השביעיה: אלו האנשים שיקבעו את חוק הקנאביס החדש

פרסום ראשון: הכירו את 7 חברי הצוות המיוחד לבחינת מדיניות הפללת צרכני הקנאביס – האנשים שיקבעו תוך מספר שבועות האם להפוך את החזקת הקנאביס לשימוש עצמי לעבירה מנהלתית בלבד עם עונשי קנסות במקום הפללה. 4 נציגים לרשויות האכיפה והמלחמה בסמים, 2 למשרד המשפטים ו-1 נציג ציבור.

בעקבות הצעת החוק שהגישה ח”כ שרן השכל ולאחר לחץ ציבורי אדיר שכלל קמפיין מפורסמים, לחץ אינטרנטי, התפקדות ל’ליכוד’, הפגנה מול ביתו של השר לבטחון פנים ארדן ותמיכה חסרת תקדים של הכנסת ושל שרי הממשלה בשינוי המדיניות, הודיע ארדן על הקמת צוות מיוחד שיבחן את ההצעה לאי-הפללת צרכני הקנאביס בישראל – גישה בה תומכים רוב אזרחי ישראל (61%)

על פי החלטת ארדן בצוות “השביעיה” המיוחד שיחליט האם נכון לשנות את מדיניות הפללת צרכני הקנאביס בישראל, ישנם 6 נציגים מטעם הממשלה ונציג אחד שייחשב כנציג הציבור. הצוות התכנס כבר פעם אחת וצפוי על פי הבטחתו של ארדן עצמו להגיש את מסקנותיו בתוך 60 יום (כלומר עד ה-18 בספטמבר 2016).

השביעיה

אלו אם כן האנשים שיקבעו האם ישראל תאמץ את הגישה של כ-30 מדינות מערביות בעולם ותפסיק את רדיפת צרכני הקנאביס או תמשיך להחזיק בעמדות של דאע”ש ומדינות מזרח אירופה.

1. עו”ד יפעת רווה ממשרד המשפטים: השתתפה בעבר בועדות כנסת בנושא קנאביס רפואי, אך ציינה רק ש”משרד המשפטים בוחן את הנושא”.

2. עו”ד דרור וגשל, גם הוא ממשרד המשפטים: השתתף בעבר בדיונים בועדות הכנסת והביע תמיכה בגישת “אפס סובלנות” כלפי צרכני קנאביס.

גם זה בטח יעניין אותך

יש לציין ששרת המשפטים עצמה, איילת שקד, הביעה כבר תמיכה באי הפללה של צרכני הקנאביס, כך ששני נציגי משרדה צפויים להצביע בעד שינוי המדיניות בישראל.

3. עו”ד אתי כהנא, ראש אגף אכיפה ברשות למלחמה בסמים, צפויה להתנגד: משתתפת קבועה בדיוני ועדות הכנסת בנושא קנאביס. כהנא היא בעלת גישה שמרנית. “כאילו אין עם מה להתמודד בישראל אלא עם השימוש במריחואנה. במרבית המדינות צריכת קנאביס היא פלילית. רק במספר מועט ישנה הקלה,” אמרה בעבר ולאחרונה התנגדה גם להתרת גידול המפ (קנבוס תעשייתי) מאחר וזה עלול לדבריה לשמש עלה תאנה לצריכת סמים.

4. נצ”מ רותי שטרית, סגן ראש חטיבת תביעות במשטרה.

5. נצ”מ ד”ר בשורה רגב, מונתה לאחרונה לתפקידי רמ”ח מחקר בחטיבת המודיעין של המשטרה.

6. רותם פלג, מנכ”ל המשרד לביטחון פנים ויועצו הקרוב של השר ארדן. תושב רמת השרון בן 44 ואמנם קיבוצניק לשעבר, אבל כנציג המשרד ונציגו של השר ארדן סביר שיתנגד.

7. נציג הציבור: ד”ר חיים מסינג. תקוותם של תומכי שינוי החוק עומדת ותלויה על כתפיו של מי שהיה מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים לפני יאיר גלר וזה שהודה לאחר סיום תפקידו כי טעה בשיקול הדעת וכי מדיניותה של הרשות היא כושלת. מסינג הוא כמובן בחירה מעולה עבור צרכני הקנאביס שכן כמי שבא “מתוך המערכת” הוא צפוי להתקבל בקלות יתרה בקרב חברי הועדה המתנגדים ובקרב נציגי הממשלה השמרניים.

יש לציין שבתקופתו של ד”ר מסינג כמנכ”ל הרשות פורסמו קמפיינים שליליים ביותר נגד השימוש בקנאביס, אך עליהם הוא התנצל מזה כבר. ממוביל המאבק נגד צרכני הקנאביס הפך מסינג למי שכעת הוא נציג תומכי שינוי החוק. בראיון בשנת 2014 אמר כי “בעת תפקידי חשבתי אחרת אבל מאז עברו כמה שנים טובות. ראיתי מה קורה במדינות אחרות ששינו את המדיניות. למעלה מ-20 מדינות מתפתחות חושבות אחרת היום ואנו צריכים לעקוב אחריהם.”

בראיון אחר אמר כי “ההסברה הכי מזיקה, הכי חסרת תועלת, היא הסברה לא אמינה. אי אפשר להכליל את כל הסמים במקשה אחת. קנאביס לא שווה להרואין. אני חושב שהנזקים שנגרמים לבני 25, 30, אשר מתחילים להשתמש, הם נזקים מועטים. אי אפשר לבנות קונספציה על שיעור נזקים מאין אלו ועובדה היא שהאיסור המוחלט לא מביא אותך להצלחה. הקמפיין הכי טיפשי שעשיתי הוא כשאמרתי שמי שמעשן מריחואנה מת. הנזקים מאלכוהול מסוכנים משמעותית יותר.”

כמובן שמעל כולם נמצא עדיין השר לבטחון פנים גלעד ארדן, שעד כה לא הראה התלהבות יתרה כלפי שינוי החוק. ארדן, שהיה בעבר יו”ר “אל-סם”, טען במהלך השנים נגד הלגליזציה כי “זה מוביל לסמים קשים והתאבדויות” וכי “אם קנאביס יהיה חוקי איך נסביר לילדים“. בתחילת השנה הביע התנגדות גם למודל של אי הפללה: “זה כמו לגליזציה,” אמר.

מסקנות הועדה יוגשו כאמור לקראת סוף חודש ספטמבר. מאחר ומדובר בצוות עצמאי, הוא ימשיך בדיונים כרגיל ללא קשר לפגרה אליה יוצאים הח”כים והשרים בסוף השבוע – פגרה שתימשך כשלושה חודשים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר