מגלגל...
x

איך ולמה נוצרים פרחי קנאביס סגולים?

זני קנאביס מסוימים צומחים בגוון סגלגל ואפילו סגול חזק, המקושר לעתים בטעות לעוצמת הפרחים אך למעשה תלוי בריכוזו של פיגמנט בשם אנתוציאנין. חומר זה אחראי במקור להגנה על הצמח מפני קרני השמש ואף לדחיית חרקים מזיקים, ויש תאוריות המציעות שיטות לעודד צמיחה של קנאביס סגול.

מרבית זני הקנאביס השונים צומחים ופורחים בעיקר בגווני ירוק, אך ישנם זני קנאביס הצבועים כולם בצבע כחלחל עד סגול, וזאת בשל פיגמנט צמחי בשם אנתוציאנין (Anthocyanin)) – פיגמנט בצבע שני אדמדם הקיים במספר צמחים בטבע ואחראי לשינוי צבעם אדום-סגול (מקור השם מיוונית: “פרח כחול”). הוא נתגלה על ידי הבוטנאי הגרמני לודוויג מארקווארט (Ludwig Marquart).

אנתוציאנין - מקור הצבע הסגול של פרחי הקנאביס (במקור צבע אדום, נצבע לסגול בשל הצמח)
אנתוציאנין – מקור הצבע הסגול של פרחי הקנאביס

בצמח הקנאביס, אנתוציאנין הוא החומר העיקרי שגורם לצבע הסגול המאפיין זני קנאביס מסוימים, והוא עשוי להופיע באופן טבעי גם בזנים אחרים.

חכם בשמש – ראש סגול

הפיגמנט עצמו מורכב למעשה ממולקולות מסיסות במים, החודרות לשכבות העליונות ב”עורם” של הצמחים (Epidermal layer) ועשויות להגיע גם לתוך הטריכומות הקטנות שמכסות את הפרחים ועלי הכותרת.

הסיבה העיקרית בגינה מכסים זנים שונים את עצמם בצבע הסגול, היא לצורך הגנה מפני קרני השמש – האנתוציאנין מגן על המולקולות בצמח שאחראיות על תהליך הפוטוסינתזה (הפיכת אור למזון) ומסנן מהן קרינה פוגענית. לפיכך, שימוש במנורות לד (LED) מתוחכמות ובעלות “מתכוני” אור מיוחדים יכול לגרום לצמח להתפתח בצבע סגול.

"פנינת הטבע": איך לגדל גראס סגול?
האנתוציאנין מגן על הצמח מהשמש, וייתכן גם כי גם מפני חרקים מזיקים

בנוסף להגנה מפני השמש, בוטנאים רבים סבורים כי הצבע הסגול משמש את הקנאביס בתור “טריק” נגד יצורים מטילי ביצים כמו פרפרים וזבובים, במטרה לגרום להם לחשוב שהצמח אינו בריא דיו כדי להטיל עליו ביצים.

גם זה בטח יעניין אותך

בשל הרמה הנמוכה בה קיים האנתוציאנין בקנאביס, נהוג להניח כי הוא אינו רכיב פעיל בצמח. עם זאת, בשל העובדה שטרם נערכו מחקרי עומק שיבדקו את תפקידו של האנתוציאנין ב”אפקט הפמליה“, לא ניתן לדעת בוודאות האם צריכת קנאביס סגול שונה בצורה משמעותית מקנאביס ירוק ורגיל.

https://www.instagram.com/p/BCldgHJEU-b/

תכונה שלילית המיוחסת לאנתוציאנין שכדאי להכיר היא האטה מסוימת בתהליך הפוטוסינתזה של הצמח ככל שרמת האנתוציאנין בו גבוהה יותר. זו יכולה להיות הסיבה מדוע זני קנאביס סגולים אינם נחשבים לזנים פוריים במיוחד מבחינת יבול סופי. יש לציין שרוב זני הקנאביס הסגולים ישארו בצבע ירוק במהלך החלק הראשון של מחזור החיים שלהם ויתחילו להפוך לסגולים רק לאחר שיכנסו לשלב הפריחה שלהם.

איך לייצר זני קנאביס סגולים?

הצבע הסגול של הקנאביס נחשב לכמעט בלתי אפשרי להפקה באופן עצמאי, מאחר ומולקולות אנתוציאנין הן עדינות ביותר ורגישות לשינויים בטמפרטורה, אור, לחץ אטמוספרי, רמת חומציות ועוד פרמטרים רבים. יחד עם זאת יש הטוענים שחשיפה לקור מוגבר, ועוד כמה שיטות פשוטות, עשויות לעודד את הקנאביס שלכם להיצבע בסגול.

יחד עם זאת ישנם מגדלי קנאביס הטוענים כי כן ניתן להפיק מצמחי קנאביס סגולים שמן חשיש (BHO) צבעוני, וזאת על ידי שימוש בצמחים כמעט טריים לחלוטין שעדיין שומרים על רמת חומציות (PH) יציבה.

הצלחתם להפיק שמן חשיש סגול או כחול? כתבו לנו ושלחו תמונה.

ראו עוד:
ראש כחול – זני קנאביס כחולים
איך להעלות תמונות באנונימיות וללא עקבות
מדריך גידול קנאביס בבית – של סימיסו (Simisu)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר