טוען...

מריחואנה לטיפול בפוסט-טראומה

מחקר חדש שנערך על חולדות באוניברסיטת חיפה, מלמד כי שימוש בעלה הירוק, לאחר אירוע טראומתי, מונע התפתחות של תסמינים פוסט-טראומתיים.

(מאת: חגי פלק)

מריחואנה זה בריא
מריחואנה זה בריא. ויפה..

שימוש במריחואנה לאחר אירוע טראומתי מונע התפתחות של תסמינים פוסט-טראומתיים, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה ופורסם בכתב העת היוקרתי Neuropsychopharmacology.

במחקר הנוכחי, אותו ערכו ד”ר אירית עקירב והתלמידה אתי גנון-אלעזר, ביקשו החוקרות לבחון את ההשפעה של מתן מריחואנה סינטטית על היווצרות תסמינים פוסט-טראומתיים אצל חולדות, שהן חיות חברתיות, אשר מגיבות לאירועים מלחיצים וטראומתיים בצורה פיזיולוגית, בדומה לבני אדם. בחלקו הראשון של המחקר חשפו החוקרות את החולדות לסטרס חריף וראו שהן מראות תסמינים המדמים פוסט-טראומה בבני אדם, כמו תגובת בהלה מוגברת, פגיעה בלמידת הכחדה, ושיבוש בפידבק השלילי של ציר הלחץ (HPA).

לאחר מכן חולקו החולדות לשלוש קבוצות:
לאחת, הוזרקה מריחואנה לאחר שעתיים מהאירוע, לשנייה לאחר 24 שעות ולשלישית לאחר 48 שעות.

אחרי שבוע בדקו החוקרות את החולדות ומצאו כי הקבוצה אשר לא קיבלה מריחואנה כלל והקבוצה שקיבלה מריחואנה לאחר 48 שעות מזמן הטראומה, המשיכו להראות תסמינים של פוסט-טראומה, ואליהם נוספה גם רמת חרדה מוגברת. לעומת זאת, אצל החולדות שקיבלו מריחואנה שעתיים או 24 שעות לאחר הטראומה, נעלמו תסמיני הפוסט טראומה. עם זאת, גם חולדות אלו פיתחו רמה גבוהה של חרדה.

“המשמעות היא שהמריחואנה לא מחקה את חווית הטראומה ולכן כל החולדות היו במצב של חרדה”, ציינה ד”ר עקירב, שהוסיפה כי הממצאים מעידים על כך שישנו “חלון זמנים”, שרק במהלכו מתן המריחואנה אפקטיבי. היא אף הוסיפה כי מכיוון שאורך החיים של בני אדם גדול בצורה משמעותית מזה של חולדות, ניתן להניח שגם חלון הזמנים אצל בני אדם ארוך יותר.

בשלב השני של המחקר ביקשו החוקרות להבין את המנגנון המוחי שפועל בעת מתן המריחואנה. לשם כך הן שבו על החלק הראשון של הניסוי, אולם לאחר הטראומה, הן הזריקו את המריחואנה הסינטטית, ספציפית לאזור האמיגדלה במוח, האזור שאחראי על התגובה במצבי טראומה, וראו שגם במקרה זה, המריחואנה מנעה התפתחות סימפטומים פוסט-טראומתיים.

לצערנו, למרות התוצאות המדהימות, משרד הבריאות הישראלי עדיין אינו מאשר קנאביס רפואי לטיפול בפוסט-טראומה.

רופא לחולה: תעשן שני ג'וינטים ותחזור אליי לאחר מכן

מקור.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר