אנדומטריוזיס וקנאביס רפואי

בשיתוף פיס נטורלס

אנדומטריוזיס היא מצב רפואי בו תאים רחמיים נמצאים מחוץ לרחם. התגובה של התאים הללו למצבים כמו מחזור, למשל, יוצרת כאבים קשים לסובלות מהמחלה. אז מה המדע יודע על אנדומטריוזיס, מה הם דרכי הטיפול, ואיך קנאביס רפואי יכול להקל על מי שסובלת ממנה?

אנדומטריוזיס היא מחלה הפוגעת ב-8%-10% מהנשים בגיל הפוריות וגורמת להן סבל רב הכולל כאבי בטן ואגן, הפרעות בדרכי העיכול והשתן, פגיעה בפוריות ועוד. קנאביס רפואי הולך ומתגלה כטיפול שיכול להקל ולסייע למטופלות הסובלות מהמחלה. אז מה אנחנו יודעים על אנדומטריוזיס וקנאביס רפואי, איך הוא יכול להקל על מטופלות שסובלות מהמצב הרפואי, ואילו התפתחויות מדעיות צפויות בנושא הזה בעתיד הנראה לעין?

מה היא מחלת האנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס היא בעצם הגדרה כוללת של מצבים רפואיים בהם תאים הדומים לרירית הרחם (תאים שנקראים אנדומטריום) מתגלים מחוץ לרחם עצמו, ומגיבים לתהליכים רגילים ולשינויים בגוף האישה, כאילו שהם נמצאים בתוך הרחם. 

Endometriosis

נגעי האנדומטריוזיס מתנפחים ומפרישים דם וחומרים נוספים אשר יוצרים דלקת, ציסטות שחלתיות ורקמת צלקת בחלל הבטן. התאים מסוגלים לחדור לתוך איברים שונים בחלל הבטן והאגן ולגרום לסימפטומים קשים בעיקר במערכות העיכול והשתן. בנוסף, אותם נגעים עלולים לגרום נזקים לאיברי הבטן והאגן.

הטיפול באנדומטריוזיס נחלק לשלושה חלקים 

טיפול הורמונלי 

ההיגיון בטיפול הורמונלי הוא במניעת האפשרות לקבל את הווסת, וכתוצאה מכך – מניעת כאבי האנדומטריוזיס. בעקבות הטיפול ההורמונלי מושגת האטה בקצב ההתקדמות של המחלה, אך כאמור, המטופלת לא מקבלת וסת. 

טיפולים הורמונליים מקובלים: נטילת גלולות משולבות למניעת הריון ברצף; נטילת גלולות על בסיס פרוגסטרון בלבד; התקנת התקן תוך רחמי המפריש פרוגסטרון.

התערבות כירורגית

מטרת הניתוח היא לסלק את כל המוקדים ככל שניתן, להפריד הידבקויות ולנייד את איברי האגן, כלומר, להחזיר את כושר התנועה לשחלות ולרחם לאחר שהיו מקובעים בעקבות אותן הידבקויות.

בניתוח ניתן לבדוק את תקינות החצוצרות לקראת הריונות עתידיים. במקרים מסוימים, כאשר ישנם מוקדי מחלה עמוקים במעי או במערכת השתן, הניתוח מתבצע יחד עם כירורג או עם אורולוג.

הטיפול האופציונאלי השלישי – הוא שימוש בקנאביס רפואי.

קנאביס רפואי יכול להקל על כאבי מחלת האנדומטריוזיס

בשנת 2021 התקיים הכנס העולמי לאנדומטריוזיס.  ד"ר יובל קאופמן, מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בבית החולים כרמל בחיפה, טען בכנס כי:

"קנאביס רפואי נבחן כמקל על כאבי מחלת האנדומטריוזיס." עוד הוא הוסיף כי "בישראל, הנחשבת למעצמה בתחום פיתוח הקנאביס, פועלים במרץ לפיתוח תרופה חדשה מבוססת קנאביס לטיפול  באנדומטריוזיס".

בהמשך הכנס אמר קאופמן כי, "לקנאביס סגולות רבות שיכולות לעזור בטיפול במחלה, כולל הפחתת דלקת, מניעת התחלקות של תאים, הפחת כאבים ועוד. נשים רבות בארץ ובעולם הסובלות מאנדומטריוזיס נעזרות בקנאביס על צורותיו השונות. המטרה כעת היא לנסות לאפיין את המרכיבים השונים בצמח הקנאביס ולהשתמש באלה שיכולים לעזור לטיפול במחלה ומאידך להימנע ממרכיבים שעלולים לגרום לתופעות לוואי ולפגיעה בתפקוד."

בזכות יכולתו של הקנאביס להקל על כאבים שונים, ביניהם גם כאבים שנגרמים מאנדומטריוזיס, הוא משפר את איכות החיים של המשתמשות והמשתמשים בו, ויכול להפחית את השימוש במשככי כאבים שונים.

ישנם סוגי קנאביס רבים בעלי הרכב טרפנים ייחודי שיכולים לעזור לטיפול בכאבי האנדומטריוזיס ויקלו על הסימפטומים.

מעניין? שמחים לשמוע. עולם הקנאביס הרפואי נמצא בתנופה אדירה, ואנחנו כאן כדי לתת לך מידע חדש ומעניין על ייצור קנאביס רפואי בסטנדרט קנדי. 

אפשר להירשם לניוזלטר של פיסנטורלס ולקבל את המידע ישירות אליך >>

 

 

כתיבת תגובה