טוען...

שגיאת מעבדה הובילה לעלילת שווא: אין “נייס גאי” בקנאביס הרפואי

עוול נגרם לחברת "שאיפה לחיים": בניגוד לממצאי הבדיקה שערך "איכילוב", לא נמצא "נייס גאי" בגופם של מטופלי קנאביס רפואי - כך עולה מבדיקה חוזרת שנערכה השבוע. "איכילוב" יגבילו את השימוש בבדיקה. בכוונת החברה לתבוע את המפרסמים.

בסוף השבוע האחרון סערה הרשת לאחר דיווח על שני מטופלי קנאביס רפואי שבגופם נתגלו שרידי קנבינואידים סינתטיים (“נייס גאי”), וללא שרידי קנאביס בכלל, לאחר שצרכו זן קנאביס מסוג “טופז” של חברת “שאיפה לחיים”.

כעת מסתבר שלמרות הודעת המרכז הרפואי “איכילוב” על כך שמדובר היה בבדיקה חדשנית ואמינה שתוצאותיה מדויקות, נראה שבפועל הבדיקה לא היתה אמינה מספיק. בדיקה חוזרת העלתה כי לא נמצא “נייס גאי” בגופם של המטופלים.

הממצאים החדשים עלו לאחר שבעקבות הפרסומים זומנו שני המטופלים לתת בדיקת שתן נוספת באיכילוב. בתום הבדיקה, הפעם באמצעות שיטה אחרת, נמצא כי נפלה שגיאה.

הבדיקה הראשונה שערכו באיכילוב אכן התבצעה אמנם בשיטה חדשה, מאושרת FDA, הנעשית באמצעות “סטיק” בשתן, אך מסתבר כי היא רגישה בהרבה מבדיקת ה”סטיק” במודל הישן.

לדברי גורם המעורה בפרטים, הבדיקה החדשה, בניגוד לישנה, היא כזו הדורשת סדר פעולות שאם אינו מתבצע כראוי ובאופן קפדני, למשל הותרת ה”סטיק” בתוך השתן לזמן ארוך מדי, עלול להוביל לתוצאות שגויות.

כאשר נערכה הבדיקה מחדש בשיטה הישנה, גם כן באמצעות “סטיק” אך מסוג רגיש פחות, נמצא כאמור כי בשתן כלל לא היו קנבינואידים סינתטיים (“נייס גאי”) ומדובר היה בתוצאה שגויה “פולס-פוזיטיב” (False Positive).

בעקבות הממצאים החליט המרכז הרפואי “איכילוב” להגביל לאלתר את השימוש בבדיקה החדשה.

בינתיים נשלחו בדיקות השתן ואריזות הקנאביס הרפואי לבדיקה נוספת, מדוקדקת יותר, שתיערך ביום ראשון בשבוע הבא במרכז הרפואי “תל השומר” – הפעם במכשירים משוכללים ולא באמצעות “סטיק”, וזאת על מנת להסיר ספק באופן סופי.

הממצאים מהבדיקות הראשונות באיכילוב גרמו לתבהלה בקרב עשרות אלפי מטופלים שחששו לבריאותם, אך גם לנזק תדמיתי קשה מאוד לחברה היצרנית, “שאיפה לחיים”, ששמה הוכפש ברשתות לשווא.

למגזין קנאביס נודע כי בעקבות פרסומים אלו והנזק התדמיתי שנגרם לה, בכוונת החברה לתבוע כמה וכמה גורמים שפרסמו את המידע כעובדה מוגמרת.

תגובת איכילוב: “המחלקה לרפואה דחופה (מיון) בבית החולים איכילוב החלה בשימוש בקיט בדיקה חדש להמצאות הסם הידוע בשם ‘נייס גיא’ ביום שישי ה-28.9.19. איכילוב הוא בית החולים הראשון בארץ שעבר להשתמש בקיט זה וזאת בעקבות הפסקת הייצור של הקיט במהדורה הקודמת. הקיט החדש לדברי היצרן הינו המתקדם ביותר ובעל יכולת לחשוף מגוון רחב יותר של חומרים סינטטים בגוף. הוא מאושר משרד הבריאות, FDA ובעל כל האישורים הנדרשים. בעקבות מספר מקרים בהם יצאו תשובות חיוביות לשימוש בנייס גיא והספק שעלה בעקבות כך, נלקחו מספר בדיקות חוזרות, חלקם במעבדות חיצוניות ייחודיות. בשתי בדיקות החוזרות כבר נמצאו המטופלים שלילים לנייס גיא. תשובות של בדיקות נוספות יתקבלו רק בעוד מספר ימים. בשלב זה, עולה כעת הספק כי הקיט נותן מספר רב של תשובות False positive. בעקבות כך, השימוש בשלב זה בקיט יוגבל. במקביל, בית החולים ומשרד הבריאות עורכים בירורים נוספים מול היצרן של הקיט לווידוא מהמנות הבדיקה.”

תגובת משרד הבריאות: “משרד הבריאות בודק את האירוע ביסודיות. מבדיקה ראשונית עולה כי מדובר בטעות מעבדה ובבדיקות חוזרות לא נמצא נייס גיא. הבדיקה תימשך בבדיקות מעמיקות יותר שיתקיימו ביום א’.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר