טוען...

האם בקרוב נקבל קנאביס ישירות למוח?

חברת נקסטייג׳ השלימה לאחרונה פיתוח טכנולוגי המאפשר העברת רכיבי קנאביס ישירות למוח, כך ש-100% מהמוצר מגיע למוח ובכך נמנעות תופעות לוואי ופגיעה באיברים אחרים. האם זו בשורה תאורטית, או חלום שהתגשם?

לאחר מחקר של למעלה מעשור, חברת נקסטייג’ (Nextage) השלימה לאחרונה פיתוח המאפשר העברת מולקולות קנאביס ישירות לתוך המוח דרך מחסום הדם-מוח, אשר עוצר כניסת חומרים רבים. במילים אחרות, מוצר ש-100% ממנו יחדור ישירות למוח ולא ״יתבזבז״ ויפגע באברים אחרים בגוף.

“חקר המוצר התחיל בטכניון לפני יותר מעשור, כשלפני 3 שנים לקחנו את הזכויות לפיתוח ולמחקר המוצר ואנחנו עובדים עליו במימון שלנו ושל ‘המדען הראשי’, בתקווה שהמוצר יצא לשוק בתוך שנתיים,” מסר הבוקר אברהם דריזין, מנכ״ל ובעלים של חברת נקסטייג׳, בשיחה עם מגזין קנאביס.

100% של תרופה למוח

תחום מחלות המוח ומערכת העצבים המרכזית, ובכלל זה מחלות כמו פרקינסון, אלצהיימר, אפילפסיה, כאבים כרוניים, סרטן מוח ומחלות פסיכיאטריות שונות, הוא אחד האתגרים הגדולים של תעשיית התרופות בשנים האחרונות ושל הקנאביס הרפואי המהווה חלק משמעותי בטיפול במחלות מוח.

מחקר על עכברים, טכנולוגיה חדשה - קנאביס למוח
העכברים שטופלו בשיטה האריכו חיים
אורך החיים של העכברים, הקו האדום מסמל את אורך חייהם של העכברים שטופלו
אורך החיים של העכברים – הקו האדום מסמל את אורך חייהם של העכברים שטופלו

רוב החומרים הפעילים שניתנים כיום בדרכי המתן הקיימות בשוק, אינם עוברים את מחסום הדם-מוח ולכן אינם מגיעים ישירות למוח ומתפזרים לאיברים השונים בגוף, מה שגורם לתופעות לוואי משמעותיות באיברי הגוף, למשל פגיעה בכבד, בריאות ועוד, כך לדברי דריזין.

“הפיתוח למעשה בא לפתור את אחת הבעיות הגדולות ביותר בעולם הפארמה ובתחום הקנאביס הרפואי בפרט, והיא שרוב החומרים בתרופות אינם חודרים למוח באופן ישיר,” הוא מסביר. “נוצר מצב שהחומרים עוברים דרך הדם ומתפשטים לאיברים בגוף, ובמקרים מסויימים גורמים לתופעות לוואי”.

לדברי דריזין “המוצר החדש הזה חודר ישירות למח ללא התפזרות בגוף ומגן על הגוף ואבריו מפני תופעות לוואי שליליות. קחו למשל את תרופת הקנאביס של חברת GW (“סאטיבקס”, “אפידיולקס”), שקרוב ל-16% מהצרכנים שלוקחים אותה חווים עליה משמעותית בפגיעה בכבד – והכל בגלל שהתרופה לא מגיעה ישירות למוח”.

האם נעשו ניסויים קליניים בבני אדם או בע״ח במוצר שלכם?

“נעשו ניסויים בבע״ח קטנים וגדולים שדומים באבריהם לבני אדם, ולשמחתנו המוצר עבד בצורה מוצלחת ולא נצפו השפעות או תופעות על שאר אברי הגוף. בדקנו את השפעת המוצר על רקמות הכבד, ריאה, וכו’, בעוד שמוצרים אחרים שלא הגיעו ישירות למוח כן השפיעו על יתר האברים”.

אותה השפעה עם רבע מהכמות והמחיר

ה״מוצר״ החדש הזה , שלדברי דריזין יגיע בין היתר בצורה של טיפות או תרסיס, יקטין משמעותית את הנזק האפשרי וההשפעה של הקנאביס על איברים בגוף, יחדור ישירות למוח ויהפוך את הטיפול ליעיל יותר, מה שגם יאפשר לדבריו הפחתת המינון שניתן למטופלים.

מעבדות נקסטייג' (צילום באדיבות החברה)
אותה השפעה, עם רבע מהכמות והמחיר – מעבדות נקסטייג’ (צילום באדיבות החברה)

“הטכנולוגיה הזו מאפשרת הימנעות מתופעות לוואי והקטנת מינונים למטופלים, בגלל שהחומר מגיע ישירות למוח,” הוא מסביר. “זה מאפשר להקטין את המינונים כי לא צריך לפצות על החומר שהולך לאיבוד בדרך לשם. אם למשל מדובר בילדים על רצף האוטיזם או כאלה הסובלים מאפילפסיה אז כעת ניתן יהיה להקטין את המינון שלהם באופן משמעותי ולהקטין פגיעה באברים בגוף. יתרון נוסף הוא שבגלל שמפחיתים את המינון והכמות אז זה גם משפיע על הכיס שלנו, כי צריך לצרוך כמות קטנה בהרבה ואף ברבע”.

וחסרונות בכל הטוב הזה, יש?

״אין חסרונות בולטים שגילינו, אבל כמובן שכמו בכל דרך חדשה ולא מוכרת ייתכן שנגלה צדדים שטרם גילינו. מצד שני צריך לזכור שמדובר בדרך חדשנית ופורצת דרך שתמנע המון חסרונות והשפעות שליליות ותעצים את היתרון שיש לקנאביס רפואי ותגדיל את השוק שהוא די גנרי, כי כיום רב המוצרים דומים זה לזה״.

תאורטי או דה פאקטו?

אז האם מדובר בטכנולוגיה שתייצר מוצרים שישדרגו את חייהם של צרכני הקנאביס הרפואי לסוגיו, או שזה עוד רעיון יפה ״על הנייר״ ולא ישים בפועל? 

מעבדות נקסטייג' (צילום באדיבות החברה)
מעבדות נקסטייג’ (צילום באדיבות החברה)

“זה נכון שטרם היו ניסויים בבני אדם אבל לאחר כל שנות הניסויים שקיימנו קיבלנו את הוכחת הבטיחות שצריך ואת התוצאות המצוינות שהוכיחו על בע״ח הדומים לנו שמדובר בטיפול אפקטיבי יותר, בטוח יותר, ושלא פוגע באברים אחרים,” אומר דריזין.

בימים אלו נקסטייג׳ נמצאת במגעים למתן רישיון לחברות המעוניינות בפיתוח תרופות למחלות מוח על בסיס המערכת, בתקווה שבקרוב נוכל לראות את המוצרים על המדף.

אברהם דריזין, מנכ"ל נקסטייג' Nextage
אברהם דריזין, מנכ”ל נקסטייג’ (Nextage)

“הגיע הזמן שתעשיית הקנאביס, שהיא שחקן מרכזי בטיפול במחלות מוח לסוגיהן, תתבגר ותגיע למקום שיש בו חדשנות מדעית,” סיכם. “זה בדיוק מה שהטכנולוגיה שלנו מציעה, מוצר שחודר ישירות למח ולא משפיע על איברים אחרים. שילוב של חדשנות ובריאות״.

מניות חברת נקסטייג’ נסחרות בבורסה בתל אביב בשווי 114 מיליון ש”ח. הבוקר, עם הדיווח על פריצת הדרך הטכנולוגית, זינקה המניה בכ-10%. לאחרונה דיווחה החברה על חתימת הסכם לשיתוף פעולה עם יצרנית המשקאות הגדולה, “טמפו”, לפיתוח משקאות המכילים CBD.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר