בחירות 2020: עמדות המפלגות כלפי לגליזציה

תומכי הלגליזציה הם כנראה המרוויחים היחידים מכך שנאלצנו להגיע לבחירות שלישיות ברציפות. בקמפיין הנוכחי, לראשונה בהיסטוריה, שתי המפלגות הגדולות תומכות באופן זה או אחר בהסדרת שוק קנאביס חוקי וחלק מבכיריהן התחייבו לקדם זאת.

תומכי הלגליזציה בישראל יכולים לקוות שתקום ממשלה בכנסת ה-23 ושמדינות ישראל לא תלך לבחירות רביעיות ברציפות, שכן לראשונה בהיסטוריה שתי המפלגות הגדולות בישראל, הטוענות לכתר, הכריזו על תמיכה כזאת או אחרת בהסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל – דבר שלא קרה מעולם.

עמדות כלל המפלגות בעד ונגד:

הליכוד

לראשונה בהיסטוריה מתחייבים ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ומפלגת השלטון הותיקה “הליכוד” להסדיר שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי בישראל במודל קנדה (“לגליזציה”). למעשה הליכוד אימצו בחיבוק גדול את האג’נדה בקמפיין בחירות 2020 ואף כללו מסרים אלו כחלק מהקמפיין הרשמי שלהם. אמנם בליכוד ישנם גם מתנגדים כמו גלעד ארדן, אך קולו של רה”מ במקרה זה צפוי לגבור.

כחול לבן

יו”ר רשימת “כחול לבן” והמועמד לראשות הממשלה ח”כ בני גנץ הביע תמיכה מסויימת בלגליזציה כשאמר שישקול מודל שמרני של לגליזציה. אליו הצטרף בשבוע שעבר גם ח”כ גבי אשכנזי שאמר בחוג בית כי בכוונתם לקדם את הנושא. בנוסף ח”כ יוראי להב הרצנו הודיע כי יגיש הצעת חוק ללגליזציה עם הקמת הממשלה. אמנם ישנם גם מתנגדים כמו יעל גרמן ויאיר לפיד, אך סביר שהם לא יתנגדו בהצבעה.

העבודה-גשר-מרצ

שילוב המפלגות “העבודה-גשר-מרצ” תומכים בלגליזציה באופן מוצהר, כולל אזכור מפורש לכך במצעי המפלגות. במפלגה מצדדים ותיקים בלגליזציה כמו ח”כ תמר זנדברג, ח”כ ניצן הורוביץ, ח”כ אורלי לוי ועוד. למעשה “העבודה-גשר-מרצ” היא הרשימה היחידה שחבריה כבר הוכיחו בעבר כי הם מקדמים את הנושא בפועל, הגישו הצעות חוק, השתתפו בהפגנות ועוד.

ימינה

רשימת “ימינה” (האיחוד הלאומי, הבית היהודי, הימין החדש) לא תומכת בלגליזציה. בכיריה שר הבטחון נפתלי בנט, ח”כ איילת שקד וח”כ מתן כהנא אמרו בעבר כי ישקלו לתמוך בכך בכפוף למחקרים שיוכיחו שלא נגרם מכך נזק. שאר חברי הרשימה ובראשם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ’ הם מהמתנגדים לשוק קנאביס חוקי.

הרשימה המשותפת

הרשימה הערבית המשותפת לא תומכת בלגליזציה ואף לא באי-הפללה. לאורך שנים בכיריה הובילו את המלחמה בקנאביס במסגרת הועדה למאבק בנגע הסמים.

ישראל ביתנו

המפלגה מתנגדת ללגליזציה מאז ומעולם ואף לא הביעה תמיכה באי הפללה.

המפלגות החרדיות

ראשי ש”ס ויהדות התורה שר הפנים אריה דרעי ושר הבריאות יעקב ליצמן, הביעו התנגדות מפורשת ללגליזציה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר