כואב אבל פחות

תוכן מקודם בשיתוף Peace Naturals

התמודדות עם כאבים כרוניים בישראל של המאה ה-21 היא פשוטה יותר. מחד, קיימים אינספור משככי כאבים המיוצרים על ידי חברות התרופות ומאידך, הקנאביס הרפואי הופך ללגיטימי יותר. כמובן, גם אם הוא מגיע ממקור טבעי, הקנאביס הרפואי עדיין נחשב בישראל כטיפול רפואי אותו יש ליטול אך ורק לפי הרישיון והמרשם, באחריות ובהתאם לצורך. 

הקנאביס משפיע באופן אינדיבידואלי על כל מטופל ולכן ישנה חשיבות גבוהה להתאמה אישית של הטיפול בהתאם לזן, זמני הצריכה והמינון.

קנאביס רפואי לטיפול בכאב

על פי מחקר שנערך בארה"ב ופורסם ב-2019 הסיבה הנפוצה ביותר לשימוש בקנאביס רפואי היא טיפול בכאב. בהתאם לתוצאות המחקר 64% אחוזים מהמטופלים נעזרים בו לטיפול זה. 50% לטיפול בחרדה ו-34% לטיפול בדיכאון.

שני סוגי הכאבים הנפוצים

כדי להבין את היכולת של הקנאביס הרפואי לסייע בכאב, חשוב להבין את המנגנונים הגורמים לכאבים בגוף.

כיום, גופנו משדר כאב בגלל שתי סיבות עיקריות: פגיעה בתאי עצב במערכת העצבים ההיקפית או המרכזית (כאב נוירופתי) או פגיעה ברקמות פנימיות כמו שריר, עצם ואיברים נוספים (כאב נוסיספטיבי). הסיבה להבחנה בין שני סוגי הכאב נועדה להתאים את דרך הטיפול. לעיתים, קיים סוג שלישי המשלב בין השניים, למשל במקרה של פריצת דיסק המשפיעה הן על הרקמות והן על תאי העצב.

במהלך חיי היום־יום, אנו מקבלים מסרים בעיקר מתאי העצב שלנו. אם אנו אוחזים בעט, תאי העצב ישדרו לנו את התחושה. לכן, כאבים נוירופתיים הם נפוצים יותר.

לעומת זאת, כאשר הגוף עובר פגיעה משמעותית, למשל במקרה של טמפרטורה חמה מדי המובילה לכוויה, פגיעה של חפץ חד בגוף או אפילו מגע של הגוף בכימיקלים כמו אקונומיקה חזקה, מופעלת מעין "מערכת אזעקה". הקולטנים המכונים נוסיספטורים שולחים הודעה למוח דרך מערכת העצבים המרכזית ומתריעים: אירעה פגיעה שיש לטפל בה באופן מיידי! אם מדובר באירוע נקודתי הכאב יפסיק מייד. אך, כאשר מדובר בפגיעה משמעותית יותר, הכאב יכול להימשך גם חודשים ולהפוך ל"כאב נוסיספטיבי כרוני". כאב זה עשוי להצריך טיפול במשככי כאבים חזקים מאוד שעשויים לגרום להתמכרות.

עבור שני סוגי הכאב הללו הרפואה המודרנית מצאה פתרונות, אך חלקם מלווים בתופעות לוואי קשות. למשל, אדם שעבר תאונה ונפגע בצוואר וסובל מכאב כרוני בעקבות תאונה זו, עשוי להתחיל טיפול תרופתי שתוצאותיו יימשכו לאורך שנים. הגוף יתמכר לתרופה ואף יפתח עמידות. בכל פעם המינון של התרופה יעלה. זה למשל אחד מהגורמים הנפוצים ל"מגפת האופיואידים" בארה"ב.

לעומת זאת, בזכות החדירה של הקנאביס הרפואי כדרך טיפולית לכאב המקובלת בארה"ב, קנדה, חלק מאירופה וכמובן ישראל, מטופלים רבים הסובלים מכאבים כרוניים זוכים להקלה משמעותית בכאב, לצד תופעות לוואי חמורות הרבה פחות בהשוואה לתרופות מרשם מסוג אופיואידים.

על פי מחקרים שנערכו ברחבי העולם לחומרים הפעילים בצמח הקנאביס יעילות רבה בטיפול בכאב.

סקר שנערך בישראל מצא כי 65% מהרופאים מעניקים מרשמים ללקוחותיהם לטיפול בכאב נוירופתי, ומחציתם (50%) גם לכאבים אונקולוגיים.   חשוב לציין כי מחקר זה פורסם ב-2018. לכן, כאשר יתפרסמו נתונים עדכניים יותר, סביר להניח שכמות הרופאים המעניקים מרשמים לקנאביס רפואי למטרת טיפול בכאב תעלה משמעותית.

מדוע הקנאביס הרפואי משפיע על תחושת הכאב?

ההשפעה המיטיבה של הקנאביס הרפואי על הכאב מקורה במספר רכיבים פעילים ותכונות של הצמח הידועים כיום רק באופן חלקי. הראשון הוא קולטנים המצויים בגוף האדם ונקראת CB2. קולטנים אלה קשורים להפחתת רמת ההתפרצויות של דלקות, וכן להפחתת תחושת הכאב. מרכיב ידוע הרבה יותר, הוא ה-THC, רכיב בקנאביס עצמו, המקושר דווקא להשפעה הפסיכו-אקטיבית של הצמח שאף הוא מקל על הכאב על פי עדויות.

בניגוד לתרופות קונבנציונליות שבהן מספר הרכיבים ומינונם ידועים מראש, טיפול בצמח הקנאביס משול לשילוב של מאות מרכיבים מתרופות שונות במקביל. זאת משום שבצמח יש מאות חומרים פעילים, שהמינון שלהם משתנה בין זן לזן. 

לכן, הרופא המטפל יכול להמליץ על המינון והריכוז, ולאחר מכן, כל מטופל עשוי להתנסות במספר זנים שונים (עם הרכבים שונים של קנבינואידים וחומרים פעילים אחרים) עד שימצא הזן המתאים ביותר לסוג הכאב שממנו הוא סובל. 

גם לרצף הטיפולי לאחר שהמטופל איתר זן שיעיל לטיפול בכאבו, קיימת חשיבות רבה. זו הסיבה שחשוב לבדוק חברה המייצרת זנים ידועים שדומים ככל האפשר זה לזה, וניתן להמשיך בכל חודש לרכוש את אותו הזן עם מינון הזהה.

טיפול בפיברומיאלגיה באמצעות קנאביס רפואי

לקנאביס רפואי יש יתרונות משמעותיים באחת מהתופעות הנפוצות ביותר בקרב האוכלוסייה – פיברומיאלגיה. כיום, שיעור הלוקים בתופעה בישראל נע בין 2%-4%, כאשר 90% מהם נשים. מדובר בכאב כרוני שאינו פוסק, ומשפיע באופן משמעותי על איכות חייו של אדם. בעולם שיעור הלוקים בתופעה זו גבוה יותר ומגיע ל-4%-7%

מעל 30% מהלוקים בתסמינים של פיברומיאלגיה בדרגות חומרה שונות משתמשים כיום בקנאביס רפואי כדי להקל על תסמיני המחלה. ההתוויה של קנאביס רפואי לליקוי זה אינה חדשה, יעילות הטיפולים נמצאה במחקרים רבים.

התאמה אישית של הקנאביס לכל מטופל

קיימים כיום מאות זנים שונים של קנאביס השונים זה מזה בהרכבם ועוצמתם. הרופא המטפל ימליץ לכל מטופל על ריכוז ה-CBD וה-THC המתאים ללקות ממנה הוא סובל ולאורח חייו. למשל, זנים עשירים ב- THC יכולים להשפיע באופן משמעותי על הפעילות הקוגניטיבית ויכולת הנהיגה, ופחות מתאימים למטופלים הפעילים במשרות שדורשות מהם רמה גבוהה של ריכוז, כמו תפעול מכונות כבדות, ביצוע ניתוחים כירורגיים ועוד.

זמני הצריכה המומלצים יהיו אף הם שונים ממטופל למטופל, וייתכן שיומלץ על נטילת זן אחד בבוקר וזן שונה בערב. ממש כמו טיפול בשתי תרופות קונבנציונליות שונות לחלוטין בשעות שונות של היום, בהתאם לתופעות הלוואי הידועות שלהן. 

התאמה אישית נוספת של הקנאביס הרפואי היא לפי שיטת הצריכה. יש מטופלים שצורכים את הקנאביס באמצעות עישון גלילית, אחרים באמצעות אידוי ויש משתמשים בשמן קנאביס או צורכים אותו באמצעות בליעה. 

כל אחת מהשיטות הללו מתאימה למטופלים בעלי מאפיינים שונים, מבחינת גיל, מצב רפואי ואורח החיים. למשל, לילדים הסובלים מכאבים או תופעות לוואי של טיפולים כימותרפיים, יומלצו בדרך כלל דרכי צריכה כאידוי או שמנים. עבור מבוגרים בעלי בעיית ריאות יומלץ להשתמש בשמן. עבור מבוגרים שמעשנים סיגריות, דרך הצריכה המועדפת עשויה להיות עישון גלילית. 

מתי רופאים מעניקים מרשם לקנאביס רפואי?

חשוב לציין כי כיום בישראל הקנאביס הרפואי אינו ניתן לכל מטופל. על הרופא למצות את הטיפול הרפואי הקונבנציונלי, לנסות קודם כל תרופות קונבנציונליות ורק אם הן מוכחות כלא יעילות או שגורמות לתופעות לוואי חריפות מדי, מוענק מרשם לקנאביס.

כיום, מטופלים שמקבלים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים לטיפול בכאב או אופיואידים יכולים ליהנות מטיפול חלופי באמצעות קנאביס רפואי. משרד הבריאות מעניק היתר לשימוש בקנאביס רפואי בקרב חולים ברשימת המחלות הבאות: כאבים כרוניים על בסיס פגיעה עצבית, סרטן בשלב פעיל או במקרה של מחלה סופנית, מחלות דלקתיות, נשאי איידס, לוקים בדאבת השרירים (פיברומיאלגיה) ולוקים בטרשת נפוצה. 

לסיכום, קנאביס רפואי נמצא עם השנים כיעיל בטיפול בסוגי כאב רבים, ובעל תופעות לוואי פחות חמורות ממרבית משככי הכאבים החזקים. כמובן, חשוב להיוועץ ברופא המטפל ולקבל רישיון ומרשם המתאים לסימפטומים ולאורח חייו של המטופל.

 

מקורות והמלצות לקריאה נוספת

  • Cameron, E. C., & Hemingway, S. L. (2020). Cannabinoids for fibromyalgia pain: a critical review of recent studies (2015–2019). Journal of Cannabis Research2, 1-11.
  • Fitzcharles, M. A., Baerwald, C., Ablin, J., & Häuser, W. (2016). Efficacy, tolerability and safety of cannabinoids in chronic pain associated with rheumatic diseases (fibromyalgia syndrome, back pain, osteoarthritis, rheumatoid arthritis). Der Schmerz30(1), 47-61.
  • Kosiba, J. D., Maisto, S. A., & Ditre, J. W. (2019). Patient-reported use of medical cannabis for pain, anxiety, and depression symptoms: systematic review and meta-analysis. Social science & medicine233, 181-192.
  • McQuay, H. J. (2010). More evidence cannabis can help in neuropathic pain. Cmaj182(14), 1494-1495.
  • Sharon, H., Goldway, N., Goor-Aryeh, I., Eisenberg, E., & Brill, S. (2018). Personal experience and attitudes of pain medicine specialists in Israel regarding the medical use of cannabis for chronic pain. Journal of pain research11, 1411.
  • Walitt, B., Klose, P., Fitzcharles, M. A., Phillips, T., & Häuser, W. (2016). Cannabinoids for fibromyalgia. Cochrane Database of Systematic Reviews, (7)

כתיבת תגובה