טוען...

זרעי קנאביס – איך נדע שהם איכותיים? ½6 דרכים לזיהוי

זרעי קנאביס איכותיים וחזק, יבטיחו צמח קנאביס איכותי וחזק. אז האם וכיצד ניתן לזהות האם זרע קנאביס הוא טוב או לא - וכמה זמן שומרים זרעים אלו על חיוניותם? מדריך למתחילים.

רוב זרעי הקנאביס המוצעים למכירה בחנויות הזרעים האיכותיות, יציגו ברוב המקרים אחוזי הנבטה גבוהים של 95% לפחות ולעתים אף יותר. כלומר רק במקרים נדירים זרע קנאביס שנרכש מחברה מסודרת לא ינביט בכלל.

מנגד, זרעי קנאביס שהגיעו ממקור לא ידוע, בהחלט עלולים להיות פגומים ולהביא לבסוף לגידול של צמח חלש, חשוף למחלות, בעל קצב צמיחה איטי ופוטנציאל יבול נמוך.

זרעיי קנאביס תחת זכוכית מגדלת
איך יודעים אם זרע קנאביס הוא איכותי וטוב?

למזלנו ישנן מספר אינדיקציות חיצוניות המסייעות בזיהוי זרע קנאביס בריא וחיוני:

1. ללא סדקים – בחינת קליפת הזרע. זרעי קנאביס עם קליפה סדוקה עלולים לסבול מחדירה לא בריאה של לחות, אוויר ומזיקים. אלו עלולים בהתאם לפגוע בסיכויי ההצלחה של ההנבטה.

2. קליפה שעוותית – זרע קנאביס בריא יהיה בעל שכבת שעווה דקה העוטפת אותו ומקנה לו מראה מבריק מעט, כאשר מטים אותו בזוויות הצידה מול מקור תאורה.

3. צבע וחברבורות – על רוב זרעי הקנאביס החיוניים יופיעו חברבורות וכתמים כהים המעטרים את הקליפה. צבעם של זרעי קנאביס בריאיים יהיה כהה יחסית, בטווח שבין בז’ לחום כהה. זרעים בהירים מידי עלולים להיות לא מספיק מפותחים – אלו יהיו ברוב המקרים חלשים ולא ינביטו כלל.

4. גודל הזרע – זרע קנאביס בשל ובריא יהיה בדרך כלל בעל מבנה אליפטי, וגדול באופן ניכר מזרעים אחרים שטרם הבשילו.
.
5. קליפה חזקה – שיטה זו אמנם נותנת אינדיקציה טובה לחיוניות הזרע, אולם היא בפירוש פחות מומלצת מהאופציות האחרות מאחר ועלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לזרע. רוב הקליפות העוטפות זרעי קנאביס בריאים, יהיו בעלות טקסטורה קשיחה, אך עם זאת גמישה קמעה, כך שניתן יהיה ללחוץ את הזרע בעדינות מבלי שהוא ינזק. זרע קנאביס שנמעך בלחיצה קלה בין האצבעות יהיה ברוב המקרים זרע חלש וחסר תועלת.

6. שיטת כוס המים – שיטה זו יעילה גם עבור זרעים שאינם זרעי קנאביס, אך יש להשתמש בה אך ורק ברגע בו רוצים להתחיל לגדל את הצמח. יש למלא חצי כוס מים ולהניח בתוכה בעדינות את הזרעים אותם אנו מעוניינים לבדוק. לאחר מספר שעות, אם הזרעים שקעו לתחתית הכוס, הם כנראה זרעים בריאים וטובים. אם משאירים את הזרעים עד 14 שעות במים, משפרים את סיכויי הנביטה שלהם.

זרעי קנאביס
זרעי קנאביס טובים הם בעלי חברבורות בצבעים כהים, הם בשרניים, חזקים ופוריים למראה

½6. שיטת האינטואיציה – שיטה זו היא לא בדיוק “שיטה” אמנם, אבל בהחלט יכולה לעזור. כמו שיודעים להבחין בין פרי איכותי לכזה שפחות, אחרי שבוחנים כמה הוא בשרני ובעל משקל ונוכחות, אפשר במבט בלבד להבחין מהו זרע טוב ומהו זרע פחות טוב. זו אינה שיטה חד משמעית ולא בטוח שכל זרע שתחשבו שהוא טוב אכן יהיה טוב, אבל ברוב המקרים זרע שתחשבו שאינו טוב, אכן יהיה לא טוב.

האם זרעי קנאביס יכולים להיות פגי תוקף?

התשובה הקצרה היא כן, אבל במידה ומאחסנים את זרעי הקנאביס כראוי (כך עושים זאת כראוי), הם יכולים להישאר חיוניים וברי קיימא גם במשך שנים ארוכות.

תנאים אידאליים לאחסון זרעי קנאביס יהיו: אחוזי לחות נמוכים במיוחד (פחות מ-15% לחות), טמפרטורה נמוכה ( שלא תעבור 5 מעלות צלזיוס) וכמובן אחסון באריזה או מיכל אטומים עם מינימום חשיפה לאור.

בספר “הפיזיולוגיה והביוכימיה של זרעים ביחס להנבטה” (Physiology and Biochemistry of Seeds in Relation to Germination), בחן צוות חוקרים אמריקאים בשם מייקל בלק ודרק ביולי, מגוון רחב של זרעים וביניהם זרעי קנאביס. הם מצאו שבתנאי אחסון נכונים, זרע קנאביס מסוגל להישאר חיוני גם לאחר 19 שנים!

ראו עוד:
מה התוקף של פרחי קנאביס
זרעי קנאביס נוספו לכספת הזרעים הסודית


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר