מגלגל...

ארגון השוטרים והשופטים הבינלאומי (LEAP) קורא ללגליזציה בישראל

חיזוק משמעותי לעתירה ההיסטורית לביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל. הארגון הבינלאומי של שוטרים ושופטים התומכים בלגליזציה שלח חוות דעת מומחה מטעמו בקריאה לשופטים בישראל לאמץ את המדיניות שמצליחה במדינות ארצות הברית.

הארגון הבינלאומי LEAP, בו חברים שוטרים, שופטים וגורמים בכירים לשעבר מתחום האכיפה הפועלים ללא מטרות רווח לביטול חוקי הסמים והסדרת שוק הקנאביס בעולם, קורא לראשונה להסדרת שוק הקנאביס בישראל.

הקריאה הרשמית מגיעה במסגרת חוות דעת מומחה עליו חתמו נציגי הארגון בשבוע שעבר ותוגש לבית המשפט העליון בישראל במסגרת העתירה ההיסטורית לבג”צ לביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל (בג”צ הקנאביס ההיסטורי).

ארגון LEAP
ארגון Law Enforcement Action Partnership (תמונה: באדיבות הארגון)

במסמך עצמו, שבשעה זו עושה את דרכו מארה”ב לישראל ושעותק ממנו הגיע לידי המגזין, קובעים בכירי המשפט והמשטרה לשעבר כי “כמי שאסרו אלפים, אנו אומרים בבטחה שישנן סיבות רבות לתמיכה באי הפללה ובסופו של דבר בלגליזציה של קנאביס בישראל”.

“עד שנת 2012 הקדשנו חלק ניכר מזמננו במאסרים בגין עבירות קנאביס,” הם מתארים במסמך שיוגש בקרוב לבית המשפט העליון בישראל. “במשך עשרות שנים דגלו המחוקקים שלנו בעונשים קשוחים על קנאביס כיוון שחשבו שענישה קשה תרתיע את הציבור משימוש בקנאביס. בהיעדר אפיק חוקי פנו הצרכנים לשוק המחתרתי, ובכך הזינו את התרחבות הקרטלים והסינדיקטים הפליליים. המשטרה נאלצה לרדוף ולעצור משתמשי קנאביס וסוחרים, עובדה שהובילה לשיעורי מאסר הולכים וגדלים ולהתדרדרות האמון בין הקהילה לבין גורמי האכיפה”.

בנוסף בארגון מסבירים בחוות הדעת שתוגש בקרוב לבית המשפט העליון כי “גם כשהתמקדנו בסוחרי סמים, גילינו שלא משנה כמה סוחרים נעצרו, אחר תפס את מקומם ואספקת הקנאביס מעולם לא פחתה באופן ניכר. עם הזמן התברר שהאיסור היה למעשה גורם הרתעה חסר משמעות שלא מנע מאנשים מלהשתמש בקנאביס. מעבר למאסר ולשחיקת האמון במשטרה, מדיניות זו דרשה משאבים יקרים וזמן, אותם ניתן היה לנצל אחרת לפתרון פשעים אלימים חמורים יותר”.

במסמך מצויינים גם היתרונות שבמדיניות אי הפללה אמיתית ומתעקשים שהפתרון המוחלט הוא הסדרה מלאה של השוק (לגליזציה). “אי הפללה מאפשרת לגורמי האכיפה להפיג את המתח מול הציבור בהפחתת אינטראקציות מיותרות, ובכך במניעת מעצרים ומאסר. אך אף שאי הפללה היא צעד בכיוון הנכון, היא עדיין לא מטפלת בשווקים הלא-חוקיים המזינים את הסחר בסמים. מדינת ישראל תפיק מלגליזציה ומרגולציה תרומה אמיתית לשלום הציבור ולהחלשת האלמנטים הפליליים שהעצים האיסור על קנאביס”.

לטענתם בעקבות הלגליזציה במדינות ארה”ב “גורמי האכיפה פתרו יותר פשעים אלימים ופשעי רכוש כי כבר איננו נדרשים לבזבז זמן במרדף אחר משתמשי קנאביס וביכולתנו להקדיש לבסוף את המשאבים הנחוצים לחקירה יסודית של סוגיות אחרות הדורשות את תשומת לבנו. בנוסף, גם המעצרים בגין פשיעה אלימה ונהיגה בגילופין פחתו במדינות שבחרו בלגליזציה. ככלל, רגולציית הקנאביס תרמה הן לאזרחים מן השורה והן לגורמי אכיפת החוק במדינתי”.

לסיכום הם קוראים בפה מלא לבית המשפט הישראלי לקבל את העתירה ולבטל את הפללת צרכני הקנאביס בישראל לאלתר. “אנו דוחקים בבית המשפט לבחור באי הפללת קנאביס בישראל,” כתבו, אך הדגישו כי “אף שאי הפללה בהחלט תועיל לישראל, בסופו של דבר הלגליזציה היא הכלי הטוב ביותר לסיוע לגורמי האכיפה במלחמה בסוחרים ובאלמנטים הפליליים המשגשגים בשוק המחתרתי שאינו מוסדר”.

העתירה לבג”צ כוללת בנוסף לחוות דעת זו של ארגון LEAP כ-15 חוות דעת נוספות ממומחים בתחומים שונים ומעורכי דין בכירים מ-9 מדינות בהן כבר קיבל בית המשפט העליון טענות דומות ופסל את הפללת צרכני הקנאביס. במקסיקו למשל בעקבות החלטת בית המשפט אף הניחה הממשלה לאחרונה הצעת חוק חדשה ללגליזציה של קנאביס.

טיוטת העתירה, שפורסמה לראשונה במגזין (ניתן לעיין בה כאן), עוברת בימים אלו תיקונים ותוספות אחרונות בטרם תוגש בעוד מספר שבועות באופן רשמי לבית המשפט העליון. עוד קודם תוגש עתירה לבג”צ בנושא הפללת נהגים שנתפסו עם מעט קנאביס בגופם. שתי העתירות מוגשות בשם אורן ליבוביץ’ על ידי עו”ד דקל עוזר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר