גל אשפוזים חדש: צעירים נפגעו קשה משימוש בווייפים מזויפים הנחזים להכיל קנאביס

שני צעירים אושפזו במצב קשה בבתי חולים בישראל לאחר שימוש בעטי אידוי הנמכרים כקנאביס, אך מכילים למעשה קנבינואידים סינתטיים מסוכנים. מסמך רשמי חושף את חומרת הפגיעה ומזהיר מפני המשך התופעה המסוכנת

מקרים מדאיגים נוספים של אשפוז צעירים בעקבות שימוש בעטי אידוי מזויפים: בבית החולים רמב”ם בחיפה אושפזו בחודשיים האחרונים שני צעירים עם סיבוכים קשים לאחר שהשתמשו בעטי אידוי (“וייפים”) שנחזים להכיל THC, הרכיב הפעיל בקנאביס, אך בפועל מכילים סמים סינתטייים מסוכנים (“נייס גאי”).

המקרה הראשון אירע ב-4 באפריל 2024, כאשר נער בן 15 התקבל למיון רמב”ם עם אגיטציה (רעד ותנועות לא-רצוניות) והתקפי זעם לאחר שימוש בסיגריה אלקטרונית שכזו, עליה נכתב כי היא מתוצרת הולנד ומכילה כביכול 78% THC.

המקרה השני, חמור אף יותר, התרחש ב-14 ביוני 2024, כאשר צעיר בן 20 אושפז עם פרכוסים ואגיטציה, גם כן לאחר שימוש במוצר זהה. צוות בית החולים נאלץ להרדימו ולהנשימו במחלקת טיפול נמרץ במשך שבוע כשניסיונות להפסקת ההרדמה הובילו להתעוררות אגיטטיבית עד כדי הצורך בחידוש ההרדמה.

בדיקות מעבדה של אותם וייפים, סיגריות אלקטרוניות, חשפו כי במקום THC או כל מרכיב קנאביס אחר, העטים הכילו כאמור בפועל קנבינואידים סינתטיים מסוכנים. הבדיקה זיהתה בנוזל הסיגריה נוכחות של שני קנבינואידים סינתטיים ספציפיים: ADB-BUTANICA ו-MDMD-4en-PINACA.”

בעקבות האירועים, המכון הארצי למידע בהרעלות של בית החולים רמב”ם הפיץ מסמך בו נכתב בין היתר כי “בשונה מקנאביס, מדובר בחומרים בעלי פוטנטיות גבוהה מאוד, כך שריכוז נמוך מאוד עשוי לגרום לאפקט קליני משמעותי”. עוד נכתב כי תופעות השימוש בקנבינואידים סינתטיים עלולות לכלול “התקף לב חריף, שבץ, פגיעה כלייתית חריפה, מצב אפילפטי, פסיכוזה חריפה, ואף תמותה.”

הימצאות שני הקנבינואידים הסינתטיים הללו, מאששים את התוצאות שהתקבלו בבדיקות מעבדה שבוצעו על ידי מגזין קנאביס לפני כשנתיים. באותן בדיקות, שנערכו על עטי אידוי דומים הנמכרים לרוב תחת מיתוג (מזויף כמובן) של “בולדוג”, “סנופ דוג” וכד’, נמצאו גם כן אותם קנבינואידים סינתטיים בדיוק. בעקבות ממצאים אלו אף פרסם משרד הבריאות אזהרה רשמית.

למרות האזהרות, בני נוער המשיכו להשתמש במוצר זה ובשנה שעברה (2023) אף נפטר ילד בן 15 בבית החולים שניידר בעקבות קריסת ריאות לאחר שימוש במוצר זה. בעקבות המקרה משרד הבריאות ביצע בדיקות מעבדה בעצמו והגיע לממצאים דומים לפיהם עטי האידוי הללו הכילו את הקנבינואידים הסינתטיים MDMB-4en-Pinaca ובנוסף גם ויטמין E המסוכן מאוד בשאיפה וכבר הוביל בעבר לנזקים שאף זכו בארה”ב לכינוי “מחלת המאיידים”.

הוייפים המזוייפים הללו נמכרים בישראל בעיקר דרך אפליקציית טלגרם, באופן לא מוסדר ולא חוקי כמובן, כשהם ארוזים באריזות צבעוניות מזויפות המתחזות למותגים ידועים. על האריזות מופיעות טענות שקריות כמו “מכיל 78.5% THC” ו”תוצרת הולנד”, בעוד שבפועל הם מכילים את אותם חומרים מסוכנים שמקורם לרוב בסין, ועלולים לגרום לנזק בריאותי חמור.

חשוב לציין כי תופעת הזיוף של מוצרים הנמכרים כמוצרי קנאביס ובפועל מכילים קנבינואידים סינתטיים מסוכנים נמשכת כבר שנים ארוכות וסביר להניח כי אילו שוק הקנאביס היה מוסדר וחוקי, כפי שקיים במדינות רבות אחרות, היו פחות נפגעים ממקרים כאלה. הסדרה חוקית הייתה מונעת את הצורך בתחליפים המזויפים הללו, ומונעת את הגעתם לידיהם של אנשים תמימים.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר