ארדן נוזף במשטרה בעקבות פרשת הג'וינט בירושלים

במכתב ששיגר ארדן ליועמ"ש ולמ"מ מפכ"ל המשטרה הוא מוחה על כך שלא מיושמת החלטת הממשלה שלא להתמקד בעבירות שימוש בקנאביס בשטח פרטי, זאת בעקבות פשיטת שוטרים על דירה בירושלים בשבוע שעבר.

השר לבטחון פנים גלעד ארדן שיגר בשבוע שעבר (ב') מכתב חריף אל היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט ואל מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, בו הוא מגנה בתקיפות את התנהלות המשטרה בכל הנוגע לאכיפת עבירות שימוש עצמי בקנאביס בחודשים האחרונים וטוען כי מדובר במהלכים המנוגדים להנחיותיו.

כפי שפורסם במגזין קנאביס רבות לאחרונה, ממשיכים שוטרים להטריד צרכני קנאביס בכל רחבי הארץ, כולל פשיטות על בתים ודירות פרטיות – וזאת גם לצורך אכיפת שימוש עצמי בלבד ולמרות "חוק הקנסות" שנכנס לתוקף לפני כחצי שנה (אפריל 2019) והורה שלא להתמקד בעבירות שימוש בקנאביס בשטח פרטי.

את המכתב התקיף החליט השר לשלוח בעקבות חשיפת סיפורו של אבישלום, תושב ירושלים בן 28, בשבוע שעבר. כזכור שני שוטרים נכנסו לו לדירה ללא צו וללא אזהרה מוקדמת, בטענה כי הם מריחים ריח של קנאביס. בתום חיפוש בדירה איתרו השוטרים רק בדל ג'וינט במאפרה וניפקו לאבישלום דוח בסך 1,000 ש"ח.

שוטרים ירושלים
שני השוטרים שפרצו לדירה ומצאו בדל של ג'וינט

אבישלום חשף את הסיפור בפייסבוק וזכה לאלפי תגובות ושיתופים. הפרשה פורסמה לאחר מכן במגזין קנאביס וזכתה להד גם באתר ynet ובהמשך גם באתרים נוספים. מאחר ואבישלום כלל בדבריו את שמם של השוטרים, החליטו השניים לשכור שירותי עו"ד ולהגיש נגדו מכתב התראה לפני תביעה ובו דרישה לפיצוי בסך 280,000 ש"ח.

במכתב ששלח ארדן, ופורסם לראשונה הערב (ב') על ידי הכתב בר שם-אור בתכנית "הצינור" בערוץ 13, מזכיר השר ליועמ"ש ולמ"מ מפכ"ל המשטרה כי בהמלצות הוועדה שניסחה את החוק החדש, ושלאחר מכן גם קיבלה את אישור הממשלה, הובהר כי "במסגרת המדיניות תתמקד האכיפה בשימוש בקנאביס במרחב הציבורי".

"לפני מספר ימים הובא לידיעתי מקרה חמור, שבו ניתן בירושלים דו"ח לאדם בביתו, אליו נכנסו שוטרים אך ורק משום שהריחו ריח של קנאביס מתוך הבית," כותב השר. "גם בהנחה שמותרת הכניסה לביתו הפרטי של אדם על בסיס חשד לביצוע עבירה שהיא עבירת קנס (שהרי עבירה ראשונה ושניה של שימוש עצמי בקנאביס היא כיום, ככלל, עבירת קנס), ביקשתי לדעת כיצד התנהלות זו של השוטרים עולה בקנה אחד עם המדיניות אותה אישרה ממשלת ישראל. למיטב ידיעתי ולפני נתוני האכיפה מאז שינוי המדיניות זה אינו המקרה היחיד".

עוד הוסיף ארדן: "לצערי התשובות שניתנו לי אינן ברורות ומהן עולה כי חלק מהפעולות שהיו אמורות להתבצע לאחר אישור המדיניות – לא בוצעו. השוטרים כנראה לא הונחו לפעול באופן שיגשים את מדיניות הממשלה לאכיפה יעילה, שמתמקדת במרחב הציבורי, ולא ידוע לי על נהלים מחייבים ברורים שנקבעו ואשר מגדירים מתי אם בכלל, תתבצע אכיפה כנגד שימוש בקנאביס גם בתוך ביתו של האזרח פנימה".

גלעד ארדן (צילום: פלאש90)
מתקפה חסרת תקדים על המשטרה בגין אכיפת שימוש עצמי בקנאביס בשטח פרטי. גלעד ארדן (צילום: פלאש90)

לדבריו החלק בהנחיות שנוגע להתמקדות באכיפה במרחב הציבורי ולא במרחב הפרטי "הוא פועל יוצא של דיוני הצוות ושל דיונים שקיימתי יחד עם גורמים שונים ובהם נציגי משטרת ישראל, הרשות למלחמה בסמים, היועמ"ש ונציגיו, נציגי משרדי הממשלה וגורמים אזרחיים אחרים. מיקוד אכיפה זה נעשה בעצה אחת עם מפכ"ל המשטרה דאז ואף הודעתי עליו לציבור מעל כל במה והסברתי את ההיגיון שמאחוריו".

"מיקוד האכיפה במרחב הציבורי נובע מהתפיסה שעל אף שהשימוש בקנאביס נותר אסור ואף מסוכן, מוטב לה למדינה שמשאביה מוגבלים למקד את האכיפה במקומות שבהם יש לשימוש זה פונטציאל השפעה שלילית על הזולת, כגון עידוד של אחרים (ובהם קטינים) לשימוש בסם, סיכון של אחרים (במקרה של נהיגה), או הפרעה למי שאינו מעוניין להימצא בקרבת הסם," הוסיף.

ארדן מדגיש עוד כי "בהתאם לכך נקבע בהחלטת הממשלה כי במסגרת המדיניות יושם דגש על מאמצי הסברה, חינוך וטיפול, לצד אכיפה יעילה. משאושרה החלטת הממשלה ואומצה המדיניות החדשה במסגרתה, הפכה מדיניות זו למחייבת את רשויות אכיפת החוק. משמעות הדברים הינה שעל משטרת ישראל והפרקליטות חלה חובה לקחת בחשבון את המדיניות ולהטמיע אותה בפקודות, נהלים, הנחיות, הכשרות וכדומה".

"לאור האמור לעיל," סיכם. "אבקש את התייחסותכם לאמור, וכמובן אודה לפירוט הצעדים שינקטו על מנת להטמיע את מדיניות הממשלה בעבודת המשטרה".

ואכן, כפי שחשפנו, המשטרה מסרבת לחשוף נתונים רשמיים אודות מספר צוי החיפוש בבתים שניתנו לשוטרים לצורך אכיפת שימוש עצמי בקנאביס. המשטרה גם מסרבת לחשוף את כמות וגובה הקנסות שניתנו עד כה מאז נכנס החוק לתוקף. בעקבות סירובים אלו מתנהלים שני הליכים משפטיים מטעם המגזין נגד המשטרה.

כפי שמתאר ארדן, המקרה של אבישלום הוא לא היחיד. זכור רק לאחרונה המקרה של חולה הסרטן בן ה-66 בעל הרישיון לקנאביס רפואי, שנאלץ להתמודד עם פשיטת שוטרים על ביתו לאחר שהזמין שמן קנאביס CBD מחו"ל בעקבות המחסור הקשה בבתי המרקחת.

עם זאת יש לציין כי ארדן הוזהר מראש על ידי מובילי המאבק ללגליזציה כי אם לא תבוטל ההפללה בחוק תופעות מעין אלו ימשיכו להתרחש ואף להתגבר. ארדן התעקש שלא לבטל את ההפללה על שימוש עצמי בקנאביס ובכך התיר למעשה על פי חוק לשוטרים להיכנס לבתים על בסיס חשד סביר לעישון קנאביס.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "השוטרים פעלו בהתאם לסמכויות המוקנות להם בחוק. משעלה חשדם עת שהיו מחוץ לבית כי מבוצע במקום שימוש בסמים בניגוד לחוק, ניגשו השוטרים אל דלת הכניסה שהייתה פתוחה, אז חשדם אומת כשהבחינו באדם המעשן בזמן אמת חומר החשוד כסם ולצידו חברתו לבושה. עם סיום רישום הדו”ח ותפיסת החומר החשוד כסם, עזבו השוטרים את המקום. לא די בכך שתיאוריו של כותב הפוסט אינם תואמים את המציאות, הרי שלצערנו מקבל הדו״ח בחר להכפיש את השוטרים שביצעו את האכיפה כחוק ברשתות החברתיות מה שהוביל לשיימינג מכוער כלפיהם והנושא הועבר לטיפול קצין השיימינג של משטרת ישראל."


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט