בדרך לביהמ”ש? חברות הקנאביס דוחות את דרישת משרד הבריאות

עוסקי הקנאביס לא מתכוונים להיענות לדרישת משרד הבריאות לחשוף את נתוני המכירות והרכישות לאורך שרשרת הייצור. הם טוענים כי גם אם הדרישה היתה חוקית היא אינה ניתנת ליישום ומודיעים כי ינקטו באמצעים משפטיים כדי להתנגד למהלך. "חדירה מוגזמת ללא הצדקה והפרת הסכמי סודיות," הם טוענים, "מה מונע מהעוסקים למסור מספרים מזויפים?"

העוסקים בענף הקנאביס החוקי לא מתכוונים להיענות לדרישת משרד הבריאות להעברת פרטים אודות התמחור, המלאי והמכירות של מוצרי הקנאביס. לדברי משרד הבריאות המטרה היא לנסות לאתר את הגורמים המרכיבים את מחירי המוצרים במטרה להוזיל עלויות, אך העוסקים מפקפקים בכך וטוענים שזה לא אפשרי ולא יקרה.

כפי שפורסם בתחילת השבוע במגזין קנאביס, במסמך שנשלח לאחרונה לכל העוסקים בענף כולל חוות הגידול, המפעלים, בתי המסחר, היבואנים ובתי המרקחת, מנחה המשרד את העוסקים להעביר לידיו עד ל-1.7.21 דיווח מלא אודות מחירי הייצור, הקנייה והמכירות שלהם החל מאפריל 2020 ועד היום, ולאחר מכן באופן קבוע מדי חודש בחודשו.

“חדירה מוגזמת וחסרת תקדים למידע עסקי”

אך כמו בדרישה הקודמת, שנשלחה כבר בשנה שעברה לעוסקים על ידי מנהל היק”ר יובל לנדשפט ונענתה בשלילה, גם כעת, על אף שהפעם היא מגיעה בצורה רשמית מטעם המשרד עצמו, טוענים העוסקים כי הדרישה אינה חוקית, לא ניתנת לביצוע ופרוצה לזיופים וכן כי בכוונתם לפעול משפטית כדי להילחם בה.

פורום הקנאביס של התאחדות התעשיינים, הגוף המייצג את מפעלי הקנאביס הרפואי, מסר הבוקר (ב’) למגזין קנאביס כי “הפורום קיבל במפתיע את הדרישה שניתן להגדירה כחדירה מוגזמת למידע עסקי של חברות שבחלקן הינן חברות פרטיות”.

לדברי הפורום “דרישה שכזו לדווח באופן מפורט על כל מוצר המשווק על ידי החברה ומסירת מידע על כמות המוצרים במלאי וכמות המוצרים ששווקו ומחירם היא חסרת תקדים”.

בנוסף הם טוענים כי אין הצדקה לדרישה כזו. “בשלב זה, מאחר שהתחרות הולכת ומשתכללת, אין תכלית לדרישה זו. ככל שידוע לנו כבר אין מחסור בשוק במוצרי קנאביס לציבור המטופלים שהולך וגדל”.

“המסקנה של ועדת המחירים בנושא הייתה כי אין צורך בשלב הנוכחי בפיקוח מחירים על שוק זה בעוד שהמידע המתבקש הינו מידע של שוק מפוקח,” סיכמו. “בימים אלו אנו בוחנים משפטית את הסמכות המשפטית של דרישה זו”.

“יש הסכמי סודיות, אם נעביר מידע נהיה חשופים לתביעה”

דוד פפו, יו״ר הסתדרות הרוקחים, מסר גם הוא הבוקר בשיחה עם מגזין קנאביס כי “הבעיה העיקרית עם הדרישה הזו היא שלפחות מבחינת בתי המרקחת היא פשוט לא ניתנת לביצוע”.

דוד פפו
“דרישה שלא ניתנת לביצוע” – דוד פפו, יו”ר הסתדרות הרוקחים

לדבריו “חברה יכולה לדעת לכמה לקוחות היא מכרה אבל לבתי מרקחת יש אלפי לקוחות מזדמנים וקבועים שאין לנו דרך לדעת בכמה הם קנו את הקנאביס לפני שנה והאם זה היה בהנחה או לא”.

“אם מישהו קנה קנאביס ומשחת שיניים ושילם ביחד, איך נוכל לדעת עכשיו על מה בדיוק הוא שילם? אם מישהו במקום לקבל הנחה במחיר קיבל מתנה אחת, איך אפשר לחשב את זה? זה כמעט בלתי אפשרי לדעת את מחיר המכירה של כל מוצר בנפרד וגם אם נעבור על הקבלות יום יום, לקוח לקוח, לא נוכל לדעת באמת בכמה מכרנו בדיוק.”

“מעבר לזה,” הוא מוסיף, “לכל בית מרקחת שמנפק קנאביס יש הסכמי אספקה עם חברות הקנאביס הכוללים סעיף של הסכם סודיות. בינתיים אף חברת קנאביס לא שלחה לי מכתב בו היא פוטרת אותנו מההסכם הזה, כך שאם אנו מעבירים את המידע אנחנו חשופים לתביעה”.

לדבריהם הם רק רוצים להוזיל עלויות למטופלים, מה אתם אומרים על זה?

“הרושם שלי הוא שמי שהוציא את הדרישה הזו לא באמת מצוי בעולם ניפוק קנאביס,” מסביר יו”ר הסתדרות הרוקחים פפו. “אנחנו מבקשים ממשרד הבריאות שיסבירו לנו איך לבצע את המשימה הזו. שלחנו מכתב מפורט לכל הגורמים שהעלו את הדרישה ואנחנו מחכים לתשובה כדי שינחו אותנו איך לעשות את זה”.

“ועדת המחירים רוצה לדעת מה הרווח בכל שלב ושלב בשרשרת הניפוק במטרה להוזיל את מחירי הקנאביס לצרכנים ולכן הם רוצים לדעת באיזה שלב הרווח הגדול וזה לגיטימי, אבל הדרישה מבחינה טכנית פשוט לא ניתנת לביצוע, חד משמעית”.

לדבריו “זו פעם ראשונה בהיסטוריה שנדרשנו לדרישה כזו. אין דבר כזה בשום מקום בעולם. ב-40 שנה שאני רוקח לא הייתה דרישה כזו משום גורם”.

“מה מונע מהעוסקים למסור נתונים מזוייפים? תנו לשוק לעשות את שלו”

גורם פרטי אחר בענף עמו שוחחנו, שהעדיף להישאר בעילום שם, אמר דברים נוקבים יותר: “המחירים של הקנאביס הרפואי בישראל הם מהנמוכים בעולם היום, כולל מוצרים שנמכרים כרגע בבתי מרקחת ב-99 ש”ח לאריזה, שזה פחות מ-10 שקל לגרם. זה מספרים שהם יותר נמוכים גם מהאסדרה הישנה וזה בעזרת כוחות השוק החופשי. לא צריך שום פיקוח ושום התערבות, רק לתת לשוק לעשות את שלו”.

עוד לדבריו “לא ברור למה משרד הבריאות בכלל רוצה לפתוח במלחמה הזאת, הרי אנחנו נלך עם זה לבימ”ש. לא נמסור שום מידע ללא צו מבימ”ש, אז פשוט חבל להם על הזמן. בכל מקרה גם אם יהיה צו כזה בסוף אני לא מעריך שהם יקבלו נתוני אמת. מה מונע מהעוסקים למסור נתונים מזוייפים? זה פשוט מאמץ שלא יביא לשום תועלת, בזבוז זמן לכל הצדדים. לא נוותר.”

כזכור, בפעם הקודמת בה סירבו העוסקים למסור מידע זה על פי הנחיית מנהל היק”ר לנדשפט, הוא ויתר וטען שהדרישה היתה וולנטורית, כלומר בהתנדבות. כעת, עם הדרישה החדשה, מתברר שהכוונה כנראה לא היתה למסירת מידע בהתנדבות אלא למה שמכנים בענף “שיטת מצליח”. לדברי אותו גורם “לנדשפט מנסה כל הזמן להנחית הוראות כאלה כאילו הן מחייבות, ואז מתקפל כשמסתבר לו שאין שיתוף פעולה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר