טוב שם משמן טוב? ממה מורכבים שמני הקנאביס הרפואי בישראל

בשיתוף פיס נטורלס

אם לשים בצד את השמות המופיעים על התווית, כל בקבוקוני שמן הקנאביס הרפואי שתרכשו יראו אותו דבר. למרות זאת, הטכנולוגיות המושקעות בהפקתם משתנות בין מפעל למפעל ומשפיעות על דרגת הטוהר ואיכות ספיגתם וקליטתם בגוף. לכן למרות אמרתו החכמה של קהלת, כשמדובר בשמן קנאביס רפואי – איכות השמן הרבה יותר חשובה מהשם.

תוכן בשיתוף Peace Naturals

במאה ה-18 בארה״ב היה מוצר נפוץ שנקרא ״שמן נחשים״. הוא הבטיח לקונים פוטנציאליים ריפוי לכל תחלואה שהם מתמודדים איתה, אך למעשה לא הכיל אפילו זכר לרכיבים בעלי תכונות מרפא פוטנציאליות. מאז הפך המושג לסמל מוצרים המשווקים כבעלי סגולות מרפא, אך למעשה אין בהם שום תועלת ושום דבר שקשור לנחשים. בתעשיית הקנאביס הרפואי ריכוזי הרכיבים הפעילים נבדקים כל הזמן – אבל איכות הזיקוק וחומרי הגלם נשמרת מאחורי הקלעים, ובהרבה מקרים גם הרכיבים המשניים שכל כך חשובים לטיפול שלכם.   

אפשר לייצר שמן קנאביס רפואי במגוון שיטות ומניפת המוצרים הפוטנציאלית רחבה מאוד. למשל – קיימות שיטות זיקוק המשתמשות בממסים שיכולים לזהם את התפרחת וכאלו שלא. גם שמן הבסיס נבחר על ידי היצרן ולכל אחד מחיר ויתרונות שונים. בנוסף, גם חומרי הגלם והתוספים יכולים להשתנות בין בקבוק לבקבוק. מה שאולי חשוב מהכל הוא האם המוצר הסופי מכיל את הספקטרום המלא של הרכיבים בצמח הקנאביס או רק קנבינואידים מבודדים, דבר שישפיע באופן דרסטי על איכות הטיפול שלכם.

 

 

 

שיטת מיצוי

שמן קנאביס רפואי מופק במפעל באמצעות שימוש בציוד טכנולוגי שתמצאו לרוב רק במעבדות. איכות וסטנדרט הציוד אינם אחידים, ועל כן ישנם יצרנים שמשתמשים בזיקוק צמחי קנאביס ע״י שימוש בממסים מזהמים כמו אתנול, גזים שונים או במקרה הטוב – מים. אצלנו בפיס נטורלס אנו עושים בטכנולוגיית זיקוק מיוחדת המכונה ״מיצוי בנוזל סופר-קריטי״ (SFE), כאשר הממס היחידי שאנו זקוקים לו הוא פחמן דו חמצני.  

מיצוי סופר-קריטי דורש בקרה על מערך טכנולוגי מורכב שמבטיח תהליך זיקוק טהור המותאם לכל רכיב ומשמר את מירב הרכיבים הנחוצים בו. ז״א, טכנולוגיית המיצוי המתקדמת שלנו לא רק מסירה חששות מפגיעה בטוהר התפרחות או המיצוי, אלא גם מאפשרת לנו לעצב את התנאים והלחצים האופטימליים שיתאימו לכל מוצר בסדרת השמנים שלנו. כדי להחמיא לתוצר הטהור הזה, בחרנו להשתמש בשמן הבסיס הבריא והמדויק ביותר עבור מטופלים בקנאביס רפואי.

שמן בסיס

לאחר שמפיקים את מיצוי הקנאביס הרפואי מדללים אותו עם שמן בסיס. קיים מגוון רחב של שמני בסיס שניתן לעשות בהם שימוש בתעשיית הקנאביס הרפואי בישראל, אך הנפוצים ביותר מופקים מזיתים, גרעיני חמניות, דקלים, קוקוס או ערבובים שלהם. למרות הפופולריות של השמנים השונים, לרובם מתלווה טעם או ניחוח שיכול שלא להתאים לטעמם של מטופלים רבים. מעבר לטעם ולריח, קיים הבדל מהותי במבנה המולקולרי של השמנים הללו שיכול לגרום לכם להבין למה אנחנו בחרנו לעבוד עם שמן קוקוס.

שמן קוקוס הוא היחידי מבין רשימת השמנים הזו המאופיין כבעל שרשראות שומן באורך בינוני (MCT), כשהשאר מייצרים שרשראות שומן ארוכות (LCT). שרשראות חומצות שומן בינוניות נספגות ועוזבות הרבה יותר בקלות את הגוף, מה שהופך אותן לאמצעי תחבורה יעיל הרבה יותר לרכיבים הפעילים והמשניים במיצוי הקנאביס. תכונה זאת ביחד עם טעמו הניטרלי שמסייע ליטול את הטיפול בצורה טבעית ונטולת הסחות הפכו את שמן הקוקוס לשמן הבסיס המועדף עלינו.

חומר גלם ותוספים

כדי להפיק שמן קנאביס רפואי ניתן להשתמש במספר חומרי גלם. ניתן למהול זיקוק של קנבינואידים טהורים בשמן בסיס, אפשר להוסיף להם טרפנים ממקורות צמחיים שונים או במקרה הטוב ביותר – למצות רכיבים פעילים מתפרחות וחומר צמחי מתאים. כמובן שיש שימושים גם לשמנים שנוצרו מקנבינואידים טהורים – אך מחקרים הוכיחו שוב ושוב שלרכיבים הפעילים והמשניים בצמח הקנאביס קיימת פעילות סינרגטית המכונה ״אפקט הפמליה״.

כדי לשמור על אפקט הפמליה בעוצמתו הטבעית, אנחנו בוחרים למצות אך ורק תפרחות וחומר צמחי מתאים שעבר בדיקות תקינות ושארי מזהמים מחמירות. בחירה זו מוודאת שהשמן הסופי יכיל את מניפת הרכיבים העשירה שצמח הקנאביס מציע. כלומר, השמנים מכילים את הטרפנים המקוריים מהצמח. יחד עם זאת, אל חלק מהתוצרים הסופיים אנחנו מוסיפים תמציות לימון ופירות יער או מנטה טבעיות בכבישה קרה כדי לתת דיוק אחרון לטעם הסופי.

פול ספקטרום מול קנבינואידים מבודדים

כאמור, קיימים בשוק שמני קנאביס רפואי המבוססים על קנבינואידים טהורים, קנבינואידים וטרפנים ממקור צמחי ושמני קנאביס שמכילים מגוון רכיבים מהצמח המקורי ונקראים ״פול ספקטרום״. המיצוי בטכנולוגיית המיצוי המתקדמת שלנו מאפשר לשמור על מגוון רחב במיוחד של רכיבים בצמח הקנאביס: קנבינואידים, טרפנים, פלבנואידים, ויטמינים, אנטי אוקסידנטים ועוד. משמע, שמן הקנאביס הרפואי שלנו בהחלט עונה להגדרה ״פול ספקטרום״.

שמן המופק מקנבינואידים טהורים יכול להתאים למטופלים שסובלים מרגישות ל-THC או CBD, אלרגיה לרכיבים מסוימים, דרישות דיאטניות או אילוצים הנובעים מהקריירה או אורח החיים – אך חשוב לציין כי מוצרי קנאביס רפואי המכילים את הספקטרום המלא של הרכיבים בצמח מספקים פוטנציאל טיפולי טוב יותר. כדי לתת את המענה הטיפולי הטוב ביותר לרוב המטופלים, אנחנו בוחרים בשלב זה לשווק שמני קנאביס רפואי בסטנדרט ״פול ספקטרום״ בלבד.

סיכום

שמן קנאביס רפואי אולי נראה אותו דבר, אבל אל תתנו לחזות לתעתע: קיימות מגוון שיטות להפקתו, רשימה ארוכה של שמני בסיס שאפשר לבחור עבור התמהיל ומגוון חומרי גלם ותוספים שניתן להשקיע בהוספתם. אם אתם עומדים לרכוש שמן קנאביס רפואי, שימו לב לדברים הבאים:

  • אם יש לכם רגישות לטרפנים מסוימים, CBD או THC – ציינו זאת בפני הרוקח ודאגו לבקש שמן הנוצר מקנבינואידים טהורים.
  • אם אין לכם רגישות כנ״ל אז השתדלו להיצמד לשמנים ״פול ספקטרום״ המכילים לכל הפחות את הטרפנים מהצמח המקורי.
  • לא אוהבים את הטעם המריר של השמן שלכם? נסו לבחון מוצרים המופקים משמני בסיס אחרים.
  • בררו באתר היצרן על תהליך הפקת השמן – באילו טכנולוגיות הם משתמשים? באיזה ממס?
  • מרגישים כאבי בטן אחרי שימוש בשמן קנאביס רפואי? נסו להשתמש באחד שנמהל עם שמן MCT.

 

כתיבת תגובה