משה"ב: אחוזי THC מדויקים על אריזות קנאביס רפואי – חובה

משרד הבריאות מעדכן את נהלי אריזת מוצרי הקנאביס הרפואי כך שיהיה לחברות ברור יותר כי חובה עליהן להציג את אחוז הרכיבים הפעילים המדויק על גבי האריזה, ולא רק את הטווח המשוער כפי שהציגו עד כה.

פרסום ראשון: 4 חודשים וחצי לאחר שהיו אמורות לעשות זאת בעצמן, ועל רקע פניית מגזין קנאביס למשה"ב, מפרסם משרד הבריאות מסמך הנחיות מעודכן עם הבהרה בנוגע לחובת סימון אחוזי קנבינואידים מדויקים על גבי אריזות הקנאביס הרפואי.

כזכור כבר בסוף שנת 2019 נחשף במגזין קנאביס כי החל ב-1.1.20 יהיו חברות הקנאביס מחוייבות להציג את נתוני הרכיבים הפעילים המדויקים על גבי האריזה, אך הן מצאו שיטה להתחמק מהנוהל על ידי סימון של טווח או של אחוזים מקבילים לקטגוריה.

סימון אחוזי קנבינואידים על מוצרי קנאביס רפואי
מימין: סימון רכיבים פעילים בקנאביס בישראל כיום – טווח רחב מדי וללא נתון מדויק. משמאל: סימון רכיבים על אריזת קנאביס בארה"ב, כך מעתה אמור להיות גם בישראל.

כלומר, לדוגמה, כפי שניתן להבחין על גבי אריזות המוצרים מימין, החברות סימנו מוצר המשויך לקטגוריית T20/C4 ככזה שמכיל 20% THC ו-4% CBD בדיוק, על אף שבפועל הנתונים שונים לגמרי ויכולים לנוע במקרה זה בין 16%-24% ובין 0%-7% CBD.

את ה"פטנט" הזה ביססו החברות (למעט "שאיפה לחיים" שהקפידה על סימון מדויק) על סעיף לא מספיק ברור בנהלי הייצור ("הספר הירוק") בו נכתב כי עליהן לציין את "ריכוזי החומרים THC, CBD, CBN".

נהלי סימון אריזות מוצרי קנאביס רפואי - לפני ואחרי
נהלי סימון אריזות מוצרי קנאביס רפואי – לפני ואחרי

כעת, בנוהל החדש, נכתב כי יש להציג את "ריכוזי החומרים CBN, CBD, THC המדויקים מאצוות הייצור הספציפית". המשמעות היא שהחברות יצטרכו לבצע בדיקות יותר יסודיות ולהקפיד לרשום על כל אריזה את הנתון המדויק שלה.

כמו כן מודגש בנוהל החדש כי על החברות לסמן גם את שם החברה שגידלה את הקנאביס, כלומר מפעלים וחברות ייצור שעד כה רכשו קנאביס מחוות מבלי לחשוף באילו חוות מדובר, יאלצו כעת לרשום את שם חוות הגידול על גבי האריזה גם כן.

עוד מעדכן משרד הבריאות על קטגוריית המוצרים החדשה, T1/C28, המיועדת בעיקר עבור ייצור שמן קנאביס לילדים עם אוטיזם, וכן מציג שוב את טבלת קטגוריות הקנאביס הרפואי המעודכנות ביותר נכון לשנת 2020.

טבלת קטגוריות קנאביס רפואי מעודכנת - אפריל 2020
טבלת קטגוריות קנאביס רפואי מעודכנת – אפריל 2020

יש לציין כי בימים אלו מתנהל עדיין הליך משפטי נגד חברות הקנאביס הרפואי בעניין סימון מוצרים חסר, זאת במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה בשם מטופלי הקנאביס הרפואי בטענה כי כל אריזת קנאביס שלא מסומנת כראוי היא מן 'שקית הפתעה'.

עוד יצויין כי החברות עדיין לא עומדות גם בחוק חדש שנכנס לתוקף בתחילת השנה ומחייב כל מוצר עישון להיות ארוז באריזה בצבע חום ללא לוגואים או סימולים מסחריים כלשהם. עם זאת משה"ב בוחר בינתיים שלא לאכוף נוהל זה בענף הקנאביס.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט