4 זנים חדשים של Fotmer בישראל – לראשונה ללא חומרי הדברה

למה הדברה אורגנית לא פחות מסוכנת מהדברה כימית ומה ההבדל בין שתיהן לבין הדברה ביולוגית, ואיך חברת פוטמר מצליחה לייצר קנאביס ללא שימוש בחומרי הדברה בכלל. לכבוד השקת סדרת זנים חדשה בארץ, כולל שני "מיניז" במחיר מוזל, שוחחנו עם היבואנית, קנדוק, שמאמינה שבקרוב תצליח לשווק גם זנים ללא הקרנה

חברת הקנאביס המובילה באורוגוואי, פוטמר (Fotmer), משיקה בישראל סדרת זנים חדשה, חלקה של זנים שכבר ביקרו בישראל ואחרים בפעם הראשונה כאן, וכולה טהרת הטרנד החדש בענף: ללא שימוש בחומרי הדברה.

זני קנאביס חדשים של פוטמר Fotmer ללא הדברה

הסדרה החדשה היא למעשה הרחבה של סדרה קודמת של היבואנית, קנדוק (Canndoc), שנקראת דיאמונדס (Diamonds).

הסדרה החדשה כוללת כאמור את הזנים שכבר הופיעו בסדרה הזו:

לצד ארבעה זנים חדשים בביקור ראשון בישראל:

ושני זנים בגרסאות מיניז:

רמי לוי, המשנה למנכ”ל קנדוק, מסביר בשיחה עם מגזין קנאביס למה החליטו להעביר את סדרת דיאמונדס לידי פוטמר, מה ההבדלים בין שיטות ההדברה השונות ואיך החברה מאורוגוואי הצליחה להגיע לתוצאות ללא שימוש בהדברה בכלל.

אז מה מיוחד בסדרה החדשה של פוטמר? הזנים גורילה גלו או פרפל דוגבאד למשל הגיעו עד כה במיתוג משותף עם טילריי, אלה אותם זנים? מה שונה או מיוחד בזנים החדשים?

״מוצרי הסדרה החדשה גודלו ע״י פוטמר ללא שימוש כלל בחומרי הדברה, ובהתאם לפרוטוקולי גידול אורגניים מחמירים כך שמדובר בסדרה ראשונה מסוגה. את הסדרה ניתן לזהות באמצעות סמליל משרד הבריאות Pesticide Free (״ללא הדברה״) אשר מדגיש כי בעת גידול הקנאביס לא בוצע כל שימוש בחומרי הדברה (כימיים או אורגניים).

“שיתוף הפעולה עם פוטמר מרחיב את משפחת דיאמונדס של זני הפרימיום המבוקשים דה אורג׳ינל (ששווק בעבר בשם אחר), פרפל דוגבאד הסאטיבה הדומיננטית, וגורילה גלו המקורי מהזנים המבוקשים בארץ, אשר גם בעבר גודלו על ידי פוטמר באורוגוואי ורק שווקו תחת מותג משותף עם טילריי.

סאוור דיזל
צ'יז קווייק

“במסגרת הרחבת שיתוף הפעולה, ובכדי להדגיש את הגידול הנקי מכל חומרי הדברה, החלטנו לעבור לשווק תחת מותג משותף עם פוטמר, המגדלת המקורית של הזנים – כך שאין שום שינוי בזנים מבוקשים אלו. 

“לסדרה מצטרפים ארבעה זנים חדשים: גראנד מאסטר קוש, סאוור דיזל, צ׳יז קווייק וסופר למון הייז – כולם על טהרת הגידול ללא שימוש בחומרי הדברה.

“בנוסף, בכדי להנגיש את הזנים האיכותיים, הסדרה תכלול גם גרסת מיניז של דה אוריג’ינל ושל פרפל דוגבאד במחיר השקה של 199 ש״ח בלבד.״  

ציינת שזו הסדרה הראשונה שמשווקת בארץ שגודלה ללא שימוש בחומרי הדברה בכלל – לא כימיים אך גם לא אורגניים. האם גם אין שימוש בהדברה ביולוגית, חרקים מועילים וכו’? איך פוטמר מצליחים לעשות את זה? האם הם מגדלים אינדור?

״המוצרים מבית פוטמר גדלים במתקנים איכותיים הכוללים מערכות טכנולוגיות וסניטציה ברמה הגבוהה ביותר. אחת הטכנולוגיות החשובות היא מערכת לחץ חיובי. הלחץ החיובי עוצמתי מאוד ולא מאפשר כניסה של מזיקים לתוך החממה.

“בנוסף, החממות ממוקמות באזור גבוה המרוחק מאוד משטחים חקלאיים ולכן כמות המזיקים הנמצאים באוויר שם נמוכה מאוד.

“הכניסה למתקנים מוגבלת מאוד ואפשרית אך ורק לאחר החלפת ביגוד מלא כולל נעליים יעודיות. כשביקרנו באתר התבקשנו להתפשט ללבוש תחתון בלבד ולעטות לבוש סטרילי מלא הכולל נעליים והכניסה התאפשרה אך ורק לאחר תהליך חיטוי.״

המטופלים חוששים יחסית יותר מחומרי הדברה כימיים, אבל גם חומרי הדברה שנקראים “אורגניים” מסוכנים ורעילים לא פחות לבריאות. תוכל להסביר מה ההבדל בין חומרי הדברה אורגניים לחומרי הדברה כימיים, ולהדברה ביולוגית?

״למעשה זה מונח מטעה כי לא מדובר בחומרי הדברה אורגניים, אלא בחומרי הדברה המורשים לשימוש בחקלאות אורגנית. חומרי ההדברה המורשים לשימוש בחקלאות אורגנית הינם חומרי הדברה כימיים גם כן, אך הם חומרים אשר לא פוגעים בגידולים האורגניים.

גרנד מאסטר קוש
סופר למון הייז

“בגידול אורגני ישנם חיים מיקרוביולוגים אשר מייצרים את המינרלים והמזון אשר הצמחים זקוקים לו. בהדברה המורשית בחקלאות אורגנית, חומרי ההדברה אינם פוגעים בחיים המיקרוביולוגים.

“הדברה ביולוגית זה משהו אחר, זה בעצם הכנסת חרקים מועילים לאזור הגידול. חרקים מועילים הם חרקים שאינם ניזונים בצמחים אלא מחרקים אחרים, מזיקים. בהדברה ביולוגית, החרקים המועילים בעצם אוכלים את החרקים המזיקים מבלי לפגוע בצמחים.

“פוטמר מקפידים גם על גידול בגישה אורגנית וגם ללא שימוש בחומרי הדברה בכלל – גם לא הדברה ביולוגית.״

למה בארץ רוב החברות כן משתמשות ברוב המקרים בחומרי הדברה כאלה או אחרים? יש חברות בודדות שלא, והן מגדלות במתקנים סגורים אינדור. איך אפשר להגיע לקנאביס ללא חומרי הדברה גם בחממות ולא רק באינדור?

״מדינת ישראל היא מדינה קטנה עם הרבה מאוד גידולים חקלאיים. מטבעם, גידולים חקלאיים מושכים אליהם מגוון מזיקים. מכיוון שרוב גידולי הקנאביס הינם באזורים חקלאיים, הגידולים נמצאים בסיכון מפגיעה של מזיקים, והדרך הקונבנציונלית לשמור על הגידול הינה שימוש בחומרי הדברה.

“אין קשר ישיר לסוג המתקן (אינדור או חממה), אלא לגודל שלו ולמערכות הטכנולוגיות והסניטציה. שימוש במערכות כגון לחץ חיובי אינו נפוץ עדיין בשוק הישראלי. בנושא הזה, במסגרת שיתוף הפעולה עם פוטמר, במהלך שנת 2021 שידרגנו גם את מתקני הגידול המתקדמים של קנדוק בארץ, במטרה לעבור לתהליכי גידול אורגניים בלבד המעצימים את האופי היחודי של זני הקנאביס שלנו. עם השלמת התהליכים הללו, מוצרי קנדוק החדשים ובכללם סדרת קוקיז יגודלו ללא שימוש בתכשירים כימיים.״

אם אין שימוש בחומרי הדברה, האם זה אומר שהמוצר נקי יותר? אם הוא נקי יותר, למה עדיין משתמשים בהקרנה?

״אין קשר ישיר בין מזיקים לבין הצורך בהקרנה, אולם שימוש בתהליכי סניטציה מחמירים מפחית את רמת המזיקים וכן את העומס המיקרוביאלי. קנדוק כאמור משקיעה משאבים רבים על מנת לעמוד ברף הנדרש בישראל, ולהשיק לראשונה גם מוצרים ללא הקרנה ונקווה שבקרוב נוכל להביא בשורה גם בעניין הזה לקהל המטופלים בישראל.״

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר