שמן קנאביס רפואי – המדריך המלא

אחרי נסיון עם אלפי מטופלים הכינו המנהל הרפואי והרוקחת הראשית של חברת הקנאביס הרפואי ‘בזלת פארמה’, מדריך מקיף עבור שמן קנאביס רפואי והשימוש הנכון בו: מה זה בכלל, למ זה מתאים, איך זה בדיוק עובד, מה המינון הנכון וכיצד צורכים את זה בצורה הטובה והיעילה ביותר. כל מה שרציתם לדעת ולא היה לכם את מי לשאול.

מאת: אלון איזנברג

מה זה שמן קנאביס רפואי

שמן קנאביס הוא למעשה מיצוי של תפרחת הצמח, המהול בשמן צמחי, לרוב שמן זית, אך כדי שייקרא שמן קנאביס רפואי יש להקפיד שהפקת התמצית נעשית בתנאים מפוקחים המבטיחים קבלת מיצוי מיטבי ומבוקר של הקנבינואידים, הרכיבים הפעילים של הקנאביס, כמו גם של שאר מרכיבי הצמח התורמים אף הם לסגולות הרפואיות המיוחסות לקנאביס.

מה היתרונות של שמן קנאביס רפואי

מבין היתרונות של שמן הקנאביס הרפואי ניתן למנות את התאמתו לטווח גילאים רחב, ילדים עם אוטיזם או אפילפסיה למשל, כמו גם מבוגרים בני ובנות גיל הזהב, לבעלי מוגבלויות פיזיות המתקשים בעישון או תפעול מכשירי אידוי חשמליים, ללוקים במחלות כרוניות קשות ולכל אלה המעדיפים להימנע מעישון של תפרחות גרוסות.

בנוסף מאפשר שמן הקנאביס שימוש דיסקרטי ונוח בסביבת אנשים, לעומת שיטות אחרות המפיקות אדים או עשן. סעיף זה רלוונטי היום יותר מתמיד לאחר עדכון הנחיות היק”ר החדשות המאפשרות לראשונה שימוש בשמן קנאביס מחוץ לבית ואף בנוכחות זרים, זאת בניגוד לצורות השימוש האחרות.

אומנם לעומת תצורות השאיפה – אידוי ועישון – תחילת ההשפעה של השמן לאחר נטילתו היא מאוחרת יותר, אך היא גם נוטה להיות ארוכה יותר ולהימשך כארבע עד שש שעות. שיא ההשפעה צפוי לאחר כחצי שעה עד שעתיים מרגע הנטילה.

גם זה בטח יעניין אותך

איך מפיקים שמן קנאביס רפואי

סוגי השמנים נבדלים זה מזה בפרופיל קנבינואידים וטרפנים ייחודי, כל שמן והתרכובת הייחודית לו, המופקת מזני קנאביס בעלי תכונות יייחודיות להם.

קיימות מספר שיטות למיצוי של שמן קנאביס, העיקריות הן באמצעות פחמן דו-חמצני (CO2), גז בוטאן ואתנול. נכון להיום נחשבת שיטת המיצוי באתנול לשיטה המועדפת, שכן היא מאפשרת מיצוי יעיל ובטוח יותר.

בטרם נארז השמן עוברת תמצית הקנאביס חימום על מנת לשפעל אותה, כלומר להעביר את החומצות הקנבינואידיות תהליך של דה-קרבוקסילציה שהופך אותן לחומר פעיל. מיהול תמצית הקנאביס בשמן מאפשרת ספיגה משופרת, הגנה על רירית הפה ושליטה מבוקרת ומותאמת אישית של המינון.

איך משתמשים בשמן קנאביס רפואי

שמן קנאביס רפואי מיועד לשימוש תת-לשוני (לא לבליעה) המאפשר ספיגה יעילה ברירית הפה ישירות אל מערכת הדם, בייחוד דרך כלי הדם המרוכזים באזור שמתחת ללשון. על כן יש להקפיד על נטילה תת לשונית ולא לטפטף על מזון ולבלוע, אחרת תיפגם יעילות הטיפול.

השימוש בשמן קנאביס הוא פשוט ביותר והקפדה על כללים בסיסיים תבטיח את יעילות הטיפול ומיעוט תופעות הלוואי. ההוראות והטיפים המוגשים כאן גובשו לאחר ליווי והדרכה של אלפי מטופלים בעלי רישיון ממרבית החוות המאושרות לגידול קנאביס בישראל.

שלבי נטילת שמן הקנאביס:

  1. בטרם השימוש בשמן יש לערבב היטב את בקבוק השמן בתנועות סיבוביות, תוך אחיזת ראש הבקבוק (הטפטפת) מלמעלה. שיטה זו תבטיח שימוש נכון, שמתחיל במוצר הומוגני ואחיד. יש לזכור שמדובר במוצר המכיל תערובת חומרים שהנטייה הטבעית שלהם היא להיפרד ולהתרכז בנקודות שונות לגובה הבקבוק. ערבוב הבקבוק בסמוך לשימוש, בשילוב עם ריקון הפיפטה ואיסוף חוזר של שמן – תבטיח מנה הומוגנית המייצגת את הריכוז שהותאם עבורך כל פעם מחדש החל מהמנה הראשונה ועד לאחרונה.
  2. אוספים מנת שמן קנאביס באמצעות לחיצה על הטפטפת שבראש הפקק.
  3. מטפטפים את השמן לכפית וממנה מעבירים את הנוזל אל מתחת ללשון – כך ניתן להימנע מטעות בספירת הטיפות ולוודא נטילת מנות קבועות בהתאם למינון המדויק שנקבע והומלץ.
  4. לספיגה יעילה של החומרים הפעילים יש להקפיד להשאיר את השמן לפחות דקה אחת שלמה מתחת ללשון, ורק אז לבלוע את השארית.
  5. לאחר השימוש יש לאחסן את השמן במקום מוצל, יבש וקריר.

מינון נכון של שמן קנאביס ותופעות לוואי

שמני הקנאביס, בייחוד אלה המכילים רמות גבוהות של THC, נוטים לייצר אפקט פסיכואקטיבי מוגבר בהשוואה לעישון, בעיקר בחשיפות ראשונות. אצל חלק מהמטופלים תיתכן תחושת ריחוף או עייפות מוגברת. התחלה איטית ומדורגת של הטיפול תמתן את תופעות לוואי, תשפר את כושר ההסתגלות, ותאפשר שימוש רציף לאורך זמן.

בימים הראשונים לטיפול מומלץ ליטול מינון היכרות של טיפה אחת בלבד בשעות הערב, כשעה וחצי עד שעתיים לפני השינה. באופן זה נאפשר הסתגלות הדרגתית של הגוף אל החומר ונמנע עד כמה שאפשר מתופעות לוואי לא נעימות.

ההמלצה היא להעלות את המינון כל פעם בטיפה אחת נוספת, בהפרשים של 3-5 ימים בין מדרגת מינון לבאה אחריה. מומלץ כי כל העלאת מינון תעשה תחילה בשעות הערב בלבד. בהמשך, בהתאם לצורך, ניתן להוסיף ולהעלות מנות טיפול בבוקר ובצהריים.

העלאתם מינון מהר מדי? תופעות הלוואי התגברו משמעותית עד לגבול יכולתכם? ניתן להוריד מינון חזרה, להסתגל ולהתייצב ורק אז ובהתאם לצורך, להעלות חזרה בעדינות.

תהליך האיזון הינו אישי וככל שיעשה לאט ומבוקר, כך ההגעה למינון האפקטיבי תעשה פשוטה ונוחה. זכרו שהשפעת הקנאביס מצטברת, לכן רצוי להקפיד וליטול את המינון הדרוש באופן סדיר ובשעות קבועות. אם דילגתם על מנה, הימנעו ממנה כפולה כפיצוי, אלא המשיכו לפי המינון הרגיל.

המינון הספציפי המותאם עבור כל מטופל נקבע ע”י הרופא המטפל ומצוין בטופס הרישיון האישי.

טיפים לאחר השימוש בשמן

לאחר נטילת השמן יש להקפיד על מנוחה מלאה לפחות חצי שעה עד שעה. חל איסור חוקי לנהיגה או תפעול מכשירים שהשימוש בהם דורש עירנות. נוכחות והשגחה של קרוב משפחה או חבר מומלצת בחום.

בכל מקרה חשוב להיות קשובים לגוף. חשוב גם להתכונן לתופעות הלוואי במידה וצורכים כמות גדולה מדי וללמוד להכיל אותן. אין צורך להיבהל ויש לזכור כי הן חולפות מעצמן לאחר מספר שעות. כמו כן בהחלט ניתן לצפות כי תופעות אלו יתמתנו עם הזמן תוך בניית הסבילות. סבלנות היא מפתח לצליחת תקופת ההסתגלות ומעבר אל טיפול משפר איכות חיים.

שמן הקנאביס עשוי להוריד את רמות הסוכר ואת לחץ הדם. מטופלים שאובחנו כלוקים בסוכרת או אשר יודעים כי קיימת אצלם נטייה לרמות סוכר נמוכות בדם, נדרשים לנטר את רמות הסוכר טרם נטילת השמן ומומלץ כי ישתמשו בשמן כחצי שעה לאחר הארוחה.

במקרים בהם נטילת הקנאביס מפחיתה את רמות הסוכר עד למצב של היפוגליקמיה, מומלץ להיוועץ ברופא המטפל ולשקול התאמה מחודשת של מינוני התרופות או האינסולין. מעקב אחר מדדי לחץ הדם מומלץ גם הוא עבור מטופלים הנוטלים במקביל תרופות להפחתת לחץ דם או אצל הסובלים מלחץ דם נמוך.

להקלת תופעות לוואי כדאי לנסות ולשלב במסגרת הטיפול את המזונות הבאים, העשויים למתן את ההשפעה הפסיכואקטיבית של הקנאביס, כמו גם לתרום לניטרול הטעם המר הנותר בפה לאחר השימוש: לימון או מיץ הדרים טבעי, סלט מתובל בעשבי תבלין, פלפל שחור גרוס טרי ולימון, פסטה ברוטב פסטו (בזיליקום טרי) או קוביית שוקולד מריר.

יש לזכור שמדריך זה אינו מחליף הדרכה וייעוץ רפואי אישי ושבכל מקרה של תופעות לוואי משמעותיות מומלץ להיוועץ ברופא או באיש מקצוע מוסמך.

הכותב הוא המנהל הרפואי של חברת “בזלת פארמה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר