לאחר ההפסדים: פנאקסיה מכרה את פעילות ההפצה שלה ב-18 מיל’ ל-IMC

על רקע הפסדים של 26 מיליון ש"ח בשנה החליטה חברת הקנאביס הישראלית Panaxia למכור את בית המסחר ואת פעילות ההפצה שלה "פנאקסיה עד הבית" לחברת IMC הישראלית ב-18.7 מיליון ש"ח, עם אופציה למכירה נוספת גם של בית המרקחת לומינרה פארם במהלך 2021. מפעל הייצור של פנאקסיה יישאר ברשותה

חברת הקנאביס הישראלית הוותיקה איי.אמ.סי (IMC) הנסחרת בבורסה הקנדית במניית IM CANNABIS בשווי 307 מיליון דולר חתמה היום על הסכם סופי לרכישת פעילות ההפצה ובית המסחר של חברת הקנאביס הישראלית פנאקסיה (Panaxia) בעבור 18.7 מיליון ש”ח. פנאקסיה, הנסחרת בבורסה הישראלית בשווי 92 מיליון דולר מחזיקה גם מפעל ייצור ובית מרקחת “לומינרה פארם” השוכנים שניהם בלוד. בית המרקחת עשוי להימכר גם כן ל-IMC בהמשך השנה אך המפעל אמור להישאר ברשותה.

על פי דיווח החברה לבורסה מכירת הנכסים תתבצע בשני שלבים, והיא כוללת, בשלב הראשון שיושלם עד 30.7.2021, את מכירת שירות ההפצה ‘פנאקסיה עד הבית’ ואת חלק מפעילות בית המסחר, ובשלב השני את העברת הזכויות ברישיון בית המסחר, אשר כפוף בין היתר לאישור היק”ר. עוד דווח כי במסגרת ההסכם ניתנה ל-IMC אופציה לרכישת פעילות בית המרקחת של החברה החל מ-15.2.2022.

למה מכרה פנאקסיה את הפעילות? לטענת פנאקסיה, בהובלת ד”ר דדי סגל, ההסכם בא כתוצאה מהחלטה אסטרטגית של החברה להתמקד בפעילות ייצור במפעל שבבעלותה ובהפצת מוצרי קנאביס ממנו לחו”ל, למשל השתתפות החברה לאחרונה בפיילוט במסגרתו היא משווקת בחינם שמן קנאביס למטופלים בצרפת למשך שנתיים. עם זאת כפי שנחשף לאחרונה פנאקסיה הפסידה בשנת 2020 לא פחות מ-26 מיליון ש”ח ולכן ייתכן בהחלט שדווקא זו הסיבה האמיתית למכירת הפעילות שתכסה כמובן על חלק מההפסדים.

דדי סגל מייסד פנאקסיה
דדי סגל מנכ”ל פנאקסיה (צילום: חן גלילי)

חברת IMC, בהובלת אורן שוסטר, מחזיקה בחוות קנאביס בישראל ובפעילות בתחום גם בקנדה שם היא מחזיקה בשליטה בשתי חברות גידול – “טריכום JWC” ו””היילנד גרואו” ובגרמניה בשליטה בחברת אדג’ופארם (Adjupharm) המפיצה מוצרי קנאביס לבתי מרקחת במדינה, ונחשבת לאחת מחברות הקנאביס הישראליות המובילות. פנאקסיה מחזיקה כאמור במפעל ייצור המספק שירותים לחוות רבות בענף והוא יישאר כאמור ברשותה.

על פי תנאי ההסכם תשלם IMC לפנאקסיה עובר להשלמת השלב הראשון, סך של כ-7.6 מיליון ש”ח במזומן שיעברו בשני תשלומים שווים שהראשון מביניהם יועבר תוך 10 ימים והשני ב-20.5.20, והיתרה, כ-11.1 מיליון ש”ח, תועבר עם השלמת השלב השני באמצעות הנפקת ומכירת מניות IMC בשווי כאמור. IMC תעביר לפנאקסיה את שווי המניות עבור העסקה בשתי פעימות, הראשונה ב-30.7.20 והשנייה עם השלמת השלב השני. הסכם מכירת הנכסים כולל מנגנון נאמנות שיאפשר מכירת מניות בשווי מזומן כאמור ומנגנון הגנת מחיר (Full Ratchet).

במסגרת הסכם מכירת הנכסים, יעברו גם חלק מעובדי פנאקסיה המועסקים בפעילויות הנמכרות לידי IMC וכך גם הרישיון IMC-GDP שברשותה. השלמת העסקה מותנית כאמור בקבלת אישור היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, ולהתקיימותם של תנאים מתלים נוספים המקובלים בעסקאות מסוג זה, אך באופן עקרוני היא סוכמה וסגורה מבחינת שני הצדדים.

אורן שוסטר מנכ"ל IMC (צילום: יפעת גולן)
אורן שוסטר מנכ”ל IMC (צילום: יפעת גולן)

אורן שוסטר מנכ”ל IMC מסר: “עם הכניסה לשנת 2021 אמרנו למחזיקי המניות שלנו של-IMC יהיה חשוב להיכנס לתחום הקמעונאות בישראל על מנת למקסם את הרווחים. העסקה עונה למדיניות זו והופכת מיד את IMC לאחת מספקיות הקנאביס הגדולות במדינה וכן היא מאפשרת בעלות על הקשר עם לקוח-הקצה, המטופל, ויוצרת סינרגיה גם מול הפעילות של החברה בקנדה.”

דדי סגל, מנכ”ל פנאקסיה ישראל, מסר: “הסכם זה בו התקשרנו עם IMC, שותפתנו הוותיקה, הינו מהלך אסטרטגי חשוב המהווה ציון דרך משמעותי בהפיכתה של פנאקסיה לשחקנית גלובאלית מובילה בעולם הקנאביס הרפואי. פעילות הלוגיסטיקה וההפצה  הוקמה על ידינו כמענה לצורך של מטופלי האסדרה הישנה, אשר ביקשו להמשיך ולקבל את המוצרים המיוצרים על ידנו לביתם גם באסדרה החדשה. במהלך השנים השבחנו את הפעילות, אשר הפכה לפעילות ההפצה-עד-הבית של מוצרי קנאביס רפואי הגדולה בישראל ואנו גאים להעביר ל-IMC נכס חזק, ומאמינים כי מטופלינו ימשיכו להנות משירות מצוין כפי שזכו לו עד היום.” 

“מהלך זה הינו נדבך חשוב במעבר ממתן שירותי הפצה ולוגיסטיקה בישראל למיקוד אסטרטגי בפעילויות הליבה שעל בסיסן הוקמה פנאקסיה – ייצוא לחו”ל וייצור עצמי לשוק הישראלי של מגוון רחב של מוצרי פרימיום מתוחכמים מבוססי קנאביס רפואי, המגובים בנתונים קליניים חזקים ובסטנדרט טיפולי גבוה. זאת, על רקע התקדמות פעילות הייצוא והמכירות של פנאקסיה באירופה שהחלה ברבעון הראשון של השנה והמהלכים שאנו מובילים להרחבת פעילות, זו הצפויים ברבעונים הבאים. לא פחות חשוב מכך, מהלך זה יתרום לשיפור הרווחיות התפעולית ומבנה ההוצאות של פנאקסיה, לצד הצמיחה והשיפור ברווחיות הצפויים ברבעונים הבאים כתוצאה מהתמקדותנו בפעילויות הליבה, המאופיינות במרווחים גבוהים ובמיעוט מתחרים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר