אמסטרדם בת”א: הפגנת הקנאביס הגדולה

כ-10,000 מפגינים פקדו במוצאי שבת את כיכר רבין והפגינו תמיכה בהפסקת רדיפת צרכני הקנאביס והסדרת השוק בחוק. חלק מהמפגינים הביעו חשש ממכת קנסות של המשטרה בעקבות המהלך הצפוי של השר ארדן, אך ראשי המחאה מבהירים: לא עוצרים עד ללגליזציה מלאה”.

מאת: זיו ג’ניסוב

כשברקע ההכרזה ההיסטורית של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, על הפסקת ההפללה של צרכני הקנאביס, התאספו במוצאי שבת בכיכר רבין בתל אביב כעשרת אלפים איש למפגן ירוק שטרם נראה כמותו בישראל.

“אני ביתי במפלגת חירות לאומית,” הכריזה ח”כ שרן השכל, יוזמת הצעת החוק שהובילה להודעת ארדן על מודל הקנסות החדש. כשהיא אוחזת ג’וינט בידה על הבמה קראה “את זה אני רוצה לשנות לעם שלי – חירות וחופש מרדיפת המשטרה!” – וזרקה את הג’וינט אל עבר הקהל.

הפגנת קנאביס כיכר רבין
10,000 מפגינים בכיכר רבין (צילום: Amir & Mor)

“ידענו שבאמצעות הישרת מבט לאמת ודיבור ענייני מגובה ואמיתי – אפשר לנצח,” הצהירה ח”כ תמר זנדברג יו”ר ועדת הסמים של הכנסת והפוליטיקאית הראשונה בישראל שהודתה בצריכת קנאביס. “ידענו שמיליון ישראליות וישראלים הם לא פושעים ולא עבריינים, ואין שום סיבה להפוך אותם לכאלה”.

ח”כ זנדברג הסתייגה מהמודל שהוצע על ידי גלעד ארדן וקובע עונשי קנסות במקום הפללה – עד התפיסה הרביעית, אז מתחיל הליך פלילי כרגיל. “נצטרך לראות איך המודל עובד וללוות אותו – הוא לא מושלם בעיני, אבל הוא בהחלט צעד חשוב בדרך,” אמרה.

הראפר פלד בהפגנת הקנאביס
הראפר פלד בהפגנת הקנאביס (צילום: Amir & Mor)

נדמה היה שלכל באי ההפגנה ברור כי המהלך המיוחל של הפסקת ההפללה הוא אמנם ניצחון חשוב בקרב, אך המערכה עוד ארוכה. רבים מהמפגינים הביעו את חששם ממודל הקנסות הצפוי.

“מה זאת אומרת ‘אי הפללה’? צריך להרחיק מעבר, בלי קנסות ובלי כלום,” אמרה אחת המפגינות. מפגין אחר טען כי “זו מדינה שכל מה שמעניין אותה זה כסף. גם אם זה יהיה חוקי אנחנו נדפק”.

הפגנת הקנאביס הגדולה
ח”כ תמר זנדברג בהפגנה (צילום: Amir & Mor)

עם זאת היו לא מעט אופטימיסטים שטענו כי מודל הקנסות לא יהפוך למחלבת כספים של המשטרה: “לא יהיה גרוע יותר,” קבע סולן להקת ג’ירפות גלעד כהנא. “אני חושב שבסופו של דבר זו בעצם אמירה שיש בה מהות והמהות היא שמי שמעשן גראס הוא לא עבריין – וזה מה שחשוב.”

בין אם אנשים תומכים במודל הקנסות ובין אם לאו, כיכר רבין הפכה במוצ”ש למעין אמסטרדם קטנה, עם ניחוחות משכרים מכל עבר ועשן מתוק שבוודאות הגיע גם לאפיהם של עשרות השוטרים שהגיעו לאבטח את האירוע, ובחרו במודע שלא לבצע מעצרים.

הפגנת הקנאביס הגדולה
גיא לרר בהפגנת הקנאביס הגדולה (צילום: Amir & Mor)

לאחר רצף של נאומים טעונים עלו בזה אחר זה הדג נחש, ג’ירפות, דיג’יי דרוויש ואמנים נוספים שהפכו את רחבת הכיכר לרייב ניצחון אחד ענק.

האירוע המוצלח אמנם ציין אבן דרך חשובה מאוד במאבק, אבל אולי יותר חשוב מכך, הוא נתן רוח גבית לכל הפעילים, האמנים, אישי הציבור והנוגעים בדבר להמשיך ולהלחם עד לניצחון המוחלט: “היום אי הפללה – מחר לגליזציה,” אמר כהנא. “הכל יעבוד יותר טוב בלגליזציה, אי הפללה זה רק חצי דרך”.

הפגנת הקנאביס הגדולה
גדי וילצ’רסקי, מנחה ההפגנה (צילום: Amir & Mor)

אורן ליבוביץ’, יו”ר ‘עלה ירוק’ אמר: “גם החגיגה הזאת היא לא סופית, כי האג’נדה שלנו קוראת להסדרה של השוק. אנחנו לא חושבים שצריכת קנאביס היא עבירה בכלל – לא פלילית וגם לא מנהלתית: כמו אלכוהול, סיגריות או ריטלין. אנחנו במאבק עד שנגיע ליום הזה.”

אורן ליבוביץ' הפגנת קנאביס
אורן ליבוביץ’: “האג’נדה שלנו תומכת בלגליזציה מלאה” (צילום: Amir & Mor)
הפגנת הקנאביס הגדולה
ג’ירפות בהפגנת הקנאביס הגדולה (צילום: Amir & Mor)
הפגנת הקנאביס הגדולה
הדג נחש בהפגנת הקנאביס (צילום: Amir & Mor)

כל התמונות באדיבות Amir & Mor.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט