משטרת אנגליה לאזרחים: תנו את האקסטזי שלכם

גישה חדשנית: לאחר 4 מקרי מוות ועשרות אישפוזים, המשטרה באנגליה מבקשת מהציבור למסור לידיה כדורים עם לוגו של סופרמן הנמכרים בתור אקסטזי, אך למעשה מכילים כימיקלים מחקריים. עד כה יותר מ-400 כדורים הוחזרו למשטרה. ובנוסף – איך אתם יכולים למנוע מזה לקרות לכם? קצת על ערכות בדיקה.

כאשר נמכר בשוק רגיל מוצר שמתגלה כמסוכן, לדוגמא תרופה, יחסית פשוט עבור הגורמים הרלבנטיים במשרד הבריאות להורות על החזרה, ולאסוף את התרופה המסוכנת מבתי המרקחת לפני שחולים נוספים ישתמשו בה. אך כשמדובר בשוק שחור שממילא אינו מפוקח, מדובר במשימה כמעט בלתי אפשרית. כעת, מחלקת המשטרה בעיירה איפסוויץ’ שבמחוז סאפוק באנגליה מנסה לעשות בדיוק את זה, על ידי הבטחת חסינות פלילית למי שימסור לידיה כדורים חדשים שנמכרים ברחוב בתור אקסטזי אך למעשה מכילים כימיקלים מחקריים.

תחילת הפרשה בבוקר שלאחר חגיגות הסילבסטר, עם שתי שיחות חירום בעקבות מנת יתר שהגיעו זו אחר זו למוקד המשטרה באיפסוויץ’. השוטרים הגיעו לזירה הראשונה ב7:10 בבוקר ומצאו צעיר במצב אנוש שמותו נקבע במקום. זמן קצר לאחר מכן הגיעה השיחה מהזירה השניה בה נמצאו שני צעירים נוספים עם תסמיני הרעלה דומים. מותו של אחד נקבע במקום, ושל השני נקבע בדרך לבית החולים. כל הקורבנות הם גברים בשנות ה-20 לחייהם.

תוך זמן קצר התגלה הגורם המקשר בין שני המקרים האלו – בשתי הזירות נמצאו טבליות אקסטזי ורודות עם לוגו של סופרמן. בתחילה, המשטרה המחוזית יצאה בהודעה רשמית סטנדרטית למדי, כפי שמצופה מהגורם שאמון על המלחמה בסמים:
“בנוסף לעובדה שמדובר בעבירה על החוק, השימוש בסמים עשוי להיות מאוד מסוכן, כפי שלצערנו ראינו במקרי המוות הטרגיים האלו”, אמר מפקד המשטרה סטיב דנהאם. “אנו מפצירים בכולם לא להתפתות לשימוש בסמים בלתי חוקיים, אתם לא יודעים מהיכן הם מגיעים, ממהם הם עשויים, ואיך הגוף שלכם יגיב אליהם. אם הציעו לכם סמים לא חוקיים באיזור איפסוויץ’ בשבועות האחרונים, בייחוד אקסטזי, אנו מפצירים בכם ליצור קשר עמנו עם כל מידע שברשותכם על מנת שנוכל למצוא את האחראים ולהסיר את הסמים המסוכנים האלו מהרחובות”.

טבליות אקסטזי ורודות עם לוגו של סופרמן, קושרו ל-4 מקרי מוות באנגליה לאחרונה.
טבליות אקסטזי ורודות עם לוגו של סופרמן, קושרו ל-4 מקרי מוות באנגליה לאחרונה.

יומיים לאחר מכן, ביום חמישי, המשטרה מצאה קורבן רביעי של הטבליות הורודות המדוברות – גבר בן 27 שנמצא מת בדירתו במחוז שרופשייר. בנוסף, היא קישרה את טבליות ה’סופרמן’ למספר התאשפזויות של צעירים החל מאמצע חודש דצמבר. הפעם, העובדה שהטבליות מצאו את דרכן למחוז אחר באנגליה והרצון לעצור את ההתפשטות שלהן, גרמו למשטרה לצאת בהודעה שונה:

“כרגע העדיפות מספר אחת היא להציל חיים”, אמרה דוברת המשטרה המחוזית לואיזה פפר. “הסמים האלו מסוכנים במיוחד, אנו רואים אותם כסכנה גדולה יותר מהסמים הבלתי חוקיים ה’רגילים’. ארבעה גברים צעירים איבדו את חייהם בנסיבות טרגיות ואנו רוצים למנוע מקרי מוות נוספים. אם אתם מחזיקים ברשותכם את הטבליות הנ”ל, אנא מסרו אותן אלינו מפני שהן מהוות סכנה עבורכם ועבור אחרים. אני לחלוטין מבינה את ההיסוס של אנשים לפנות אלינו בנסיבות כאלו, אך אנו לא מתכוונים לבצע מעצרים או לפתוח בהליכים פליליים נגד אף אחד. אנחנו בסך הכל רוצים להציל חיים”.

האזהרה של המשטרה פורסמה ברשת ה-BBC ותוך כמה ימים יותר מ-400 טבליות ‘סופרמן’ ורודות “מצאו את דרכן” אל תחנות המשטרה בבריטניה. בנוסף, המשטרה באיפסוויץ’ עצרה את אדריאן לובקי בן ה-19 בחשד לאספקה של הטבליות שגרמו ל-3 מקרי המוות בעיירה. המעצר הזה מתנגש מעט עם הצהרת המשטרה לגבי אי כוונה לבצע מעצרים, אך נראה בדיעבד כי ההבטחה המעורפלת הזו הייתה מוגבלת למשתמשים בלבד.

טבליות 'סופרמן' ורודות שהגיעו למשטרה. מכילות PMMA במקום MDMA.
טבליות ‘סופרמן’ ורודות שהגיעו למשטרה. מכילות PMMA במקום MDMA.

לפני שהתקבלו תוצאות בדיקות המעבדה, המשטרה במחוז סאפוק חיפשה מידע על טבליות עם מראה דומה ומצאה דיווחים על טבליות עם מראה זהה שנמכרו בהולנד בחודש האחרון. הטבליות הללו נמכרו בתור אקסטזי אך כלל לא הכילו MDMA. במקום זאת, הן הכילו ריכוזים גבוהים של PMMA. מדובר בכימיקל מחקרי ותיק שנמכר בתור אקסטזי כבר מתחילת שנות ה-2000. PMMA הוא נגזרת של הכימיקל PMA, חומר ידוע לשמצה שגם הוא נמכר לפעמים בתור אקסטזי, שניהם קושרו בעבר עם מקרי מוות רבים. כפי שהמשטרה חשבה – הניתוח הכימי של טבליות ה’סופרמן’ אכן הראה רמות גבוהות של PMMA, ושום MDMA.

ל-PMA ו-PMMA יש השפעה מאוד דומה לזו של MDMA, אך הם הרבה יותר מסוכנים מכמה סיבות. קודם כל הרעילות שלהם הרבה יותר גבוהה, מה שמעלה משמעותית את הסיכון למנת יתר, סיכון יחסית זניח כשמדובר ב-MDMA. הם גם מעלים את טמפרטורת הגוף בצורה קיצונית יותר, מה שמביא למוות מהיפר-תרמיה. בנוסף, לוקח להם הרבה יותר זמן להתחיל להשפיע, מה שגורם למשתמשים לחשוב שהכדור חלש ולקחת כדור נוסף – טעות קטלנית. נראה גם כי השונות במינונים יותר גבוהה בהשוואה ל-MDMA, כאשר משתמשים מסויימים יצטרכו לקחת מינון שעשוי להיות קטלני עבור אחרים בשביל לקבל השפעה אידיאלית.

PMMA נחשב עדיין לכימיקל מחקרי, משום שעדיין כמעט ולא בוצעו מחקרים שבדקו את המנגנון הפרמאקולוגי שלו, והבטיחות בשימוש בו. הרבה מדינות כבר הוציאו אותו מחוץ לחוק, אך הוא בסך הכל הוחלף על ידי כימיקלים מחקריים אחרים שממשיכים להימכר באינטרנט במחיר מגוחך. וכמובן, בשוק שחור לא מפוקח, שום דבר לא מונע מאנשים למכור כימיקלים מחקריים בתור אקסטזי, ולסכן אחרים.

כיצד ניתן לדעת האם קניתי MDMA אמיתי?

את הטרגדיה הנוכחית באנגליה היה ניתן למנוע בקלות, על ידי שימוש בבדיקה פשוטה. עבור צרכני אקסטזי, הדרך היחידה להימנע מצריכת כימיקלים מחקריים הנמכרים בתור MDMA היא באמצעות שימוש בערכת בדיקה. ערכת בדיקה עולה בסך הכל 20$ לבקבוקון שאמור להחזיק ל-50(!) בדיקות, וכפי שראיתם בכתבה הזאת – היא באמת עשויה להציל חיים, זאת לא הגזמה. בארץ למיטב ידיעתי עדיין לא היו תקריות כאלו, אבל אם זה קורה באירופה אין סיבה שזה לא יקרה כאן. ניתן לרכוש ערכות בדיקה ולקרוא כיצד להשתמש בהן כאן.

ישנם מספר סוגים של ערכות בדיקה, כשכל אחת מהן מכילה נוזל המשנה את צבעו לגוון שונה במגע עם סמים שונים. להלן תמונה שמפרטת את הגוון שכל אחת מהבדיקות תתן במגע עם MDMA, אמפטמין (ספיד), PMA ו-PMMA:

בציר האנכי מופיעות הבדיקות השונות, ובציר האופקי הסמים השונים.
בציר האנכי מופיעות הבדיקות השונות, ובציר האופקי הסמים השונים.

לדוגמא, הבדיקה המתאימה ביותר במקרה הזה, ובכלל עבור MDMA, היא בדיקת Mecke. גם היא עולה 20$ לבקבוקון של 50 בדיקות. היא תתן צבע כחול-ירוק חזק עבור MDMA וצבע ירוק זית חיוור עבור PMMA. הערכה הזו יודעת לזהות גם נגזרות של קאתינון (“חגיגת”), ועוד נגזרות של MDMA וכימיקלים מחקריים אחרים שעשויים להימכר בתור MDMA.

המעבר בשנים האחרונות לשימוש ב-MDMA טהור בצורת קריסטלים (מכונה “Molly” באמריקה ואירופה) במקום בטבליות אקסטזי (שאמורות להכיל רק MDMA, אבל לרוב מדוללות עם סמים אחרים), מתבסס על ההנחה שבוודאי קשה יותר לדלל קריסטלים מאשר טבליות. זה כנראה נכון, אבל היום כבר יש כמה כימיקלים מחקריים עם השפעות דומות שנמכרים באינטרנט ומגיעים גם הם בצורת קריסטלים מושלמים, כמו bk-MDMA ו-MPA. לכן, הדרך היחידה לדעת בוודאות מה אנו צורכים היא בעזרת ערכת בדיקה.

לדוגמא, אם קנינו במסיבת טבע קריסטלים שנראים בדיוק כמו MDMA, אבל בדיקת Mecke נתנה לנו צבע כתום-חום במקום כחול-ירוק, נדע שמדובר בכלל ב-Methylone, כימיקל מחקרי דמוי MDMA שנמכר באינטרנט. במקרה הזה נוכל לקרוא על Methylone באינטרנט ולשקול מחדש האם אנחנו עדיין מעוניינים להשתמש במוצר שרכשנו.

קריסטלים של Methylone, כימיקל מחקרי זול דמוי אקסטזי שנמכר באינטרנט. קריסטלים לא בהכרח מעידים על MDMA טהור.
קריסטלים של Methylone, כימיקל מחקרי זול דמוי אקסטזי שנמכר באינטרנט. קריסטלים לא בהכרח מעידים על MDMA טהור.

לסיכום, נראה כי במתכונת הנוכחית של המלחמה בסמים, ובהיעדר מנגנון לפיקוח על התוכן והאיכות של הסמים בשוק השחור, משתמשי האקסטזי ימשיכו להיות פגיעים לתרמיות קטלניות כאלו. מעניין לציין בהקשר הזה שבשוק הסמים האינטרנטי המפורסם “Silkroad” דווקא הצליחו לגבש מנגנון כזה – כאשר בימים הראשונים של האתר הרבה מהאסיד והאקסטזי שנמכרו בו היו כימיקלים מחקריים, וקבוצה של צרכנים שקראו לעצמם ה-“LSD Avengers” החלו לבצע בדיקות לסמים שנמכרים באתר – ולהזהיר מפני סוחרים שמוכרים כימיקלים מחקריים בתור אקסטזי או אסיד. מהר מאוד הסוחרים הסוררים הפסיקו לעשות זאת. זהו בדיוק היתרון של שוק מפוקח שעליו דיברתי.

ראו עוד:
כימיקלים מחקריים: עקב האכילס של המלחמה בסמים
מה יש בשקית שלי? בודקים סמים במסיבות טבע

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר