זה לא קורה כל יום ומהרגע הזה, אחרי שיחה אחת עם יובל, החלטתי שירוחם תהיה בירת הקנאביס של ישראל, אנד דה רסט איז היסטורי. האוליגרך לא חזר מאז.”

אם את מסתכלת קדימה, השוק הולך להסדרה של שוק פנאי, לא רק רפואי, זה משהו שמבחינתך הוא חלק מהחזון או שאת ברפואי ופארמה בלבד?

“אני חושבת שהאסדרה והרגולציה תגרום לכך שרק מי שיביא ערך מדיקלי יוכל לשרוד, אז זה ייצור אבולוציה של חברות, זה יגרום לעסקים שהם ‘ליד’ לצמוח, קוסמטיקה, תזונה, תחומים שגם הם יתחילו לקבל מינוף.”

אבל מה לגבי קופישופס בירוחם?

“ממש לא, אני לא חושבת שזה נכון. לא נכון לפתוח חנויות קנאביס שלר לרפואי בלבד. כן צריך להגמיש את הקריטריונים למי צריך לקבל קנאביס רפואי, אבל לא לכל אחד.”

אבל איפה עובר הגבול “הרפואי”? מי שכואב לו הגב, או עם בעיות שינה, יוכל לקבל?

“צריך להרחיב (את הרשימה), אבל רק באישור רופא, לא לכל אדם. זה חייב להיות תחת פיקוח גם של מינונים וגם של שימוש. מה שקורה היום זה בקיצוניות גדולה, אנחנו צריכים להיות באמצע, כלומר להרחיב את השימושים, כלומר המינונים, וסוגי האבחונים שעבורם יש הוכחה מובהקת שהשימוש עוזר.”

מסר לקוראים?

“אני מזמינה את כל מי שרוצה להגשים חזון טכנולוגי חקלאי תעשייתי מדעי בתחום הקנאביס הרפואי לבוא ולהצטרף אלינו, אנחנו באמת מביאים ערך מוסף לא רק בהשקעות מדינה מוגדלות אלא גם ביכולת ללוות כל אחד בהליכי הבירוקרטיה והרגולציה הלא פשוטים של המדינה, ובעיקר לייצר חיבורים בין הרעיונות החדשים שהם יביאו איתם לבין עוגנים שקיימים במציאות, יש לזה ערך מוסף גדול ואני אשמח לשמוע על כאלה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר