איך לבדוק אם הפרח איכותי? מדריך למטופלי קנאביס רפואי

תוכן מקודם בשיתוף Peace Naturals

כאשר אנחנו מקבלים תרופה בבית המרקחת אנו מקבלים אותה בקופסא אטומה עם סימון ברור לתוקף שלה ולדרך השימוש בה. אם במקרה נפתח את הקופסא ונראה כי עטיפת האלומיניום קרועה או צבע הכדור שונה – נדע להגיד שמשהו כאן לא בסדר. אבל כשזה מגיע לקנאביס רפואי? איך מטופל חסר ניסיון והכרות עם הזן שקיבל יכול לדעת? אספנו את כל הדברים שחשוב לשים אליהם לב

קנאביס רפואי מסוגל לסייע בהפחתת הסימפטומים של מגוון רחב של מחלות, הוא משפיע על התיאבון ואף מקל על השינה. המולקולות הפעילות שבו, במיוחד תרכובות ה־THC וה־CBD הן האחראיות העיקריות ליעילות הרבה של הצמח, לצד עשרות חומרים פעילים אחרים. עם זאת, כאשר פרחי הקנאביס בכללי ובפרט פרחי קנאביס רפואי אינם נשמרים באופן המיטבי, כמו כל צמח הם יעברו תהליך של התבלות, והאפקטיביות של הצמח תפחת. 

תומר אשכנזי, מנהל מפעל קרונוס המגדלים של "פיס נטורלס" הקנדי בישראל, מסביר מה צריך לדעת, למה חשוב לשים לב ואיך נכון לשמור על הפרחים.

שימו לב לריח!

הסימן הראשוני לכך שהצמח אינו טרי טמון בריחו. אם אתם פותחים את צנצנת הקנאביס הרפואי או שקית האלומיניום ואינכם מריחים את הניחוח הרגיל של הזן, ייתכן שהוא היה חשוף לאוויר במשך זמן ארוך מדי. אפשרות אחרת היא התפשטות ניחוח מעופש ולא נעים העולה ממנו. הסימנים הללו מעידים על כך שהצמח יהיה פחות אפקטיבי, ולא מומלץ לצרוך אותו. אם אין ניחוח כלל לצמח, כנראה שהוא איבד את מרבית האפקטיביות שלו ולכן עדיף שלא לצרוך אותו.

אשכנזי מסביר שניתן למנוע התבלות של הצמחים על ידי אחסון נכון: "אחסון בטמפרטורת החדר (25 מעלות), במקום יבש ללא לחות מוגברת. ככלל לא מומלץ לאחסן את הקנאביס הרפואי בחדר האמבטיה (גם לא בארון התרופות או בארון אחר בתוך החדר) זאת משום שאדי המים בחדר עשויים לחדור לאריזות ולפגוע בצמח". עוד מוסיף אשכנזי "כמובן שכמו כל תרופה, יש להרחיק את הקנאביס הרפואי מילדים צעירים".

ולגבי האריזה בה שומרים את הקנאביס הרפואי? אשכנזי ממליץ לשמור את הפרחים באריזה המקורית שלהם, אטומה לאור, ומסביר: "האריזה נועדה להעניק לצמח תנאים אידיאליים ולשמור עליה לאורך זמן".

 

צבע הפרח חשוב

הדרך השנייה לזהות שמדובר בצמח לא טרי או פגום היא באמצעות מבט מהיר על צבעו. מי שמכיר את הזן שלו היטב יכול לזהות שינויים בצבע וגוונים שמעידים על כך שאינו טרי. מרבית הזנים יהיו בגוונים של ירוק וחום כאשר הם טריים, והצבעים הללו ישתנו לאורך זמן כאשר הצמח מאבד מטריותו. אם הופיעו על גבי הצמח נקודות חומות כהות (שנראות שחורות) הדבר מעיד אף הוא על פגם בצמח, וכנראה השפעתו תהיה מוחלשת או שונה. בנוסף, חשוב לבדוק שאין על הצמח חרקים קטנים. כמו כן, חשוב לבדוק אם הופיעו על הצמח שערות עובש לבנות והוא מדיף ריח רע בדומה לתהליך שבו מתקלקל מלפפון. 

כאמור קנאביס רפואי, כמו כל תרופה, מגיע עם תאריך תפוגה שחשוב לשים לב אליו. צריך לקחת בחשבון שאיכות המוצר והאפקטיביות שלו יתבלו לאורך זמן ויושפעו משמעותית מאופן האחסון. לכן לא רצוי להשתמש "בשאריות" של קנאביס רפואי בין החודשים ועוד יותר מכך לא מעבר לתאריך התפוגה. מומלץ לכתוב על האריזה את תאריך הפתיחה הראשון שלה על מנת שתדעו כמה זמן עבר מאז פתיחתה הראשונה.

 

מרקם הפרח

אשכנזי מסביר כי: "אם יש חשש שהצמח התיישן, מומלץ לחוש את המרקם שלו באצבעות הידיים. אם הוא רך או קשה מדי, בהשוואה למוצר כפי שהיה כאשר נרכש, כנראה שהוא היה חשוף ללחות רבה מדי או שהתייבש. אם מדובר בקנאביס רפואי רך מידי, ייתכן שהבעיה נובעת עוד בתהליך העיבוד שלו, ייתכן שלא עבר תהליך ייבוש נכון במפעל". עוד מוסיף אשכנזי כי אפשר להשוות את זה לבדיקה מוכרת שכולנו עושים: "אני נוהג להשוות זאת לבדיקה של אבוקדו – אם הוא קשה מדי הוא עוד לא בשל אם הוא רך מדי הוא בשל יתר על המידה. באותו אופן ניתן לבדוק את הצמח".

האריזות של "פיס נטורלס"

כפי שוודאי כבר הבנתם – מעבר לאיכות הראשונית של הקנאביס הרפואי איתה הוא מגיע מהמפעל, יש חשיבות עצומה לדרך שימור המוצר בבית והניוד שלו מחוץ לבית. 

אשכנזי מסביר: "כדי לשמור על הצמח מכל הסכנות שהזכרנו פיתחנו את האריזה המיוחדת של פיס נטורלס. מדובר בצנצנת באטימה כפולה, שמעניקה הגנה לצמח הן מחדירה של אוויר או לחות, והן מנזקים המתרחשים כאשר מניידים את הצמח ממקום למקום. אנו יודעים שמשתמשים רבים בקנאביס רפואי צריכים לקחת את הצמח עימם בתיק לעבודה, ללימודים ולמקומות אחרים. לכן, יצרנו אריזה שתוכל להגן על הצמח גם כאשר צועדים או נוסעים עימו".

"מעבר לכך", הוא מרחיב, "קרונוס מקפידים לשמור על גודל מצומצם לכל צנצנת, כדי להקל על הנשיאה. חשוב לשמור על האריזות המקוריות ולא להעבירן, משום שמודבקת עליהן תווית עם שם הזן, הנתונים המלאים ותאריך התפוגה".

"האריזות כוללות שתי שכבות מגן: הראשונה היא השכבה האוטמת את הצנצנת לפני פתיחתה, והשנייה היא שכבת איטום המותקנת בחלק התחתון של המכסה ונועלת את הצנצנת ומסייעת לאיטום.

"אריזות אלה נועדו כדי לשמור על רמות ה־CBN בצמח נמוכות. חומר לוואי זה, מעודד תהליך של 'הזדקנות' מואצת, בדומה לפירות או גבינות המתקלקלים במהירות בתנאי חום. כל עוד משתמשים באריזה נכונה, אפשר להעניק חיי מדף ארוכים יותר לצמח לפני פתיחת האריזה, ולהרחיב את הזמן שבו הוא עדיין יעיל גם לאחר פתיחתה".

 

הסימנים המעידים עלצמחים איכותיים

הדגלים הירוקים פשוטים להבנה. אם מראהו של הצמח בריא, צבעיו לא נפגעו וריחו מתאים לזן – סביר להניח שאיכותו טובה ומתאימה לשימוש. חשוב לזכור כי יש זנים שמדיפים באופן טבעי ניחוח פחות טוב מאחרים, כמו גם זנים עם ניחוח לימוני בזכות לימונן, חומר טבעי בחלק מזני הצמח. 

לסיום, לפני שאתם מתחילים להשתמש בקנאביס רפואי, בדקו אותו היטב. הריחו אותו, הביטו על צורתו ובמידת הצורך גם שימו לב למרקם שלו באמצעות מישוש. חשוב לשמור על הפרחים באריזה מתאימה, וכן בתנאי לחות וחום אופטימליים, כדי שתזכו ליעילות המקסימלית בשימוש בהם.  

כתיבת תגובה