בתי המרקחת נגד תכנית קיש לשיווק ישיר של קנאביס

הסתדרות הרוקחים זועמת על סעיף בתכנית לתיקון רפורמת הקנאביס הרפואי שקובע כי חברות תוכלנה למכור קנאביס רפואי ללא צורך בבתי מרקחת, זאת על מנת לחסוך עד כ-30% במחירים. "התכנית לא תעבוד ורק תעשה נזק," הם אומרים.

תכניתו של סגן שר הבריאות ח”כ יואב קיש להוזלת מחירי הקנאביס הרפואי בעזרת התרת מכירת קנאביס בשיווק ישיר “מהמפעל למטופל”, שנחשפה לראשונה במגזין קנאביס, סופגת ביקורת חריפה מצד הסתדרות הרוקחים.

כזכור, על פי התכנית יורשו מפעלים ובתי מסחר לשווק קנאביס ישירות למטופלים, בעזרת רוקח מוסמך, ללא צורך בהעברת הסחורה קודם דרך חוליה נוספת של בתי מרקחת. בכך מקווה קיש לחתוך עד כ-30% מהמחיר, שנכנסים היום לקופות הרוקחים.

אך במסמך שהגיש יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו לועדת הבריאות בשבוע שעבר, טוענים הרוקחים כי לא רק שהתכנית לא תביא להוזלת המחירים כפי שהוצהר, אלא תביא במקום זאת לנזק בלתי הפיך לענף הרוקחות בכללותו.

נוסף על כך לטענתם התכנית גם מנוגדת לכאורה לסעיפים בפקודת הרוקחים לפיהם תכשיר רפואי צריך להימכר על ידי רוקח בבית מרקחת בלבד ולא במפעל או בבית מסחר כפי שמתוכנן.

“למה שלא ימכרו תרופות באמזון?”

“ההצעה של קיש אינה משיגה דבר,” נכתב. “התכנית אינה מציינת מה יהיה המחיר הסופי של המוצרים למטופלים, אינה מבהירה כיצד בפועל יוזלו המחירים, לקויה במישור החוקי ואין לה בסיס מגובה תקציבית!”

לדברי הרוקחים “מדובר בהפרחת סיסמאות ריקות מתוכן הפוגעות בבריאות הציבור ובמנגנוני אספקת התרופות לאזרחי ישראל, ומאיימת לגרום לנזק בלתי הפיך למקצוע הרוקחות וענף בתי המרקחת!”

מבחינה משפטית, הם טוענים כי “סעיף 42 לפקודה קובע כי רוקח יעבוד בבית מרקחת, בבית מסחר לתרופות, במוסד רפואי, בבית חולים, תחת פיקוחו של רוקח אחראי, אך לא במפעל תרופות”.

“קיש טוען כי הניפוק יעשה בידי רוקח שיעבוד ישירות במפעל, אצל היצרן,” כתבו. “אם כך, מדוע שחברות התרופות כולן לא יספקו את תוצרתם ישירות בפתח המפעל או באמצעות אמזון, מעל ראשו של משרד הבריאות?”

“היצרנים יבלעו את המרווח?”

הם מדגישים גם כי בתכנית לא נקבע יעד כלשהו להוזלת המחיר כך שגם אם יקוצצו הרווחים מבתי המרקחת, עלולות חברות הגידול והייצור למשוך את נתח הרווחים הזה אליהן כך שהמחירים לא ירדו כלל.

“מי יבטיח שהמגדלים ו/או המפעלים עומדים להפחית את המחיר הבסיסי שלהם בעשרות אחוזים? שהמפעל או בית המסחר ימכרו את המוצר במחיר נמוך יותר מאשר בית המרקחת?,” כתבו.

“מי אומר שהם לא יבלעו לקירבם גם את המרווח של בית המרקחת, במלואו או בחלקו? אף אחד לא מבטיח את זה וגם לא יכול להבטיח את זה! כל הצעת סגן השר היא עורבא פרח,”הוסיפו.

עוד הם טוענים כי המהלך מנוגד לעיקרי רפורמת ליצמן ולנדשפט, שביקשה להתייחס לקנאביס כתרופה. “בהבל פה הוא מוותר על כל הבסיס לרפורמה המבקשת להתייחס לקנאביס הרפואי כתרופה,” כתבו.

“הודאה בכישלון הרפורמה”

לטענתם התכנית של קיש היא למעשה הליכה אחורה מן הרפורמה והודאה בכשלונה, וזאת מטעמים לא ראויים “הנובעים מלחצים של חלק קטן מהמטופלים וגורמים אחרים בעלי אינטרס”.

“יואב קיש מציג בהצעתו כי משרד הבריאות נכשל בלשכנע את משרד האוצר בקביעה של צו פיקוח על מחירים כרצונו, ולכן, אין לו כלי להשפעה ישירה על המחיר,” כתבו גם. “ההצעה היא למעשה הליכה אחורה מהרפורמה”.

“זו למעשה הודעה של קיש בכישלון הרפורמה או לפחות חלקה, תוך ויתור על עקרונות, פגיעה בסטנדרטים רפואיים, מבלי להשיג דבר! אין מאחורי המסמך כל ראיה כוללת, הבנת המשמעות או שמירה על בריאות הציבור!”

לסיום כתבו כי “סגן השר מנסה להתנער מהדברים, על ידי הוספת חטא על פשע, מבלי להציג כל פתרון שהוא. מימוש ההצעה הזו, הינו בלתי חוקי, בלתי ראוי, ולא ייתן כל פתרון, הוא רק יפגע בזכויות של ציבור מסור של רוקחים”.

הסתדרות הרוקחים היא היחידה שהציגה עמדת נגד מצד בתי המרקחת אך מוערך כי גם רשת בתי המרקחת הגדולה בישראל ‘סופר-פארם’ צפויה להפעיל לחץ לסינדול התכנית וכך גם רשת Be שהודיעה לאחרונה על כניסתה לפעילות בתחום.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר