אכזבה: בוטלה ההקלה על גידול קנאביס במרפסת

הנחיית התביעה המשטרתית משנת 2017, להתייחס למי שגידל קנאביס במרפסת בכמות מצומצמת וללא ציוד עזר כמי שהחזיק קנאביס לשימוש עצמי בלבד - בוטלה. בתשובה לפניית מגזין קנאביס מסבירים במשטרה כי ביטול ההנחיה מגיע בעקבות חוק הקנסות החדש.

פרסום ראשון: משטרת ישראל ביטלה את ההנחיה של מחלקת התביעות במשטרה מקיץ 2017 לפיה יש להתייחס למי שגידל בבית עציץ או שניים של קנאביס ללא ציוד עזר משוכלל, כמי שעבר עבירה של החזקת קנאביס לשימוש עצמי בלבד.

כזכור בשנת 2017 חשף מגזין קנאביס מסמך פנימי של מחלקת התביעות של המשטרה ובו הנחיה מפורשת שלא להגיש כתבי אישום על עבירות סחר נגד מי שמגדל קנאביס בביתו לשימושו האישי העצמי.

בהנחיה הובהר כי ההקלה הזו רלוונטית אך ורק למי שגידל רק עציץ בודד או שניים, ללא ציוד עזר הנרכש בחנויות גידול יעודיות, אלא למשל במרפסת תחת אור השמש.

בהנחיה עצמה נקבעו 7 סעיפים לפיהם התובע המשטרתי יחליט האם להתייחס לגידול הקנאביס בבית כשימוש עצמי וכן מוסבר כי יש להתייחס לגידול קנאביס ביתי בכמויות קטנות ובאמצעים מינימליים כשימוש עצמי בלבד.

בעקבות ההנחיה התרחבה משמעותית התופעה של ישראלים המגדלים צמח קנאביס או שניים בביתם לשימושם האישי, ללא ציוד עזר, אך כעת נראה שיש להתחיל להיזהר שוב.

ואכן ההנחיה הובילה מאז להקלה מסויימת בענישה כלפי מי שהואשמו בגידול קנאביס בבית לפי מתכונת זו. בכמה תיקים אף שוחררו ישראלים ללא הרשעה על בסיס הנחיה זו.

כעת כאמור, החל מה-1.4 למעשה, הנחיה זו אינה בתוקף עוד, זאת לדברי המשטרה בעקבות כניסת חוק הקנסות החדש (“אי הפללה באחריות”) שניסח השר גלעד ארדן.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס מודה המשטרה כי הנחיה זו אכן בוטלה: “מתאריך 01.04.19 בוטלה ההנחיה, זאת לאור חקיקת התיקון לפקודת הסמים וכפועל יוצא מודל האכיפה החדש של עבירת החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר